Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.
„Samice se v pěti letech stala matkou vůbec poprvé a v žádném případě nemůžeme říct, zda se vše podaří. Naším cílem ale je, aby se naučila samostatnému odchovu tak, jako se tomu děje v přírodě,“ prozradil olomoucký veterinář Jan Kirner, který je vedoucím úseku. „Naším cílem je, aby se matka naučila samostatnému odchovu, proto nehodláme do procesu zasahovat.“
Ve výběhu se tak v tuto chvíli chovatelé snaží zajistit především klid. „Provoz se omezil na krmení a základní úklid, z horní části výběhu je přístup zamezen, do odvolání je také zrušeno jejich komentované krmení,“ uvedl Kirner. Mláďata si podle něj samice pečlivě hlídá. Návštěvníci je mohou zahlédnout pouze ve chvíli, kdy je přenáší z boudy do boudy.
Přestože si v Olomouci mláďata dlouho přáli, moc velkou šanci na úspěch páru chovatelé nedávali. Jedním z faktorů, které mohly páření negativně ovlivnit, je například nízká váha samice, ta váží zhruba 3,5 až 4 kila. Výběh červených pand je navíc umístěný v návštěvnicky nejrekventovanější části zoo. I to tedy z nových mláďat udělalo velké překvapení.
Panda červená je vedena jako ohrožený druh, v přírodě se odhaduje zhruba 10 tisíc jedinců, počty stále klesají. Zajímavé je, že kromě odpočinku v korunách stromů v případě ohrožení předstírají vlastní smrt.