Hrubá stavba je hotová. Stavba nového Franze Josefa pokračuje

Nový pavilon B ve Fakultní nemocnici Olomouc má jasnější obrysy. Hrubá stavba na místě původního Franze Josefa je hotova a na znamení dokončení této etapy se na nejvyšším místě objevila břízka ozdobená barevnými stuhami.

Osmipodlažní budova už nyní mění panorama nemocnice a svou výškou jasně vystupuje mezi ostatními stavbami. Dokončení hrubé stavby připomíná Glajcha, která se tyčí na nejvyšším místě nové budovy. „Stromek umístěný na nejvyšší bod stavby symbolizuje poděkování řemeslníkům za dosavadní práci i přání, aby se dílo podařilo bezpečně dokončit. Tradice přitom přetrvala staletí – od venkovských domů až po největší moderní stavby,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Nový pavilon po dokončení nabídne špičkové zázemí pro několik významných klinik a stane se jedním z klíčových center moderní medicíny ve Fakultní nemocnici Olomouc. „Dokončení hrubé stavby představuje významný milník celé investice. V tuto chvíli už je velmi dobře patrné, jak dominantní a důležitou součástí areálu nový pavilon bude. Stavba pokračuje podle harmonogramu a postupně přecházíme do dalších etap, tedy uzavírání objektu a instalace technologií,“ řekl vedoucí Odboru investic FN Olomouc František Valíček.

Stavbu zahájili dělníci v říjnu 2024, stavbaři by měli vše dokončit v první polovině května 2028. Osmipodlažní budova stojí na místě původních Zemských ústavů, víc známé pod názvem Franz Josef, jelikož vznikly za vlády rakousko - uherského císaře. Původní pavilon se stavěl dva roky a sloužil od září 1896. V průběhu jeho historie zde sídlila například I. chirurgická klinika, Urologie, I. interní klinika nebo Hematologie. V roce 2009 se uvažovalo o přestavbě, nakonec přišlo rozhodnutí o výstavbě zbrusu nové budovy.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Kamiony už do centra Olomouce nepojedou. Přístup nákladním vozům nad 12 tun zamítl kraj. Ulicemi Foerstrova, Albertova a Pražská od 8. června těžká auta neprojedou. Ještě vloni touto dobou přitom kraj průjezd povolil. Více. 
  • OLOMOUC
    Pokuta až dva miliony korun hrozí olomouckému developerovi Josefu Tesaříkovi kvůli stavbě zpevněné komunikace nedaleko poutního místa Svatý Kopeček u Olomouce. Podle magistrátu porušil pravidla pro ochranné pásmo svatokopecké baziliky. Více.
  • OLOMOUC
    Nedostatek parkovacích míst je v Olomouci často diskutované téma. V úterý projednávala rada města návrh parkovacícho domu sešla a projednala návrh parkovacího domu na hodolanské křižovatce a schválila studii parkoviště v ulici Roháče z Dubé. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon
    Společnost
    Rozhovory

    V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon

    Olomoucké Horní náměstí bude i letos zdobit písková socha, a to již popáté. Její realizace teprve začala, již nyní se ale těší pozornosti kolemjdoucích a samozřejmě i naší. Sochaře Václava Lemona jsme se zeptali, co bude letošním motivem a jak se vůbec taková socha staví. Letos mu pomáhá Oleksiy Poda, ukrajinský sochař, který nedávno vyhrál sochařkou soutěž v Lotyšsku.

  • Příchod na svět v olomoucké nemocnici. Jaká jména dlouhodobě vítězí?
    Společnost

    Příchod na svět v olomoucké nemocnici. Jaká jména dlouhodobě vítězí?

    Medicína prošla za poslední dekády obrovskou transformací. A porodnictví je její součástí. Zatímco v devadesátých letech dominoval medicínský přístup, dnes je prioritou komfort, psychika a respekt k ženě i celé rodině. „Porodnictví se začalo zaměřovat na ženu jako aktivního účastníka. V dnešní době je péče individualizovaná a s devadesátými léty v tomto ohledu nesrovnatelná,“ říká vrchní sestra a zkušená porodní asistentka Martina Andrésová z Fakultní nemocnice Olomouc.

  • Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem
    Doprava
    Společnost

    Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem

    Nesouhlas s možným zrušením tramvajové trati do olomoucké části Hodolan vyjádřili obyvatelé formou petice. Tu podepsalo víc než pět tisíc lidí, archy s podpisy dorazily na začátku května na olomouckou radnici. Ta stále zvažuje všechny dostupné varianty řešení. Málokdo ví, že město mělo v územním plánu možné prodloužení trati do Chválkovic. S novou verzí plánu ale nebude záměr zanesen.

Seriály