Sdílená kola se do Olomouce vrátí. Město se dohodlo s firmou nextbike

Olomoucká radnice se po sérii jednání dohodla s firmou nextbike Czech Republic na letošním provozu sdílených jízdních kol v tomto stotisícovém městě. Podle podmínek, které v úterý schválili radní, by lidé měli mít od jara do podzimu v Olomouci k dispozici 150 bicyklů, za minutu jízdu zaplatí korunu. Na zajištění bikesharingu se bude podílet Univerzita Palackého. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc). Loni firma nextbike v Olomouci provozovala 200 sdílených kol, na podzim ale oznámila stažení všech bicyklů. Zdůvodnila to nedostatečnou podporou ze strany města. Radní nyní přistoupili na návrh, že město za tuto službu ročně zaplatí milion korun plus DPH. V předchozích letech radnice na bikesharing finančně nepřispívala.

Smlouva mezi radnicí a nextbike ještě není uzavřena, podepsat ji podle rozhodnutí radních má Pejpek. Jízdní kola by měla být v ulicích Olomouce rozmístěna od 1. května nebo nejpozději do 14 dní od nabytí účinnosti smlouvy. "Podle toho, co nastane později," podotkl Pejpek. Radní o návrhu společnosti nextbike jednali už v polovině března. Po diskusi v politických klubech se nepřiklonili k využití její tehdejší nabídky, která předpokládala roční podporu města 1,5 milionu korun plus DPH. Radní náměstka Pejpka pověřili, aby jednal s firmou nextbike o zajištění služby pro letošní rok při nižší spoluúčasti města. Pejpek má na podzim předložit návrh veřejné zakázky na provozování bikesharingu v letech 2026 až 2029.

Společnost nextbike v roce 2024 v Olomouci provozovala 200 sdílených kol a měla registrováno 16 495 klientů. Lidé loni platili celou výpůjčku, půlhodina je přišla na 30 korun. Ředitel nextbike Lukáš Luňák na podzim uvedl, že radnice bikesharing málo podporuje a nepřiklonila se k návrhu zavést v Olomouci patnáctiminutové jízdy na sdílených kolech zdarma. Podobný systém funguje například v Přerově, kde město letos za patnáctiminutové bezplatné jízdy společnosti nextbike měsíčně poukáže 228 tisíc korun bez DPH.

Sdílená kola v Olomouci od roku 2014 provozovala společnost Rekola, v roce 2020 se k ní přidala firma nextbike. V roce 2022 se společnost Rekola rozhodla v Olomouci činnost ukončit. Radnice za dobu působení oběma firmám neposkytovala finanční podporu, i když o ni dlouhodobě žádaly. Město bikesharing podporovalo pouze poskytnutím svých cyklostojanů.

Společnost nextbike nyní provozuje bikesharing ve více než 40 městech, ve kterých má 7500 městských bicyklů a elektrokol.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály