Umělkyně popsala podlahu kostela. Za Modlitbami na náměstí Republiky

Postní doba, která včera začala Popeleční středou, vyzývá k zamyšlení nejen věřící. Stejně tak vyzývají i kresby, které od středy najdou návštěvníci na podlaze kostela Panny Marie Sněžné. Umělecká intervence s názvem Modlitby od Olomoučanky Dagmar Havlíčkové je už pátou v pořadí.

Obrazy leží v zadní části kostela mezi lavicemi. „Jedná se o skripturální malbu Dagmar Havlíčkové, která píše pod sebe texty a různě překrývá písmo, tak vznikají abstraktní kresby,“ vysvětlil pro Olomoucký Report kněz Jan Regner, který v akademické farnosti působí. „Když se návštěvník podívá zblízka, uvidí texty modlitby, tak autorka zároveň nazvala dílo. Jde o 7 velkých kartonů, spojených z menších kartonů. Pokrývá to přibližně 12 metrů, na šířku má asi 1,5 metru. Dílo lemují tmavé rámy, které ladí s barvou lavic,“ popsal Regner.

Při pozorné prohlídce návštěvníci uvidí texty jedné modlitby ve třech jazycích. „Jsou to modlitby, které jsem psala v několika jazycích – v církevní slovanštině, řečtině a češtině. Když se dařilo, jednu A4 jsem napsala za den, dnes už v takové formě nejsem,“ řekla umělkyně Dagmar Havlíčková při vernisáži, která proběhla na Popeleční středu. Podle Jana Regnera vytvoření jednoho obrazu trvalo čtyři měsíce. Instalace sestává ze sedmi obrazů po 20 papírech velikosti A4.

Je to Ježíšova modlitba, neboli Modlitba srdce, kterou jsem začala psát, protože mi mluvila z duše. Celý text zní Pane Ježíši Kriste, synu Boží, smiluj se nade mnou hříšnou,“ uvedla Havlíčková, která nyní působí jako kustodka Muzea umění v Olomouci. Autorka používala hlavně modrou a červenou barvu, které se používají nejčastěji při malbě ikon ve východních církvích.

Přišlo nám to příhodné, protože jednou z forem, jak prožít postní dobu, je právě modlitba. Zdálo se nám vhodné to tímto způsobem využít a propojit. Nechtěli jsme jít cestou zakrývání, ale spíš nechat modlitbu mezi námi, aby se k ní kdokoli mohl připojit. Zároveň ji člověk míjí a zároveň se k ní může připojit,“ vysvětlil Regner důvod, proč vybrali letos právě toto dílo.

Dílem se mohou návštěvníci kochat až do posledního týdne před Velikonocemi. Nejedná se o první uměleckou instalaci v kostele Panny Marie Sněžné. Během posledních pěti let se návštěvníci kostela v centru Olomouce mohli kochat pěti postními výstavami. V loňském roce pokryly podlahu Sněženky skleněné pláty v rámci umělecké intervence s názvem Znejistění.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc
    Kultura

    Festival Olomoucká muzejní noc startuje, na programu jsou koncerty, divadlo i obří Měsíc

    Téměř padesát muzeí a institucí se otevře obyvatelům Olomouce a jeho návštěvníkům při sedmém ročníku Muzejní noci. Svátek všech příznivců kultury se koná 18. až 19. května. Muzejní noc v Olomouci vám nabídne příležitost projít si výstavy v neopakovatelné atmosféře páteční noci. Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí 2021, který se koná v celé České republice.

  • Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček
    Kultura

    Český slavík putuje na Šumpersko. Píseň roku nahrála kapela O5 a Radeček

    Úspěch v soutěži Český slavík za Píseň roku přinesla skupině z jesenických hor skladba Hory. “Je to doma! Tohle je neuvěřitelnej příběh pár kluků z jesenických hor, co to dotáhli na Slavíka a pořád tomu nemůžou uvěřit,” uvedla kapela na svém facebooku. Kapela má silnou fanouškovskou základnu v celém Olomouckém kraji.

  • Kam kráčíš, Tržnice? Chtěl jsem vyvolat spíš laskavou kritiku, říká autor návrhu instalace
    Kultura
    Rozhovory

    Kam kráčíš, Tržnice? Chtěl jsem vyvolat spíš laskavou kritiku, říká autor návrhu instalace

    Na jedné straně Tržnice na nožičkách a nápis Kam kráčíš, Tržnice. Na druhé straně nápis Co s ní? Tržnice Tower. Nová instalace v rámci Street Art Festivalu zdobí budovu olomoucké Tržnice. Report se ptal na samotný návrh přímo autora návrhu Ondřeje Michálka.

Seriály