Na šedesát míst se otevře veřejnosti. Muzejní noc se chystá už na zítřek

Už zítra vypukne na skoro šedesáti místech program k Olomoucké muzejní noci. Rekordní počet zapojených míst dovolí nahlédnout do prostor, kam se lidé běžně nedostanou, nebo na speciální akce. V rozhovoru s Tomášem Gottwaldem o tom mluvil Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu olomoucké radnice.

„Zahájení je v pátek 15. v 18 hodin na náměstí Republiky. Tam bude takové oficiální zahájení celé muzejní noci. Jedná se o 12. ročník, což mě samotného překvapilo, že už je to 12 let,“ řekl v Pondělním podcastu Radia Metropole Radim Schubert.

Podle něj se letos podařilo oslovit výrazně víc zapojených míst než v minulosti. „Máme rekordní počet přihlášených muzeí, galerií a zajímavých míst. Máme jich téměř 60, v minulosti to bylo vždycky 40, 45 a podobně,“ dodal.

Centrem letošního ročníku bude náměstí Republiky. Město se ho snaží během akce ukázat jinak než jen jako prostor zaplněný auty. „Snažíme se z náměstí Republiky, což je de facto třetí nejdůležitější náměstí v Olomouci po Horním a Dolním náměstí, částečně vymístit parkoviště, které tam je, a udělat z toho zónu pro koncerty, instalace a setkávání lidí,“ popsal Schubert.

Náměstí Republiky má být zelenější a živější

Program na náměstí Republiky začne už v 17 hodin koncerty Lukáše Marečka a dalších hudebníků. Připravená bude také světelná instalace, občerstvení a ve spolupráci s Výstavištěm Flora i květinová a zelená instalace.

„Součástí přeměny náměstí Republiky je i to, že by tam mohlo být více stromů a více zeleně. Snažíme se takhle opatrně naťukávat, že lidé by si mohli spojit to náměstí ne jako parkoviště a auta, ale se zelení a kulturním programem,“ uvedl Schubert.

Právě okolí náměstí Republiky má podle něj pro Muzejní noc ideální polohu. Nachází se tam Vlastivědné muzeum, Muzeum umění, Knihovna města Olomouce, Arcibiskupský palác i Arcidiecézní muzeum.

Program zamíří i do fortu, na letiště nebo na vyhlídky

Muzejní noc ale nezůstane jen v centru. Program nabídne také místa, kam se lidé běžně nedostanou nebo která nejsou s večerní kulturou obvykle spojovaná. 

„Je třeba v Křelově ve fortu, kde jsou zajímavé instalace nejen o historii Olomouce jako vojenské pevnosti. Hřbitovy města Olomouce mají komentované prohlídky. Na letišti budou otevřené hangáry a budou se tam promítat fotografie i filmy, dobové, z první republiky,“ vyjmenoval Schubert. Připomněl také program Centralu v Muzeu umění a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Zvláštní pozornost si podle něj zaslouží vyhlídky. Návštěvníci se budou moci podívat například do desátého patra hotelu Flora nebo na střechu Hotelového domu.

„V hotelu Flora u Čechových sadů je nejkrásnější pohled na město, který kdy můžete vidět. A když vyjde počasí, tak to si opravdu užijete. Nebo třeba střecha Hotelového domu, to si myslím, že je opravdu unikátní,“ řekl Schubert.

Poprvé se otevře galerie na Dolním náměstí

Jednou z novinek bude otevření galerie v rohovém domě bývalé banky na Dolním náměstí a Kateřinské ulici. Právě tento prostor podle Schuberta návštěvníci v rámci městské kulturní akce uvidí poprvé.

„Úplně poprvé v rámci Olomoucké muzejní noci a de facto jakékoliv akce, kterou spolupořádá nebo pořádá město, bude otevřená galerie na Dolním náměstí,“ uvedl. „Je to rohový dům bývalé banky na Dolním náměstí a Kateřinské ulici, kde vznikla úžasná galerie. Je to artdecový prostor, nádherný prostor,“ doplnil.

Součástí prostoru mají být také workshopy a designové obchody. Podle Schuberta si tam Olomoučané budou moci koupit designové věci, hlavní novinkou ale bude právě galerie otevřená pro Muzejní noc.

Muzejní noc nekončí v muzeích

Akce má mít podle Schuberta také společenský rozměr. Město proto počítá nejen s programem v institucích, ale i s navazující zábavou v místních podnicích. „Olomoucká muzejní noc je i o zábavě, o tom, že člověk vyjde s přáteli. Máme tam nejen na náměstí Republiky občerstvení, ale třeba v baru Zahrada nebo v Letňáku nebo v Telegraphu jsou přichystané párty,“ řekl Schubert.

„Člověk si objede kulturu, uvidí spoustu výstav, expozic, dozví se něco o historii města a může to zakončit sklenkou prosecca, kafe, vody, vína nebo čímkoliv jiným,“ dodal.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • Přišel o půlku čelisti. Lékaři z fakultky chlapci pomohli titanovou náhradou
    Zdraví

    Přišel o půlku čelisti. Lékaři z fakultky chlapci pomohli titanovou náhradou

    Po vypadnutí mléčných zubů malému Tomášovi nové zuby nenarostly. Jeho problém řešili rodiče hned s několika stomatology. Až rentgenové vyšetření však odhalilo v dolní čelisti nezhoubný nádor. Lékaři tak chlapci museli odebrat kus čelisti. Ten nahradili implantátem z titanu.

  • Mistryně republiky Kopecký: Hrozně mě bolí nohy, tak náročný mistrák jsem nejela
    Společnost

    Mistryně republiky Kopecký: Hrozně mě bolí nohy, tak náročný mistrák jsem nejela

    Cyklistka Julia Kopecký se na třetí pokus dočkala v sobotu 27. června na mistrovství republiky kýženého vítězného double. Třetím rokem po sobě ovládla časovku, za zlatem v silničním závodě ale stoupala postupně od třetího místa. V cíli byla šťastná, ale také unavená, těžší závod v bojích o domácí tituly podle svých slov ještě nejela.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

Nejčtenější

Seriály