Multifunkční hala dostala od zastupitelů zelenou. ProOlomouc varuje před riziky

Zastupitelé města Olomouce schválili memorandum o spolupráci se společností NOVÁ VELKOMORAVSKÁ a.s., které posouvá projekt multifunkční haly ve Velkomoravské ulici do další fáze příprav. Podle zástupců investora i vedení města jde o krok k modernizaci sportovní a kulturní infrastruktury. Kritici projektu ale upozorňují na jeho finanční náročnost a nedostatečnou transparentnost.

Multifunkční hala s plánovanou kapacitou 7 500 míst pro hokej a až 9 500 míst při kulturních akcích má v budoucnu sloužit jako nové zázemí pro hokejový klub HC Olomouc, ale také jako prostor pro pořádání veřejných a kulturních akcí. Projekt počítá rovněž s vybudováním doplňkových sportovišť a parkovací infrastruktury.

„Dnešní rozhodnutí nám umožňuje navázat na dosavadní práci a společně s městem připravit veškeré podklady k notifikaci veřejné podpory u Evropské komise, jakož i návrh konkrétních smluvních vztahů mezi městem a investorem,“ uvedl Richard Morávek, předseda představenstva NOVÁ VELKOMORAVSKÁ a.s. a zakladatel developerské skupiny Redstone.

Navržený model spolupráce počítá s financováním výstavby soukromým investorem a bankami. Město by se do projektu zapojilo až formou zpětné investiční podpory po zahájení provozu haly. Tento postup má podle Morávka přispět k transparentnosti a právní jistotě celého projektu.

Kritici upozorňují na finanční dopady a neprůhlednost

Proti pokračování v jednání s investorem se postavilo hnutí ProOlomouc, které návrh na ukončení příprav projektu předložilo přímo na zasedání zastupitelstva.

„Ekonomická situace města se mezitím změnila. V roce 2023 mělo město na účtech rezervu cca 1,4 miliardy korun, dnes je to o miliardu méně. […] A už vůbec ne na projekt, který by ročně stál 43,7 milionu korun + zvýšené náklady HCO, které mohou činit dalších 20–25 milionů korun ročně,“ uvedlo hnutí na svém oficiálním profilu na sociální síti Facebook.

Zástupci ProOlomouc rovněž kritizují pomalé poskytování klíčových informací ze strany investora a nejasnosti kolem dopadů přesunu hokejového klubu do nové haly.

„Ani po měsících jednání neznáme finanční dopady přesunu HCO do nové haly, přestože klub dříve deklaroval, že bude žádat město o kompenzace. […] Považujeme za nerozumné tak výrazně upřednostnit jeden sport, když za nižší náklady bychom mohli systematicky zlepšovat podmínky pro sportování dětí a mládeže napříč celým spektrem sportů,“ stojí ve stanovisku hnutí.

Příprava klíčových dokumentů je plánována na jaro příštího roku, jak uvedl mluvčí skupiny Redstone Ivo Vysoudil. Notifikační proces u Evropské komise může trvat přibližně 12 měsíců. Pokud projekt získá potřebné schválení a politickou podporu, výstavba haly by mohla začít v první polovině příštího volebního období.

Související

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály