Skupiny uprchlíků u hlavního nádraží o pomoc nestojí. Olomouc je pro ně přestupní stanicí

Zahraniční skupiny Romů, které je v posledních dnech vidět poblíž hlavního vlakového nádraží, nemají skutečný zájem o ubytování ani sociální pomoc. Olomouc je pro ně pouze přestupním místem v jejich cestě jinam.

Skupinu žen s dětmi, které se zdržují v okolí budovy vlakového nádraží, zkontaktovali v uplynulých dnech pracovníci odboru sociálních věcí magistrátu. „Na místě jsme zjistili, že jde o deset dospělých žen a jedenáct nezletilých dětí různého věku i další děti, které měly pařit k ženám, které ovšem pracovníci péče o rodinu a děti na místě nezastihli. Podle jejich vyjádření jsou uprchlíky v důsledku válečného stavu na Ukrajině,“ popsal situaci vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer. Celá skupina byla proto opakovaně odkázána na krajské centrum asistenční pomoci KACPU, sociální pracovníci jim předali informační letáky v ukrajinštině a vysvětlili systém fungování pomoci. Následující prověřování ovšem jednoznačně prokázalo, že ženy kromě požadovaných finančních prostředků další pomoc odmítají. „Skupina nehodlala využít nabídky pomoci KACPU, včetně možnosti zajištění základních potravin, hygieny a krizového ubytování,“ upozornil vedoucí sociálního odboru Majer.

Ukrajinští, případně zřejmě i maďarští Romové, udávali navíc při kontrolách fiktivní adresy pobytu. „Takoví lidé nepotřebují naši pomoc, protože nemají skutečný zájem o ubytování. Bez faktického pobytu ale zase nedostanou přiznánu finanční podporu. Je to začarovaný kruh a my musíme řešit společně s Policií ČR a hejtmanstvím, které zajišťuje dohled nad procesem migrace ukrajinských uprchlíků v rámci přenesené státní správy, jak je z Olomouce dostat,“ zdůraznil primátor Miroslav Žbánek. „Lokalitu u nádraží dobře znám, jezdím tam téměř denně, informace o situaci také pravidelně projednáváme na městském krizovém štábu. Tady se ovšem jasně potvrzuje se, že jde o dávkovou turistiku a snahu o zneužití systému pomoci,“ upozornil s tím, že řešením celé situace není ani přerozdělování podobných skupin cizinců po republice. „Je to věc, která padá na bedra státu, kterému přísluší řešení,“ je přesvědčený primátor.

Aktuálně je tak u olomouckého vlakového nádraží, kde se v posledních dnech pohybovala skupina od dvaceti do padesáti lidí, posílen dohled nad veřejným pořádkem ze strany jak republikových tak městských policistů. Současně s nimi sledují vývoj situace v místě také pracovníci orgánu sociálně právní ochrany dětí, podle jejichž zjištění jsou všechny děti v pořádku, bez známek zanedbání nebo špatného zdravotního stavu. Ze strany Policie ČR bylo zároveň konstatováno, že uvedené osoby v rámci pohybu po městě používají tzv. dočasné ochrany, což je opravňuje pohybovat se po území státu volně.

Související

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku
    Společnost

    Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku

    Krásný den, máme tu čtvrtek a s ním pravidelnou rubriku Olomouckého Reportu s názvem Akce na víkend. Tentokrát vás toho čeká opravdu hodně. Vyrazit můžete do zoologické zahrady, Parkánových zahrad nebo na Tabulový vrch. Zúčastnit se můžete i Noci hasičů.

  • Tři roky. Spurný má s budovou tržnice odvážný plán
    Společnost

    Tři roky. Spurný má s budovou tržnice odvážný plán

    Olomoucká historická tržnice má podle nového majitele znovu sloužit lidem. Ilja Spurný, majitel zdravotnického zařízení SPEA a nově také budovy tržnice, chce navázat na dosavadní návrhy, zapojit trhovce i veřejnost a hledat řešení společně s městem.

Seriály