Bude mít Olomouc sdílená kola? Nabídka firmy nextbike městu zatím nesedí

Olomoucká radnice zatím nepřistoupila na nabídku bikesharingové společnosti nextbike Czech Republic, která je ochotna obnovit letos ve městě provoz sdílených kol výměnou za roční dotaci 1,5 milionu korun. Město bude o zajištění této služby dál jednat, preferuje ale nižší finanční spoluúčast. Na sociálních sítích o rozhodnutí radních informoval primátorův náměstek Tomáš Pejpek (ProOlomouc). Firma nextbike loni na podzim svá jízdní kola z ulic Olomouce stáhla. Zdůvodnila to nedostatečnou podporou města, které na provoz sdílených kol finančně nepřispívalo.

"Městská rada projednala návrh na zajištění bikesharingu pro rok 2025. Po diskusi v politických klubech se nepřiklonila k využití nabídky společnosti nextbike, která předpokládala podporu města ve výši 1,5 milionu korun plus DPH. S ohledem na aktuální rozpočtové možnosti mě rada pověřila jednat o zajištění služby pro 2025 při nižší spoluúčasti města a dále na podzim předložit návrh veřejné zakázky na zajištění služby pro období 2026 až 2029," uvedl Pejpek.

Společnost nextbike v roce 2024 v Olomouci provozovala 200 sdílených kol a měla registrováno 16 495 zákazníků. Její ředitel Lukáš Luňák loni na podzim uvedl, že radnice bikesharing málo podporuje a nepřiklonila se k návrhu zavést v Olomouci patnáctiminutové jízdy na sdílených kolech zdarma. Podobný systém funguje například v Přerově, kde město letos za patnáctiminutové bezplatné jízdy společnosti nextbike měsíčně poukáže 228 tisíc korun bez DPH.

V Olomouci zákazníci dosud platili celou výpůjčku, půlhodina je loni přišla na 30 korun. Radnice v předchozích letech podle Pejpka bikesharingu poskytovala nefinanční podporu v podobě cyklostojanů patřících městu. "Možností finanční podpory se vedení města zabývalo jak v tomto, tak i v minulých obdobích. Prozatím vždy převládl názor, že se jedná o podnikání soukromých subjektů a je na konkurenčním prostředí, zda je tato služba schopna provozu i bez dotací města," uvedl loni na podzim Pejpek.

Loni v září radní při projednávání žádosti nextbike zvažovali několik variant. První vycházela z nabídky nextbike, která zahrnovala jízdní tarif 15 minut zdarma, 300 sdílených kol, 70 až 80 odstavných míst a roční příspěvek města přes tři miliony korun. Druhou variantou byla veřejná soutěž na provozovatele bikesharingu s roční dotací 1,5 milionu korun a třetí byla založena na ponechání dosavadní praxe. K tomuto řešení se radní nakonec přiklonili. "Debata nebyla jednobarevná, zástupci našeho klubu ProOlomouc/Piráti byli pro podporu služby," podotkl Pejpek.

Sdílená kola v Olomouci od roku 2014 provozovala společnost Rekola, v roce 2020 se k ní přidala firma nextbike. V roce 2022 se firma Rekola rozhodla v Olomouci činnost ukončit. Radnice za dobu působení oběma firmám podle Pejpka neposkytovala finanční podporu, i když o ni dlouhodobě žádaly. Společnost nextbike nyní provozuje bikesharing ve více než 40 městech, ve kterých má 7 500 městských bicyklů a elektrokol.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

  • Olomouckou Olympii ovládnou Mimoni! Mimoňská monster párty zahájí prázdniny
    Tipy

    Olomouckou Olympii ovládnou Mimoni! Mimoňská monster párty zahájí prázdniny

    Konec školního roku, začátek prázdnin a den plný smíchu, soutěží i žlutomodré atmosféry. Obchodní centrum Olympia Olomouc zve děti, rodiče i všechny malé i velké fanoušky Mimoňů na Mimoňskou monster párty 2026, která promění pátek 26. června v pořádnou dávku prázdninové zábavy.

  • Olomoucké generátory napájejí AI svět. M.L.S. Holice zažívá mimořádný boom
    Tipy

    Olomoucké generátory napájejí AI svět. M.L.S. Holice zažívá mimořádný boom

    Olomoucká společnost M.L.S. Holice zažívá období mimořádného růstu. Firma, která vyrábí průmyslové alternátory a generátory pro zákazníky po celém světě, dnes těží především z masivního rozvoje datových center a nástupu umělé inteligence. Společnost aktivně řeší významné nábory nových zaměstnanců.

  • SOUTĚŽ: Dobývání hradu Plumlov. Uskuteční se bitva o hrad nebo rytířský turnaj
    Tipy

    SOUTĚŽ: Dobývání hradu Plumlov. Uskuteční se bitva o hrad nebo rytířský turnaj

    Dobývání hradu Plumlov. To je název akce, která se na stejnojmenném hradu a zámku uskuteční od 4. do 6. července. Těšit se můžete na bitvu o hrad nebo dětský Rytířský turnaj malých hrdinů. Olomoucký Report má pro vás soutěž, ve které můžete vyhrát rodinné vstupné.

  • Před soudem stane čtveřice lidí kvůli pojistnému podvodu s vilou v Moravičanech
    Krimi

    Před soudem stane čtveřice lidí kvůli pojistnému podvodu s vilou v Moravičanech

    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Muži vinu u krajského soudu přiznali, tvrdili však, že jejich partnerky o činu nevěděly.

Nejčtenější

Seriály