Prostějov otevřel nový dopravní terminál za 120 milionů. Přibyla zeleň i parkovací místa

V prostějovské ulici Újezd je nově otevřený dopravní terminál autobusové dopravy. Se stavbou za 120 milionů začali dělníci v květnu letošního roku. Krom samotného terminálu vznikla také nová parkovací místa a došlo k úpravě okolního prostranství.

Podle prostějovského primátora Františka Jury (ANO) je nový terminál nejen dopravní uzel, ale také moderní veřejný prostor, který spojuje funkčnost, estetiku a udržitelnost. „Stává se dalším krokem v proměně města směrem k příjemnějšímu a zelenějšímu prostředí pro všechny obyvatele i návštěvníky,“ vysvětlil primátor.

Terminál je zastřešený, a kromě samotných nástupišť pro autobusy zahrnuje také širší úpravu veřejného prostranství. Důraz byl kladen na vytvoření dostatečné kapacity parkovacích míst, kvalitní městský mobiliář, výsadbu zeleně i prostor pro odpočinek – nechybí zde dokonce ani dětské hřiště. Stávající funkce v území byly zachovány, a tak se nový terminál přirozeně začleňuje do městské struktury,“ přiblížil náměstek primátora Jiří Rozehnal (ANO).

Podle mluvčí prostějovského magistrátu Aleny Vrtalové je významnou součástí projektu za více než 120 milionů také revitalizace okolních ploch. „Dosavadní technicky nevyhovující a prašné povrchy byly nahrazeny vsakovacími materiály, které umožňují přirozený odvod dešťové vody přímo v místě,“ vysvětlila Vrtalová s tím, že nové parkové úpravy doplní v budoucnu také keřové a trvalkové výsadby.

V lokalitě vzniklo také sto nových parkovacích míst. Jedenáct z nich jsou umístěna v severní části ulice Sádky a zbývajících 89 vzniklo ve vnitrobloku přímo u nového terminálu. Podle magistrátu by nová místa mohla odlehčit dopravní situaci v centru města.

Dalších 132 míst by měl nabídnout ještě parkovací dům. Ten by podle harmonogramu měl být dokončen v květnu příštího roku.

Dopravní terminál Újezd vyšel celkem na 120 milionů korun. Přibližně 62 milionů uhradil magistrát dotací z Integrovaného regionálního operačního programu.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

  • Pevnost poznání v Olomouci zve děti na letní příměstské tábory
    Tipy

    Pevnost poznání v Olomouci zve děti na letní příměstské tábory

    Hledáte pro své děti smysluplný program na léto, kde nebudou jen sedět u obrazovek, ale zažijí dny plné pohybu, zábavy a objevování? Prázdniny jsou za dveřmi a na příměstských táborech Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého zbývají poslední volná místa.

  • Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany usiluje o vaše hlasy v Cenách kraje
    Tipy

    Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany usiluje o vaše hlasy v Cenách kraje

    Další ročník Cen Olomouckého kraje je tady. A vy nyní můžete hlasovat, tady je další místo v kategorii Relax a chill. Dnes vám představíme Scene Wellness v areálu Resortu Hodolany.

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

Nejčtenější

Seriály