Eliška Junková. Královna volantu, která nemá v rodišti ani pamětní desku

Když se do rodiny olomouckého zámečnického mistra Pospíšila 16. listopadu 1900 narodilo šesté dítě, nejspíš nikdo netušil, že malá Eliška, bude přepisovat dějiny motorismu. Na královnu volantu, jak někteří Elišku Junkovou později nazývali, ovšem jakoby rodné město zapomnělo.

Eliška Junková, narozená jako Alžběta Pospíšilová, se po studiích na Pöttingeu nechala zaměstnat v nově zřízené olomoucké filiálce Pražské úvěrní banky. Tam také potkala svého budoucího manžela Čeňka Junka. Po půl roce odchází Junek na brněnskou pobočku, kam s sebou bere také Alžbětu a další osvědčené pracovníky.

Právě díky manželovi, kterého později následuje za prací také do Prahy, se dostává Alžběta k motorismu. Poprvé sedá do závodního vozu v roce 1923, jako Čeňkova spolujezdkyně. V září 1924 už sama usedá za volant a začíná vyhrávat jeden závod za druhým. 14. srpna 1926 absolvuje svůj první zahraniční závod, zároveň končí na druhém místě mezi všemi závodníky.

První v cíli, ale v Olomouci skoro neznámá

Jméno milovnice vozů Bugatti později nese několik institucí i pamětních desek. Sama Junková zakládá v 90. letech Nadační fond Elišky Junkové, ve Zlíně vzniká RC klub Elišky Junkové Zlín, v okolí Nového Bydžova přejmenovali na její počest závod na Memoriál Elišky Junkové. V rodném městě první ženu za volantem závodního vozu připomíná akorát název ulice.


Největší úspěchy první české závodnice

  • 1. místo v závodu do vrchu Zbraslav – Jíloviště (roku 1926)
  • 2. místo v závod do vrchu Klaussenpass (1926)
  • 1. místo ve Velké ceně Německa na Nürburgringu v třídě do 2,0 l (1927)
  • 1. místo v závod Coupé des Dames (1927)
  • 1. místo ve velké dámské ceně Montlhéry (1927)
  • 5. místo v závodu Targa – Florio (1928)

Za to, že nemá Junková v Olomouci ani pamětní desku, může částečně fakt, že historici dlouho nevěděli, kde se její rodný dům nachází. „Dům na Nové ulici č. p. 78, kde Junková žila, neexistuje,“ popsal znalec olomoucké historie Vilém Švec pro Olomoucký Report. Letos ovšem nastal posun.

„Podle textů, které jsem si průběžně schovával, jsem věděl, že by se mělo jednat o dům ve volné zástavbě. Zjistil jsem, že se jedná o dům ve vnitrobloku na Krapkově ulici, jak je hospoda U Kuděje. Dal jsem si informace dohromady s tím, že se sem rodiče Elišky přistěhovali z Prostějova, otec byl zámečník a tento dům skutečně odpovídá tomu, že tam byla zámečnická dílna,“ dodal Švec s tím, že by se mělo tedy jednat o dům, který stál v dnešním vnitrobloku za domem na Krapkově 18.

Dům Švec identifikoval před letošní slavností Úřední čtvrť žije. Právě tam se o domě i závodnici mluvilo. „Nějaká forma fyzického připomenutí Elišky Junkové (např. pamětní deskou či plaketou) potenciálně k úvaze KMČ 18 až v dalším funkčním období,“ vysvětlil pro Olomoucký Report Hynek Melichar z Komise městské části 18, do které rodný dům rekordmanky územně spadá.

Související

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

  • Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků
    Společnost

    Bazilika na Svatém Kopečku hostila romskou pouť, přilákala stovky poutníků

    Mši provázenou kytarami, harmonikou, houslemi i zpěvem zažila dnes bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Přijeli Romové všech věkových skupin, konala se zde jejich tradiční romská pouť. Mši sloužil nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. Do mše poutníci z řad mladších generací vstupovali i divadelními scénkami. Právě atmosféra tohoto setkání je důvodem, proč Romové na pouť míří z celé republiky i zahraničí, řekli ČTK její účastníci.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku
    Společnost

    Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku

    Krásný den, máme tu čtvrtek a s ním pravidelnou rubriku Olomouckého Reportu s názvem Akce na víkend. Tentokrát vás toho čeká opravdu hodně. Vyrazit můžete do zoologické zahrady, Parkánových zahrad nebo na Tabulový vrch. Zúčastnit se můžete i Noci hasičů.

Seriály