Město synagogu odkoupit nechce. Cena je podle zastupitelů vysoká

Prostějovské zastupitelstvo dnes odmítlo nabídku majitelů na odkup bývalé synagogy v centru města, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu. Vlastníci za církevní nemovitost požadovali 6,8 milionu korun, radní ale tuto cenu považují za přemrštěnou a doporučili zastupitelům nabídku odmítnout. Majitelka synagogy Lenka Skácelová už dříve řekla, že nabízená cena za nemovitost vychází z odhadu a že je ochotna o podmínkách prodeje s městem dál jednat. Další jednání dnes nevyloučil ani primátor František Jura (ANO).

"Ve své nabídce prodeje vlastník uvádí, že z důvodu vysokých finančních nákladů není schopen zajistit rekonstrukci stavby. Synagogu proto nabídl městu. Město Prostějov vlastníkovi předložilo návrh na odkup synagogy ve výši 400 tisíc korun, tedy za stejnou cenu, za kterou budovu odkoupil v roce 2017 od pravoslavné církve. Tato cena se vlastníkovi zdá neakceptovatelná," uvedla primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS).

Opoziční zastupitel Martin Hájek (Na rovinu!) dnes neúspěšně navrhl usnesení, aby město dál jednalo s vlastníky synagogy o podmínkách jejího odprodeje. V budově by po rekonstrukci podle něj mohla být zřízena například expozice věnovaná židovské historii, prostor by mohl sloužit také pro pořádání kulturních akcí. Město by proto podle Hájka mělo prověřit možnost získat na opravu synagogy dotaci. Podle Jury lze jednání s vlastníky synagogy opět otevřít i bez usnesení zastupitelstva. Radní se budou tématem znovu zabývat a o výsledku bude primátor zastupitele informovat.

Podle Skácelové jsou informace radních zavádějící. "Nezohledňují investice za opravy, které jsme na budově provedli. A městu jsme také sdělili, že jsme ochotni jednat o ceně přijatelné pro obě strany," uvedla Skácelová, která se svým manželem radnici nabídla alternativní realitní transakci. "Zda by nám město dokázalo nabídnout jako výměnu za synagogu nemovitost, kde by byl podobně jako v synagoze obyčejný bytový prostor a nebytový prostor sloužící pro naše osobní věci. Toto by bylo naše přání," oznámili radnici. V opačném případě chtějí manželé synagogu nabídnout k prodeji prostřednictvím realitní kanceláře.

Budova synagogy je v havarijním stavu a Národní památkový ústav ji od roku 2013 vede na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle Sokolové zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun.

Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už svému původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.

O synagoze jsme psali už v tomto článku.

Související

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály