V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon

Olomoucké Horní náměstí bude i letos zdobit písková socha, a to již popáté. Její realizace teprve začala, již nyní se ale těší pozornosti kolemjdoucích a samozřejmě i naší. Sochaře Václava Lemona jsme se zeptali, co bude letošním motivem a jak se vůbec taková socha staví. Letos mu pomáhá Oleksiy Poda, ukrajinský sochař, který nedávno vyhrál sochařkou soutěž v Lotyšsku.

Jsme u stavby letošní pískové sochy, co bude letos hlavním motivem?

Hlavním motivem je letos Wolfgang Amadeus Mozart u příležitosti 270 let od narození tohoto výtečného skladatele. Samozřejmě tím slavíme taky to, že navštívil Olomouc v roce 1767.

Jak dlouho bude trvat příprava?

Začínali jsme včera hutněním sochy a v pátek v dopoledních nebo odpoledních hodinách bychom měli mít hotovo, protože ještě přijdou zaměstnanci Flory, kteří budou opět osazovat okolo květiny. Ty hodně pomáhají tomu, kdy jsou suché dny. Většinou se písek z toho sprašoval, takže květiny udržují sochu ve vlhku a zároveň chrání před tím, aby lidem nefoukal do očí.

Jak vysoká bude letošní socha?

Letos je celková výška 2,15 m a použili jsme 26 tun písku. Letos socha není tak vysoká jako obvykle. Je to tím, že jsme měli zkrácený čas na realizaci.

Čím to, že jste měli zkrácený čas?

Já jsem byl minulý týden v Německu na Mistrovství Evropy v sochání motorovou pilou a můj kolega Oleksiy se vrací z Lotyšska, kde na pískovém festivalu vyhrál první místo. Takže proto jsme to nemohli udělat dřív.

Jak dlouho socha vydrží?

Jako obvykle, vždycky do vánočních trhů, kdy chtě nechtě musí socha prostě ustoupit velkobyznysu svařeného vína. Socha by v našich podmínkách vydržela přes celou zimu. Naše zimy nejsou tak kruté, není tolik sněhu. Soše vadí mráz a zatížení stálou vodou – sněhem. Takže když na to napadne sníh, dokáže se chvíli udržet, ale potom, když sníh roztaje, a pak zase zmrzne, tak se tam začínají dělat trhliny a potom se socha začne rozpadat.

Zmiňoval jste jinou výšku, kratší datum realizace. Co bude ještě letos jinak?

Asi největší letošní novinkou je, že socha by snad měla být i osvětlená. Další novinkou bude odhalování, představení sochy v rámci Svátků města Olomouc tento víkend.

Jak bude socha letos zhruba vypadat?

My tady máme obrázek, jak by to mělo vypadat. Chtěli bychom reprodukovat ornament pomocí písko-sochařské techniky na sofa, na kterém bude ležet Mozart. Uděláme světlý základ a do něj potom vyškrábeme ornament. Doufám, že se nám to podaří, ještě jsem nic podobného nerealizoval.

Kolik lidí se celkově podílí na realizaci?

Nemám tušení. Kromě nás dvou, samozřejmě ještě Radim Schubert (vedoucí odboru kultury města Olomouc - pozn.red.). Pískové sochy v Olomouci jsou jeho dítětem. Potom určitě zaměstnanci Flory, kteří tu budou osazovat květiny a osvětlovat sochu.

S vámi spolupracuje ukrajinský pískař Oleksiy Poda, který vyhrál ocenění na soutěži v Lotyšsku. Jak jste se spojili, jak jste na sebe přišli?

My jsme se potkali přibližně před šesti nebo sedmi lety na ledo-sochařském festivalu v Poznani. Vždycky jsme se potkávali na soutěžích v týmech, které soutěží proti sobě. Ale loni jsem od něj dostal pozvánku soutěžit s ním ve Francii na festivalu, kde se soutěží ve výrobě soch ze sena a slámy. A tak mě oslovil, abych s ním šel do týmu. Tam se nám bohužel nepodařilo zabodovat, ale letos v zimě jsme byli v tom samém místě na ledo-sochařském festivalu. Já jsem vyhrál první místo a on byl druhý. Takže to nás tak nějak dává dohromady a cítíme, že jeden druhému můžeme věřit.

Oleksiy Poda: Při práci s pískem musíte neustále přemýšlet

Oleksiy, vyhrál jste soutěž ve stavbě pískové sochy v Lotyšsku. Co jste postavil?

Tématem soutěže byl Jurský svět a všichni stavěli takové realistické dinosaury. Já se rozhodl udělat něco úplně jiného a postavil jsem dinosaura z Lega, kterého staví malý kluk a vybírá poslední kousek, který mu na dinosaurovi chybí. A název té sochy je „Postavím si svůj vlastní Jurský svět.“ To pojetí se mi spojuje s rodnou Ukrajinou, kde přestavujeme naši zemi.

Jste fanoušek Jurského světa?

Ne, ale někdy se na to podívám, trochu mě to zajímá. Téma této soutěže bylo docela jednoduché, ale výsledky byly velmi dobré, kvalitní a dobré po emocionální stránce.

S jakým materiálem se vám při tvorbě sochy pracuje nejlépe?

Pracuji s ledem a sněhem, slámou a senem. Nepracuji se dřevem, kamenem nebo kovem. Jsou to úplně odlišné materiály a těžko říct, který z nich je lepší, protože všechny mají odlišnou kvalitu a odlišné vlastnosti. Led je průhledný a tvrdý, můžete z něj vytvořit jemné detaily, velmi drobné detaily, jako jsou ozdoby nebo něco podobného. Při práci s pískem musíte neustále přemýšlet o tom, jak to celé udrží, protože základ musí mít alespoň tvar pyramidy. Pořád musíte přemýšlet o tom, jak hluboko můžete řezat, abyste neudělali nějaké velké chyby, protože když řezáte příliš hluboko, může se stát, že se to zvrtne.

Zúčastnil jste se už někdy předtím něčeho podobného, že byste stavěl sochu v nějakém jiném městě?

S takovými projekty mám už 12 let zkušeností. Několikrát dělali sněhové sochy v centru italských měst, ale pro mě je to poprvé, co dělám něco takového z písku. 

Jak se vám líbí Olomouc?

Velmi pěkné a krásné město, které má velmi rozsáhlou historickou část. Připomíná mi Lvov, ale mnohem hezčí a čistší. Horní náměstí mi velmi připomíná Lvov, protože my máme taky něco podobného. Je to opravdu skvělý zážitek být tady v centru města.

Související

  • Dva národy, čtyři dny, stovky jezdců. Jeseník zve na mistrovství v silniční cyklistice
    Sport
    Společnost

    Dva národy, čtyři dny, stovky jezdců. Jeseník zve na mistrovství v silniční cyklistice

    Na Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice zve Jeseník. Nejdůležitější závod sezony organizátoři plánují už od čtvrtku 25. června, probíhat bude až do neděle 28. června. Oslaví cyklistiku, vášeň i odhodlání, které jezdce spojuje napříč generacemi.

  • Naděje pro Dluhonice. Úprava estakády má pomoci s hlukem
    Doprava
    Společnost

    Naděje pro Dluhonice. Úprava estakády má pomoci s hlukem

    Nový úsek dálnice D1 výrazně ulevil dopravě v Přerově, problémy však mají v blízkých Dluhonicích. Obyvatelům vadí hluk, který je obtěžuje i v nočních hodinách. Přerovská rada se dohodla na schválení dotace ve pěti a půl milionu korun pro Ředitelství silnic a dálnic ČR na úpravy dilatačního závěru estakády D1.

  • Už nás to demotivuje. Na Poděbradech někdo poškodil vybavení
    Společnost

    Už nás to demotivuje. Na Poděbradech někdo poškodil vybavení

    Chodíte rádi na olomoucké Poděbrady? Oblíbený výletní tip nejen Olomoučanů, ale i přespolních, se v poslední době stává i místem vandalů.

  • Do konstrukce zatéká. Opravy Svatojánského mostu začnou v létě
    Společnost

    Do konstrukce zatéká. Opravy Svatojánského mostu začnou v létě

    Radnice v Litovli na Olomoucku plánuje v létě začít s dlouho připravovanou opravou Svatojánského mostu, do jehož konstrukce několik let zatéká. Obnova nejstaršího funkčního kamenného mostu na Moravě zabere zhruba čtyři měsíce a vyžádá si jeho uzavření pro automobilovou dopravu. 

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zastupitelstvo Olomouce dnes po dlouhé diskusi schválilo soubor změn územního plánu, které se týkají i ploch v sousedství ulic Kašparova a Wellnerova, kde developerská skupina Redstone plánuje výstavbu viladomů s desítkami bytů. Více.
  • PROSTĚJOVSKO
    Bývalé koupaliště v Náměšti na Hané už roky neslouží svému původnímu účelu. Místo ale nezůstalo prázdné. Skupina nadšenců z Rufus Crew ho postupně proměnila v prostor pro jízdu na BMX. Letos se sice tradiční závody konat nebudou, komunita se ale chce zaměřit na opravy a bezpečnější provoz areálu. Více.
  • OLOMOUC
    Ve velké běžecké mraveniště se promění tuto sobotu Olomouc. Do centra zamíří asi 12 tisíc běžců v rámci Mattoni Running festivalu. Hlavní půlmaraton, štafety i doprovodné závody hlásí vyprodanou kapacitu. Na řidiče čekají uzavírky. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály