Byl bych rád, kdyby na ligu chodilo sedm až osm tisíc lidí, říká koordinátor fanoušků Müller
Evropské poháry, vlakový výjezd do Mohuče i rostoucí aktivita fanoušků. Koordinátor fanoušků SK Sigma Olomouc Zbyněk Müller v bilančním rozhovoru hodnotí uplynulou sezonu, popisuje zákulisí největších fanouškovských akcí a přibližuje plány, které mají přivést na Andrův stadion ještě více lidí.
Máte za sebou první kompletní sezonu v roli koordinátora fanoušků. Co považujete za svůj největší úspěch?
O vlastních úspěších bych zatím úplně nemluvil, protože to nejsou jen moje úspěchy. Spíš bych řekl, že šlo o úspěchy klubu. Pro mě byla sezona především o tom, že jsem si tu práci osahal a zjistil, co všechno obnáší. Nastavil jsem si komunikaci s aktivními fanoušky, lidmi v klubu i s externími partnery – od delegátů zápasů přes zástupce soupeřů, bezpečnostní manažery až po policii. Spíš, než o úspěších bych mluvil o rozjezdu.
Sezona byla navíc výrazně ovlivněná evropskými poháry, do jaké míry?
Evropské zápasy mi zabraly obrovské množství času. Vyžadují mnohem více příprav než běžné ligové utkání. Přesto se daří připravit řadu věcí, které bychom chtěli realizovat v nadcházející sezoně, která bude klidnější bez evropských pohárů.
Když jste zmínil evropské poháry, Sigma měla jistotu minimálně základní skupiny Konferenční ligy. Cítil jste kvůli tomu větší tlak?
Neřekl bych, že to byl tlak. Spíš obrovská příležitost. Najednou jsme začali řešit nové věci. Už před prvním soupeřem ze Švédska jsem se spojil s jejich koordinátorem Riadem Mohamedem, který tuto funkci vykonává přes dvacet let a patří mezi průkopníky v Evropě. Byla to skvělé zjistit, co a jak dělá. Pak přišlo setkání zástupců klubů v Budapešti pořádané UEFA. Najednou jsem objevil úplně nový svět, který jsem předtím neznal. Čerpal jsem zkušenosti od kolegů ze Sparty, Slavie nebo Plzně, kteří evropské poháry hrají pravidelně. Zkušeností jsem získal opravdu hodně. Zatímco příprava jednoho ligového zápasu znamená zhruba jeden pracovní den, evropské utkání představuje tři až čtyři dny práce.
Když jste nastupoval do funkce, mluvil jste o novém vztahu mezi klubem a fanoušky. Jak byste ho zhodnotil dnes?
Myslím si, že ten vztah je dobrý. Samozřejmě se objevují kontroverzní témata – ať už šlo o přestup Daniela Šturma do Slavie. Nikdy se nepodaří vyhovět všem. Vždycky bude část fanoušků souhlasit a část ne s různými věcmi. Olomoucký fanoušek je náročný, ale má na to právo. Dnešní návštěva fotbalu už není jen o zápase samotném. Je to společenská událost a fanoušci očekávají určitý servis. Právě na tom chceme pracovat. Máme připravenou řadu projektů – od besed přes zlepšení zázemí stadionu, fanzóny a cateringu až po další aktivity. Už proběhla jedna beseda, o kterou byl velký zájem. Z kapacitních důvodů na ni mohlo přijít pouze omezený počet fanoušků, přitom je zájem o tyto věci mnohem větší. První rok byl hlavně o sbírání podnětů a zkušeností. Teď je čas začít některé věci realizovat. Je tady hromada věcí, na kterých se dá pracovat. Klub má zájem o fanoušky a klub těší, že fanoušci mají zájem.
Věříte, že nové aktivity pomohou zvýšit návštěvnost i na méně atraktivních zápasech?
To je hlavní cíl pro mě i vedení klubu. Byl bych rád, kdyby na běžné ligové zápasy chodilo sedm až osm tisíc fanoušků. Prospělo by to všem – fanouškům, hráčům i klubu. Víc si užiji zápas s plnými tribunami. Samozřejmě se objevují situace, které návštěvnosti nepomáhají, například odchod oblíbeného hráče. Přesto si myslím, že připravované kroky mohou vytvořit podmínky pro to, aby na stadion chodilo více lidí.
Překvapilo vás během sezony něco, co jste před nástupem do funkce nečekal?
Překvapilo mě toho hodně. Byl to zájem o vstupenky na poslední zápas s Karvinou, které byly zdarma. Nakonec přišlo asi šest a půl tisíce lidí, což nikdo nečekal. Přemýšleli jsme, jestli byl důvodem fakt, že vstupenky byly zdarma. Překvapením pro mě byly také počty fanoušků Sigmy na venkovních utkáních, ať už v Evropě, nebo v domácí soutěži.
S rostoucím počtem fanoušků se zlepšila i úroveň fandění. Viděli jsme několik povedených choreografií. Jak je vnímáte?
Fotbal dnes není jen o dění na hřišti. Jde o komplexnější zážitek, kdy člověk dostane zábavu. Fanouškovská atmosféra je důležitou součástí zážitku. Osobně se mi nejvíc líbila chorea během evropských pohárů, například prezentace s vlajkami tvořícími letopočet 1919 v utkání s Mohučí. Dále se mi vybavuje choreografie proti slovinskému Celje. Dobré bylo i proti Lausanne s pyrem, za které jsme dostali pokutu. Velmi pozitivně vnímám také to, jak se do fandění postupně zapojují další fanoušci. Na začátku sezony se někteří dívali na dění na jižní tribuně s odstupem, ale postupně pochopili, o čem aktivní fandění je, a začali se přidávat. V této věci se na mě obrací rodiče s dětmi, kterým se líbí různá chorea a rádi by, aby jejich ratolesti se na té přípravě také podílely. Je to jeden z úkolů zapojit víc lidí do fandících aktivit.
Jak chcete zapojit mladší fanoušky a děti do fandění?
Inspirujeme se věcmi, které fungují jinde. Jeden plán je zapojení dětí do výroby choreografií. Budeme zveřejňovat termíny a místa, kde se mohou přidat k malování a přípravě prezentací. Mohou u toho být i rodiče a potom ukázat, toto jsme udělali my. Je to komunitní záležitost a mohou tak více s klubem žít.
Jaké podněty jste od fanoušků dostával nejčastěji?
Fanoušci si mě našli poměrně rychle. Komunikuji s nimi přes Facebook, Messenger, e-mail i osobně na stadionu nebo při výjezdech. Na sociálních sítí informuji o dění kolem a prezentuji ho. Bývám často na tribuně a dávám se s fanoušky do řeči. Když se řešil přestup Daniela Šturma, během dvou hodin mi přišlo spoustu zpráv od našich příznivců. S fanoušky komunikuji a zpětná vazba je pro mě důležitá, Myslím, že díky nim mám dobrý přehled o tom, co fanoušci chtějí a co by se mělo zlepšit.
Jak vnímáte problematiku pyrotechniky, za kterou klub dostává pokuty?
Pokuty samozřejmě nikdo nechce, ty nám udělené ještě naštěstí nebyly tak vysoké. Na druhou stranu si myslím, že některé prezentace byly reklamou pro Sigmu i pro fanouškovskou kulturu. Právě toto může přitáhnout další fanoušky. V takových případech to do určité míry beru jako investici do fanoušků. Mnohem více byly zbytečné pokuty za házení kelímků nebo sněhových koulí na hřiště. Tyto projevy nedávají smysl a poškozují klub, který sice upozornil na toto nevhodné chování, ale nijak netrestal. Sigma byla za mě až moc benevolentní a vstřícná.
Pomohl by této věci dialog s fanoušky?
V Budapešti na schůzce pořádanou UEFA jsme se bavili právě i o trestech. V průběhu zaznělo, však UEFA vždycky část peněz si přes pokuty stáhne. Dopředu jsme byli takto upozorněni. Snažíme se komunikovat s fanoušky i delegáty tak, aby případná pyrotechnika byla součástí promyšlené prezentace a nepředstavovala bezpečnostní riziko. Ze strany klubu nejsou pokuty vítány, ale chápeme smysluplné využití pyrotechniky v normě.
Akcí sezony byl bezpochyby vlakový výjezd do Mohuče. Kdy jste si uvědomil, že půjde o mimořádnou akci?
O podobném výjezdu jsme mluvili už v létě, když bylo jasné, že budeme hrát Evropu. Čekali jsme na vhodného a dobře dostupného soupeře pro vlakový výjezd. Po postupu ve čtvrtek se v pátek losovalo a vědělo se, že se pojede do Mohuče. Okamžitě jsme udělali jednoduchý průzkum zájmu, fanoušci mi posílali SMS a e-maily. Během půl dne jsem měl informace od zhruba osmi set zájemců. V tu chvíli bylo jasné, že vlak vypravíme.
Co bylo na organizaci nejtěžší?
Asi organizace samotné vlakové soupravy a najít trasu v Německu. Tamní železniční doprava je dnes velmi složitá. Měli jsme jet přes Ústí nad Labem, pak byla varianta přes Cheb, a nakonec se kvůli všemožným výlukám jelo přes Plzeň a dál do Německa. Jakmile jsme vyřešili trasu a čas odjezdu, přišlo tisíc dalších drobných úkolů.
Co vás samotného během výjezdu potěšilo nejvíc?
Především to, že se akce povedla a Sigma si udělala dobré jméno. Hodně lidí říkalo, že to byl největší výjezd Sigmy. Fanoušci byli skvělí a získali respekt. Zároveň jsem si ale znovu kladl otázku, proč dokážeme přivézt stovky fanoušků do Mohuče, ale doma proti nim nebylo plno a některé domácí zápasy navštíví jen tři a půl tisíce lidí. To je výzva, kterou musíme řešit. Během cesty se řešily další věci, byla tam zdravotní indispozice, chybělo kupéčko atd. Když se jelo autobusy na stadion, tak už vše šlo, jak mělo.
Co nejvíce se líbilo fanouškům?
Asi to cestování vlakem. Má to své kouzlo, které by autobus nebo auto nenahradilo. Lidé jeli v dresech, šálách, měli klubová trička a byli hrdí na Sigmu. Bral jsem to v tu chvíli, že nejsme malý klub. Ale na tomto úplně nelpím, spíš přemýšlím o tom, jak toho do budoucna využít a prodat to dál.
Všichni výjezdníci dostali jako dárek vlajku připomínající zápas. Byl toto prvotní nápad, nebo se zvažovaly další varianty?
Nápad byl něco udělat. Jako první nás napadlo tričko, ale v březnu ještě nebylo tak teplo a trička by měli lidé pod mikinou nebo bundou. Čepice už byly v Lausanne, ty si daly na hlavy i hráči po postupu přes Švýcary. Pak přišla myšlenka na vlajky, které měly původně po složení všech vlajek dohromady vytvořit choreo.
Jak byste popsal současnou atmosféru kolem Sigmy?
Myslím si, že se výrazně změnila. Dříve jsme byli klubem, od kterého fanoušci mnoho neočekávali. Dnes jsou očekávání mnohem vyšší. Navenek to asi není tak moc vidět, ale Sigma jako klub se hodně proměnila. Kdysi se prodávali hráči, aby bylo vůbec na chod klubu. Najednou se bavíme o pohárech, o úspěších a o tom, že chceme vyhrávat. Klub se za poslední dobu hodně proměnil a lidé mu začali věřit. Kdysi jsme nadávali nad umístěním nebo nad prodejem hráčů, dnes věří a baví se o Evropě. Hodně se to posunulo a jsme ambiciózní klub. To s sebou samozřejmě přináší i větší nároky.
Nebojíte se, že s rostoucími ambicemi budou fanoušci ještě náročnější?
Olomoučtí fanoušci byli nároční vždycky. A je to v pořádku. Důležité je, že klub podle mě dělá maximum pro to, aby byl úspěšný a dokázal vyhrávat. Fanoušci budou vždy hodnotit výkony, diskutovat o sestavě nebo o stylu hry. Ti, kdo chodí pravidelně víc věří a s klubem žijí. Méně pravidelní mají tendenci být negativnější. To k fotbalu patří. Vidím, kolik práce se v klubu odvádí, a věřím, že jde správným směrem.
Některé kluby mají fanouškovské platformy nebo členské programy. Uvažujete o něčem podobném?
Rozvoj těchto aktivit je jednou z priorit nadcházející sezony. Na co nebyl čas skrze Evropu a seznamováním se s chodem, tak to bude v dalším ročníku.
Pro další sezonu se chystá velká novinka, můžete nám ji představit?
Vzniká sdružení všech fanoušků Sigmy Olomouc. Staří, mladí, aktivní i příležitostní, výjezďáci a všichni ostatní, přidejte se k nám a sjednoťme komunitu příznivců nejslavnějšího hanáckého klubu pod jednou značkou, SIGMA FANS. Rád bych vyzval všechny fanoušky Sigmy: přidej se k nám a společně vytvořme hlas fanoušků, který bude mít váhu. Přihlaste se a staňte se členem jediného aktivního fans spolku. Spolek je určen pro všechny fanoušky, nejen ty z kotle. Stát se členem neznamená jen možnost zasadit se o zlepšování fanouškovské kultury na Andrově stadionu. Fanoušci můžou čerpat spoustu výhod, které spolek nabízí.
Co je a bude cílem Sigma fans?
Pokusit se sjednotit fanoušky s touto silou pod oficiálním statusem. Zasadit se o zlepšování kultury nejen na Andráku, prosazování návrhů a podnětů ostatních členů/fanoušků. Spolek s řadou členů bude pro klub partnerem v jednáních a nebude možné jeho názory přehlížet. Je to i na vás, jak silná bude naše pozice.
Co obnáší stát se členem Sigma Fans?
Již nyní běží registrace členů na webových stránkách. Vstupní poplatek činí 200 korun, roční členský poplatek poté nastaven na 600 korun. Hlavní benefit je sleva na permici, další benefity budou časem představeny.
Co byste vzkázal fanouškům Sigmy před novou sezonou?
Pojďme věřit, že budeme úspěšní. Pokud to nebude titul, tak alespoň návrat do evropských pohárů. Pojďme si fotbal užívat, bavit se jím a podporovat Sigmu doma i venku. Máme tady zajímavý mix hráčů. Fotbal není jen devadesát minut na hřišti. Je to o setkávání s přáteli, společných zážitcích a o tom, že s klubem skutečně žijeme. Pojďme si to společně užít a važme si toho, že tady ten fotbal máme.