Knihovna města Olomouce chystá Pohoda Point. Zaměří se na spánek, arteterapii i život na spektru
Knihovna města Olomouce připravuje nový cyklus besed a workshopů s názvem Pohoda Point. Program se zaměří na well-being, duševní zdraví a témata, která souvisí s psychickou pohodou. O novince v Pondělním podcastu Radia Metropole mluvili knihovníci Michal a Zuzka.
„Občas je toho na člověka prostě hodně. Zažíváme obecně nějakou krizi duševního zdraví, se říká. Proto se rozhodla Knihovna města Olomouce nějak přiložit ruku k dílu a uspořádáme v průběhu tohoto roku cyklus besed zaměřený na well-being, duševní zdraví a podobná témata,“ vysvětlil Michal.
První pilotní akce už podle něj proběhla v květnu na pobočce Kotelna. Šlo o menší workshop s lektorkou, kterého se zúčastnilo patnáct lidí. „Byl to workshop, který byl docela intimní. Patnáct lidí se tam sešlo s lektorkou a řešili nějaké své konkrétní problémy,“ popsal Michal s tím, že od září chce knihovna v programu pokračovat naplno.
Pohoda Point se bude konat na hlavní budově knihovny i na pobočce Kotelna. Program má být rozdělený do více témat. „Spousta lidí má třeba problém se spánkem, proto tam budeme mít besedu přímo o psychologii spánku,“ uvedl Michal. Součástí budou také akce zaměřené na arteterapii, tedy sebevyjádření pomocí kreslení a dalších uměleckých technik.
Knihovna oslovila také neziskovou organizaci Za sklem, která pracuje s lidmi na autistickém spektru. „Ti nám v říjnu představí obecně svoji práci i to, jaké to je žít takzvaně na spektru,“ doplnil Michal.
Do programu se zapojí i Zuzka, která připraví tvořivé dílny s relaxačním přesahem. „Vymyslela jsem to tak, aby ty dílničky měly relaxační přesah v rámci well-being programu Pohoda Pointu. Zařadila jsem například kreslení levou mozkovou hemisférou a pravou taky. Budeme se učit portréty a vyrábět difuzéry, takže tam bude zastoupená i aromaterapie,“ popsala Zuzka.
Konkrétní termíny bude knihovna zveřejňovat během léta. „Na našich webovkách kmol.cz to budeme v průběhu léta zveřejňovat. Ještě některé termíny s lektory řešíme,“ řekl Michal. Program by měl podle něj běžet od září do prosince.
V podcastu knihovníci doporučili také letní čtení. Zuzka by si na dovolenou vzala napínavou detektivku. „Určitě bych si na dovolenou vzala něco napínavého, nějakou vraždičku,“ řekla. Zmínila italskou autorku Cristinu Cassar Scaliu a její knihu Černý písek. „Je to detektivka, která se odehrává na Sicílii. To mi přijde, že je na léto dělané. Ta atmosféra Sicílie, kulinářské tipy a zároveň se tam řeší vražda,“ popsala.
Michal má léto spojené s komiksem Jedno obyčejný léto od Mariko Tamaki. „Je to melancholický komiks o dvou kamarádkách, které se schází právě jenom v létě, když přijedou na dovolenou. Je to léto brané z pohledu něčeho, co končí, což je v jejich případě dětství,“ uvedl Michal. Podle něj jde o příběh o dětském přátelství a začátku dospělosti.
Do letního výběru zařadil i knihu Dej mi své jméno od André Acimana. „Je to velmi citlivá, sluncem prosluněná romance, ale bohužel, jak už to bývá, nekončí úplně slavně,“ řekl Michal. Zuzka by naopak sáhla i po náročnější klasice, například po Paní Dallowayové. „Člověk má na dovolené mnohem víc času vzít si i těžší dílo. Když je někde daleko sám a má čas se zahloubat, vzala bych si třeba zrovna Paní Dallowayovou,“ vysvětlila.
V závěru podcastu přišla řeč také na další knižní tipy. Zuzka doporučila romanci Spalující rivalita. „Je to vynikající, je to super a fakt je mezi nimi taková jiskra,“ řekla. Michal zmínil knihu Love Me Tender od francouzské spisovatelky Constance Debré. „Je to taková queer antiromance. O ženě, která má úspěšnou kariéru, je právnička, má manžela, má dítě a rozhodne se to všechno opustit,“ popsal Michal.
Podle něj je kniha výjimečná i tématem, které se v literatuře neobjevuje často. „Víme o tom, jak se můžeme odmilovat v milostném vztahu, ale nikde jsem nečetl o tom, jak se můžeme odmilovat ze vztahu se svým dítětem,“ dodal.