Řada hospodských v obcích v Olomouckém kraji kontrolovat bezinfekčnost nehodlá

V mnoha hospodách na vesnicích v Olomouckém kraji si zřejmě štamgasti budou moci na pivo vyrazit přes zpřísnění protiepidemických opatření bez jakýchkoliv změn. Mnozí hospodští uvedli, že bezinfekčnost svých stálých hostů kontrolovat nehodlají. Odůvodňují to specifickými podmínkami v malých obcích, kdy jsou sousedé většinou obeznámeni s tím, kdo covid-19 prodělal a kdo je očkovaný. Mají také obavu z úbytku hostů. Kontrolovat hosty nehodlá ani provozovatel restaurace v Hlubočkách, který porušoval vládní nařízení už na začátku letošního roku.

„Vzhledem k počtu obyvatel v obci a k zisku, ze kterého musím vycházet, si nemůžu dovolit přijít o nějaké klienty kvůli nějakému papíru, který je nesmyslný a u kterého nemáme možnost zjistit, zda je pravý. Naše hospoda kvůli signálu nemá internet, nemám to tedy jak zkontrolovat, čtečky nefungují. Jsme navíc odkázáni na hosty, kteří sem chodí denně," řekl dnes hospodský z obce na Olomoucku se zhruba 300 obyvateli.

Majitel malé hospody, kam přes všední den zavítá pravidelně zhruba desítka stálých hostů, si navíc podobnou lustraci svých sousedů a známých nedokáže v praxi ani představit. „Co jsem se bavil s ostatními chlapy, všichni říkali, že to po nich v okolních hospodách nikdo nebude chtít," doplnil hospodský.

Podobně se staví k novým podmínkám i jeho kolega z vedlejší obce, kde žije ještě méně obyvatel a kulatý stůl pro štamgasty tam přes týden plní jen hrstka stálých hostů. „Naprosto vím, kdo v obci očkovaný je a není. S těmi, co očkovaní nejsou, s těmi nic nenadělám. Nedokážu si představit, že bych je nějak vykazoval, protože bych tu hospodu mohl zavřít," řekl dnes majitel malé hospůdky.

Kontrolovat své hosty nebude ani restaurace U Ervina v Hlubočkách nedaleko Olomouce, která už na začátku letošního roku nerespektovala nařízení o dočasném uzavření restaurací a její provozovatel Radovan Hořín kvůli tomu dostal pokutu. Hořín o víkendu na vchod do restaurace vyvěsil oznámení, ve kterém informuje o vstupu bez nutnosti prokazovat očkování nebo negativní test na koronavirus. „V našem podniku nebyl a není nikdo oprávněn kontrolovat váš zdravotní stav, není zaměstnancem hygieny a už vůbec není vašim ošetřujícím lékařem, aby byl oprávněn kontrolovat váš zdravotní stav," stojí v oznámení. Hořín argumentuje tím, že pokud by personál kontroloval zdravotní stav příchozích hostů, tak by porušil zákon a vystavil se riziku trestního stíhání.

Provozovatel restaurace v oznámení napsal, že hosté svým vstupem do jeho provozovny čestně prohlašují, že nemají žádné příznaky infekční nemoci a nejsou si vědomi toho, že by přišli do styku s infekcí novým koronavirem. Na dveře přilepil ještě jednu ceduli s informací, že vlastním nařízením zakazuje vstup do restaurace policistům a pracovníkům hygieny. Reaguje tak prý na rozhodnutí vlády, podle kterého do restaurací ode dneška nesmí chodit neočkovaní a netestovaní lidé.

Související

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

  • Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků
    Společnost

    Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků

    Mši provázenou kytarami, harmonikou, houslemi i zpěvem zažila dnes bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Přijeli Romové všech věkových skupin, konala se zde jejich tradiční romská pouť. Mši sloužil nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. Do mše poutníci z řad mladších generací vstupovali i divadelními scénkami. Právě atmosféra tohoto setkání je důvodem, proč Romové na pouť míří z celé republiky i zahraničí, řekli ČTK její účastníci.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku
    Společnost

    Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku

    Krásný den, máme tu čtvrtek a s ním pravidelnou rubriku Olomouckého Reportu s názvem Akce na víkend. Tentokrát vás toho čeká opravdu hodně. Vyrazit můžete do zoologické zahrady, Parkánových zahrad nebo na Tabulový vrch. Zúčastnit se můžete i Noci hasičů.

Seriály