Až třetina pacientů přijde s banalitami. FN Olomouc bojuje proti přetížení urgentu

Na urgentní příjem Fakultní nemocnice Olomouc denně přichází až třetina pacientů s banálními diagnózami, které lze vyřešit v lékárně nebo u praktického lékaře. Nemocnice proto u příležitosti Mezinárodního dne urgentní medicíny spustila na svém webu kampaň, která na zneužívání urgentního příjmu upozorňuje. ČTK to dnes sdělil mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Zdravotníci oddělení urgentního příjmu FN Olomouc denně ošetří více než 200 pacientů, přičemž 15 až 30 procent případů je podle odborníků zbytečných. Výsledkem jsou dlouhé čekací doby a stres jak pro pacienty, tak pro přetížený personál urgentního příjmu. "Pacienti, kteří k nám mnohdy až bezohledně přicházejí se zcela banálními diagnózami, si možná neuvědomují, že tak neúměrně zatěžují náš zdravotnický systém," uvedl primář oddělení urgentního příjmu FN Olomouc Vladislav Kutěj.

Návštěva urgentního příjmu je podle lékařů nezbytná při těžkých traumatech, nehodách, bolestech na hrudi, poruchách hybnosti či řeči, vysokých horečkách, poruchách vědomí nebo křečích. "Pokud urgent zahltíme banalitami, efektivita urgentní péče klesá," varoval Kutěj. V České republice by podle statistik 20 až 25 procent návštěv urgentních příjmů nebylo potřeba, kdyby lidé včas vyhledali praktického lékaře nebo si zakoupili vhodný volně prodejný lék.

Zdravotníci na olomouckém urgentu kromě skutečně akutních stavů řeší také běžná nachlazení, bodnutí hmyzem bez alergické reakce, následky kocoviny nebo lehké pohmožděniny. Časté jsou i žádosti o odstranění klíštěte nebo třísky. "Pokud lidé trpí běžnými potížemi, jako jsou mírná bolest, nachlazení nebo alergická reakce, mohou se poradit v nejbližší lékárně," podotkl Kutěj. Připomněl, že ve fakultní nemocnici funguje pohotovostní lékárna.

FN Olomouc proto zahájila osvětovou kampaň "Je to případ pro URGENT?", která upozorňuje na zneužívání oddělení v případech řešitelných jinde. Cílem je podle Kutěje snížit počet zbytečných návštěv a zlepšit dostupnost urgentní péče pro ty, kteří ji opravdu potřebují.

FN Olomouc má 66 pracovišť, zhruba 1200 lůžek a na konci roku 2023 evidovala 4681 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců. Ročně ambulantně ošetří více než milion pacientů a na svých lůžkových odděleních hospitalizuje přes 50 tisíc lidí. Lékaři FN Olomouc ročně dělají přibližně 34 tisíc operací.

Související

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály