Nenechme si vzít náboženské svobody, vyzvali biskupové

Čeští a moravští biskupové upozorňují před volbami na možné omezení náboženských svobod v České republice. To má ve svém programu hnutí Stačilo!. Česká biskupská konference (ČBK) zároveň vyzvala k účasti u voleb.

"Zbývají poslední dny do voleb, ve kterých se chystáme na další čtyři roky svěřit moc svým zástupcům v parlamentu i ve vládě. Naposledy při této příležitosti voliči vyřadili ze sněmovny komunistické poslance. Ti se tam však nyní chtějí vrátit pod značkou Stačilo!," uvedli zástupci České biskupské konference v otevřeném dopise před volbami do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční 3. a 4. října.

"Vedeni mocenskými ambicemi a zřejmým kalkulem, že lidé rychle zapomínají a volební programy nečtou, se nijak netají úmyslem znovu omezit náboženskou svobodu, tedy i dosavadní svobody církví. Není možné k tomu mlčet a považujeme za nutné na tyto úmysly upozornit," stojí v prohlášení Stálé rady ČBK, které na svých stránkách zveřejnila i olomoucká arcidiecéze.

ČBK upozornila i na účast ve volbách a vyzvala, aby lidé k volebním urnám šli. "Nejít volit je sice také projevem svobody, ale nevybereme-li své reprezentanty, jiní to udělají za nás – a my neseme spoluzodpovědnost za to, co jsme svou pasivitou dopustili," stojí v prohlášení z pondělí.

Související

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích neteče pitná voda. 

  • Počty věřících klesají i v Olomouci. Kolik jich napočítala arcidiecéze?
    Společnost

    Počty věřících klesají i v Olomouci. Kolik jich napočítala arcidiecéze?

    Účast věřících na bohoslužbách v olomoucké arcidiecézi již několik let klesá, zvrat nastal s obdobím pandemie koronaviru. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil loni v říjnu při sčítání účastníků nedělních bohoslužeb. ČTK to řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

  • Olomouc slaví 25 let sloupu Nejsvětější Trojice na seznamu UNESCO
    Tipy

    Olomouc slaví 25 let sloupu Nejsvětější Trojice na seznamu UNESCO

    Olomouc si letos připomíná čtvrtstoletí od chvíle, kdy byl Čestný sloup Nejsvětější Trojice zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Oslavy výročí se nesou v duchu Dnů evropského dědictví, které nabídnou koncerty, přednášky i speciální prohlídky. Co čeká návštěvníky?

  • V jeskyni našli stovky ametystů. Částečně je uvidí i návštěvníci
    Kultura

    V jeskyni našli stovky ametystů. Částečně je uvidí i návštěvníci

    Stovky ametystů a dalších polodrahokamů tuzemského původu skrývaly po staletí štukové dekorace v umělých jeskyních Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Unikátní objev učinila historička umění Jana Zapletalová z Univerzity Palackého v Olomouci.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály