Porušili pravidla a opustili fotbalovou reprezentaci. Za noc v Belmondu

Obránci Jakub Brabec s Vladimírem Coufalem a útočník Jan Kuchta v noci zásadním způsobem porušili interní pravidla české fotbalové reprezentace a před pondělním závěrečným zápasem kvalifikační skupiny o postup na mistrovství Evropy proti Moldavsku v Olomouci museli opustit mužstvo. Národní tým o tom informoval na sociální síti X. Trojice navštívila v hanácké metropoli noční klub, kde popíjela alkohol a vydržela až do ranních hodin. Jako první o tom informoval deník Sport. Podle reprezentačního manažera Tomáše Pešíra se hráči omluvili, své jednání vysvětlit nedokázali. Trenér Jaroslav Šilhavý označil chování tria za velké zklamání, věří ale, že to neovlivní přípravu na utkání.

Český tým se během soboty přesunul přes Ostravu do dějiště utkání Olomouce z Varšavy, kde v pátek remizoval 1:1 s Polskem. Mužstvo zůstalo ve své skupině na postupovém druhém místě a k účasti na šampionátu v příštím roce mu stačí s Moldavskem remizovat. Brabec, Coufal i Kuchta nastoupili v Polsku v základní sestavě.

Šilhavého svěřenci měli po přesunu do Olomouce volnější program a regenerovali. Trojice zkušených hráčů Brabec, Coufal a Kuchta ale večer vyrazila do nočního klubu Belmondo, což deník Sport doložil v článku fotografiemi. Na nich je mimo jiné i člen výkonného výboru FAČR a trenér futsalového národního mužstva Tomáš Neumann. Podle deníku trojici hráčů doprovázel také bývalý reprezentant a nyní obránce Sigmy Olomouc Filip Novák.

Vedení reprezentace řešilo kauzu celé dopoledne. "Sešli jsme se jako nejužší vedení, to znamená s trenéry. Řešili jsme, jak situaci posuneme dál. Následně jsme si zavolali všechny tři hráče a sdělili jim naše rozhodnutí. Hráči to přijali, omluvili se a pak jsme věc komunikovali směrem k celému týmu," řekl na tiskové konferenci Pešír.

"Není k tomu moc co říct, nechtěl bych se v tom úplně pitvat. Samozřejmě jsme se ptali, kde vznikl ten impulz, že to vůbec kluky napadlo. Konkrétní vysvětlení teď úplně nemáme, ani ho asi nevědí. Je to celé nešťastné," doplnil Pešír.

Trenér Šilhavý neskrýval rozčarování. "Když jsem se to dozvěděl, bylo to pro mě velké zklamání a velká komplikace. U těch dalších věcí, které se potom děly, to ani nešlo dělat jinak. Věřím, že to neovlivní naši přípravu na zítřejší důležitý zápas," řekl Šilhavý.

Kapitán Tomáš Souček uvedl, že o akci neměl tušení. "Nevěděl jsem, že se někam šlo. Dozvěděl jsem se to ráno a pak i od kluků. Říkali mi, jakou udělali chybu a že jí litují. Všechny nás to mrzí, mě jako kapitána hodně, protože si stojím za zásadami," řekl Souček.

"Přímo ty tři hráče to mrzí o to víc, protože všichni tři odvedli pro reprezentaci obrovský počet zápasů. Teď máme důležitý zápas a budou chybět. Je to nešťastná situace pro všechny. Nakonec největší trest je to pro ně, chtěli s námi být a udělat společný cíl. I já jako kapitán jsem k tomu něco měl, řekli jsme si to všichni. Odpověď bych nechal mezi námi," dodal záložník West Hamu.

Chování trojice hráčů odsoudil i předseda FAČR Petr Fousek. "Vzniklá situace je na úrovni reprezentace nepřijatelná. Tím spíš, že nastala před rozhodujícím zápasem o postup na Euro. Rozhodnutí trenéra a manažera jsme společně konzultovali, bylo jednomyslné a podpořil jsem ho. Tým přesto musí v pondělí zvládnout poslední krok k postupu," uvedl Fousek ve vyjádření pro média.

Coufal z West Hamu s Brabcem z Arisu Soluň patří k hlavním oporám národního celku a podle počtu startů jsou druhým a třetím nejzkušenějším hráčem aktuálního výběru trenéra Šilhavého za kapitánem Tomášem Součkem. Jednatřicetiletý Brabec dosud za reprezentaci nastoupil k 41 utkáním, stejně starý Coufal odehrál o zápas méně. Šestadvacetiletý sparťan Kuchta má na kontě zatím 20 startů.

Neumann v prohlášení pro média vyloučil, že by hráče doprovázel nebo se na organizaci jejich akce jakkoliv podílel. "V žádném případě to není pravda. V Olomouci jsem byl na večeři se svou dcerou, která v Olomouci studuje, a s členem výkonného výboru panem Nezvalem a jeho rodinou. Po večeři nás Nezvalovi odvezli do centra Olomouce, kde jsme šli do restaurace s kamarádem a jeho ženou. Poté jsme se s dcerou přesunuli společně do baru, kam dorazili i jmenovaní hráči," uvedl Neumann.

"Byl jsem zde ve svém volném čase s členem mé rodiny. Uvědomuji si, že společná fotka s jedním z hráčů nepůsobí pro veřejnost důvěryhodně, ale sám jsem inicioval odchod hráčů na hotel. Celá situace je souhrou výše uvedených okolností a samozřejmě, že si jako člen výkonného výboru uvědomuji její závažnost," dodal Neumann.

Pešír připustil, že za selhání tria ze své pozice částečně cítí zodpovědnost. "V první řadě chci říct, že to tady nemáme postavené tak, že ve 22 hodin chodíme hráčům zhasínat světlo. Jednoznačně jsou lidi, kteří mají zodpovědnost v týmu. Je to jedno, zda je to ve fotbale, v nároďáku nebo práci. Jsem tady v pozici, že nějakou zodpovědnost nesu," uvedl Pešír.

Šilhavý nyní musí vymyslet, kým zkušené hráče v sestavě nahradí. Zejména Coufal s Brabcem stabilně patřili do zahajovací jedenáctky a v poslední době pravidelně nastupoval i Kuchta. "Samozřejmě komplikace to je, kluci měli hrát. Nicméně věřím tomu, že tu máme dostatek kvalitních hráčů, kteří tyto nahradí," uvedl Šilhavý.

Z mužstva byl už v červnu kvůli údajnému porušení interních týmových pravidel vyřazen také záložník Antonín Barák. V jeho případě ale šlo podle všeho o reakci na to, že středopolař Fiorentiny velmi nelibě nesl nezařazení do základní sestavy v březnovém utkání kvalifikace doma s Polskem (3:1).

Prohřešek trojice Brabec, Coufal, Kuchta není první podobnou aférou u české reprezentace. V dubnu 2009 byli z národního mužstva vyřazeni Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš, Radoslav Kováč, Martin Fenin, Marek Matějovský a Václav Svěrkoš. Ti po domácí porážce 1:2 se Slovenskem, která týmu výrazně snížila šance na postup na mistrovství světa, strávili večer a noc v jedné z pražských restaurací. Podle bulváru na večírku nechyběly placené společnice, to ale hráči rezolutně odmítli a označili zprávy v tisku za lživé. Zároveň se hájili tím, že už to bylo po skončení srazu.

Přísný trest ale následoval i proto, že o dva roky dříve se skupinka v čele s Ujfalušim po prohře rovněž 1:2 s Německem "odreagovávala" se společnicemi v již neexistujícím hotelu Praha na nechvalně proslulém pokoji 433. Tehdy tým dostal pokutu milion korun. Po trestu na jaře 2009 se postupně do mužstva vrátili všichni hráči až na Ujfalušiho, jenž ještě před vyřazením z kádru sám ukončil reprezentační kariéru.

Nynějšího prohřešku trojice hráčů si zejména kvůli Coufalově angažmá ve West Hamu všimla i britská média. Podle listu The Sun "hvězdného" obránce anglického týmu česká reprezentace poslala "potupně domů" a o ostudě hovoří i bulvár The Mirror. Coufalova odchodu si všiml také britský server BBC Sport.

Související

  • Litovel dokončuje halu. Sportovci se sem dostanou už v září
    Sport

    Litovel dokončuje halu. Sportovci se sem dostanou už v září

    Litovel na Olomoucku dokončuje stavbu sportovní haly za 96 milionů korun. Otevřena bude 4. září a veřejnosti začne sloužit o dva dny později. Stavba haly začala loni v dubnu. Město projekt financuje pomocí úvěru a třicetimilionové dotace od Národní sportovní agentury. ČTK to dnes řekl starosta Litovle Viktor Kohout (SNK Litovel).

  • Začíná Mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?
    Sport

    Začíná Mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?

    Po dlouhých 20 letech se na Mistrovství světa ve fotbale představí také Česká republika. Světový šampionát letos hostí Kanada, USA a Mexiko, a tak se většina utkání odehraje v našich nočních hodinách. I přes tento fakt budou některé olomoucké podniky vysílat noční utkání našich fotbalistů, třeba hned to úvodní s Jižní Koreou v pátek od 4:00. Tady je přehled, kam můžete zajít.

  • Volejbalistky Olomouce už nebudou hrát extraligu, nahradí je České Budějovice
    Sport

    Volejbalistky Olomouce už nebudou hrát extraligu, nahradí je České Budějovice

    Volejbalistky Olomouce nebudou hrát v příštím ročníku extraligy. Pětinásobné šampionky nefigurují v seznamu účastníků, který na webu zveřejnil Český volejbalový svaz. Nahradily je vítězky první ligy České Budějovice, které prohrály baráž s Olympem.

  • Zemřel Petr John Uličný. Čest jeho památce!
    Sport

    Zemřel Petr John Uličný. Čest jeho památce!

    Olomoucký fotbal opustila jedna z největší legend. Trenér Petr John Uličný zemřel ve věku 76 let. Byl to právě on, kdo pro SK Sigma Olomouc získal první trofej v klubové historii, když tým přivedl v roce 2012 k vítězství v národním poháru.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

  • Navštěvujete prostějovský zámek? Můžete pro něj hlasovat
    Tipy

    Navštěvujete prostějovský zámek? Můžete pro něj hlasovat

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, který z počinů za přínos v oblasti cestovního ruchu, vás zaujal nejvíc. Jako další vám představujeme Zámek Prostějov a Muzeum harmonií.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • Dušení může během vteřin ohrozit život. Záchranářka radí, jak správně pomoci
    Zdraví

    Dušení může během vteřin ohrozit život. Záchranářka radí, jak správně pomoci

    Dušení patří mezi stavy, kdy rozhodují vteřiny. Příčin může být hned několik – od vdechnutého sousta až po vážné zdravotní komplikace. Jak v takové situaci správně reagovat, poradila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková v rozhovoru pro Radio Haná.

Nejčtenější

  • V Olomouci se o víkendu odehraje Velká cena v kolové
    Sport

    V Olomouci se o víkendu odehraje Velká cena v kolové

    Olomoucká kolová zažívá velký svátek. Oddíl cyklistiky TJ MILO Olomouc pořádá Velkou cenu Olomouce 2026, mezinárodní turnaj v kolové. Ta se uskuteční o víkendu 13. a 14. června v sále Sportcentra Nové Sady.

  • Zahraje si Olomoučanka Muchová v Berlíně se Serenou?
    Sport

    Zahraje si Olomoučanka Muchová v Berlíně se Serenou?

    Olomoucká tenistka Karolína Muchová si možná zahraje čtyřhru s legendární Serenou Wiliamsovou. Podle zahraničních médií by se tak mělo stát na turnaji na trávě v Berlíně. S informací přišel deník The Times.

  • Fanoušci SK Sigma založili spolek Sigma fans
    Sport

    Fanoušci SK Sigma založili spolek Sigma fans

    Na novou fotbalovou sezónu, a nejen na tu, se už chystají fanoušci SK Sigma Olomouc. Přišli s iniciativou sjednotit se a za tím účelem založili sdružení Sigma fans. Informovali o tom na facebokových profilech.

Seriály