Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

Akce se zúčastnili zaměstnanci magistrátu i široká veřejnost. „Na darování krve jsem poprvé. Pracuji tady na radnici od listopadu a tím, že je to tak blízko jsem si řekla, proč to nezkusit. Všichni jsou tu milí a každý ví, co dělat,“ sdělila Olomouckému Reportu Lucie Hájková, zaměstnankyně magistrátu.

Poprvé šel darovat krev i olomoucký šermíř a držitel olympijské medaile Jakub Jurka. „Na darování krve jsem poprvé a jsem nervózní. Člověk musí překonávat překážky a jestliže tohle je pro větší dobro, tak je to to nejmenší. Chtěl bych, aby si lidé, kteří mě sledují na sociálních sítích nebo v éteru, uvědomili, že můžou také krev darovat a že je normální věc pomáhat ostatním,“ řekl pro Report Jurka.

Ondřej Chotěnovský se s dárcovstvím minulý rok dostal do České knihy rekordů s číslem 630 bezpříspěvkových odběrů krve. Darovat krev začal v roce 2000 a na transfuzní oddělení chodí až třiadvacetkrát ročně.

"Krevní destičky mám ve velkém množství, tak mě berou na dvoj nebo troj odběr destiček, takže každá návštěva je vlastně za dva odběry,“ sdělil Reportu Ondřej Chotěnovský. Lidem, kteří se bojí darovat krev radí, aby překonali svůj strach. „Ten kolektiv je tam tak úžasný a je tam spoustu dárců, kteří chodí pravidelně, i ti pomohou při prvním odběru. Určitě se není čeho bát,“ pokračuje Chotěnovský.

Podle dárců, musí být odběry pro FN Olomouc na radnici náročnější, protože se neodehrává v nemocničním prostředí, ale pro občany je tento přístup příjemnější. „O této akci jsem četla v Olomouckých radničních listech a říkala jsem si, že na radnici nepřijde moc lidí, navíc bydlím vedle, takže jsem šla v papučích. Nedaruji krev poprvé, ale teď jsem asi deset let nebyla, takže díky této akci to zkusím obnovit,“ řekla Olomouckému Reportu Andrea Simperová z Olomouce.

Pokud jste nestihli darovat krev na olomoucké radnici, neváhejte, na odběr krve do FN Olomouc se můžete zaregistrovat kdykoliv a pomůžete tak zachránit životy lidí.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

  • Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD
    Zdraví

    Olomoučtí neurochirurgové dosáhli prvenství v léčbě OCD

    Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc) provedli jako první v České republice hlubokou mozkovou stimulaci u psychiatrického pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou. Při operačním zákroku vsunuli do mozku miniaturní elektrody, jejichž pomocí upravují jeho fungování, a zmírnili tak psychické potíže pacienta. Operaci podstoupil dvaačtyřicetiletý muž, u něhož selhala dlouhodobá farmakologická, psychoterapeutická i elektrokonvulzivní léčba. Jeho psychický stav se po zavedení elektrod zlepšuje. Novinářům to dnes řekl primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc David Krahulík.

Seriály