ANKETA: Pouliční umění ovládá Olomouc. Co na to olomoučtí

Má pouliční umění nějakou hodnotu, nebo by se to vše mělo vymazat? Na to jsme se ptali místních a snažili jsme se zjistit, co se jim líbí a co považují za zbytečné.

Karolína, 35 let, psycholog

Když je to street art, tak je to hezký. Když to jsou takové čmáranice, tak se mi vůbec nelíbí. Nemám žádné úplně oblíbené. Líbí se mi umění s přírodou nebo abstraktní umění.

Františka, 77 let, důchodce

Líbí se mi to. Nedávno jsem obdivovala ve městě Svitavy takovou menší uličku a tam bylo venku vystavených 60 obrazů. Ale chtělo by to připomínat lidem, že hodnoty jsou i tady v tom. Olomouc je krásná na všechny strany. Já pocházím ze Svatého Kopečka, takže na to nedám dopustit. Pražáci se chodí do Olomouce uklidňovat, protože si váží toho, jak máme krásné památky, historii, vzdělání i umění. Olomouc je dobré město pro život.

Petr, 70 let, technik

Kde graffiti nepatří, tam se mi nelíbí. Když mají vymezenou plochu, tak se mi to líbí a mají to perfektně nastříkané, ale když to stříkají na garáže a na vagóny a tramvaje, tak by si zasloužili nějaký trest. Nejvíce se mi líbí malba u tramvaje s ženou a orlem.

Marie, 79 let, důchodce

My bydlíme v Přerově a pocházím ze Slovácka, nelíbí se mi to. Zrovna teď jsem o tom přemýšlela a celá Olomouc je katastrofa. Například v Křivé ulici, to vypadá strašně. Chápu, že to nestihnou všechno opravit, ale nejradši bych to vymazala.

Veronika, 27 let, průvodkyně

Na té hlavní třídě mě zaujalo nové ozdobné kolo. Celkově se mi to líbí.

Martin, 48 let, operátor výroby

Hezký, mně se to líbí. Žádné oblíbené nemám, ale teď když jsem šel u nádraží, tak tam jsou zrezivělé klíče, takže o to by se někdo mohl více starat. Mělo by se ještě více přidat, ať je to ještě kreativnější, vždyť je to takový smutný, tak ať je to zajímavější. Když tam jsou jen nápisy, tak se mi to moc nelíbí, ale když tam je nějaký obraz a dělá to někdo, co fakt umí, tak se mi to líbí. Když je tím poškozený nějaký barák nebo něčí brána, tak to úplně nesplňuje to, co by mělo. Ale líbí se mi, když někdo dokáže nakreslit něco hezkého.

Iva, 22 let, studentka

Je to super, když nejde o takové graffiti, jako jsou nápisy, tak to může hezky ozvláštnit. Ty bych nejraději smazala, anebo je přemalovala. Hlavně u náměstí. Není to vůbec pěkné, když vcházíte na náměstí a první, co vidíte jsou čmáranice. Chtělo by to někoho šikovného, kdo by to zvládl hezky upravit.

Michal, 44 let, pracovník v sociálních službách

Je to skvělé, pokud to má nějakou formu, tak je to super. Líbí se mi umění ze street art festivalu a ulička na náměstí. Nelíbil se mi u Moritze rezavý klíč. Celkově nové umění nedává moc smysl. Občas tím umělec něco myslí, ale já to nepoznám. Olomouc je historická, máme nádherné kašny, zdobení a v tomto starém duchu bych to zachovával dál.

Související

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Vyčistit, nebo zachovat graffiti? Umělci varují před sterilním městem bez duše
    Kultura

    Vyčistit, nebo zachovat graffiti? Umělci varují před sterilním městem bez duše

    Patří tagy, street art a graffiti do ulic, nebo jde o vandalismus, který je třeba vyčistit? Zatímco se lidé v Olomouci setkávají s prací Josefa Kováře, který čistí a přemalovává tagy na veřejných prostranstvích, Street Art Festival (SAFE) a Chaos Company se snaží ukazovat uměleckou stránku street artu. Které plochy by měly být vyčištěné a kde by podpisy pouliční kultury mohly zůstat? 

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály