Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

Akce se zúčastnili zaměstnanci magistrátu i široká veřejnost. „Na darování krve jsem poprvé. Pracuji tady na radnici od listopadu a tím, že je to tak blízko jsem si řekla, proč to nezkusit. Všichni jsou tu milí a každý ví, co dělat,“ sdělila Olomouckému Reportu Lucie Hájková, zaměstnankyně magistrátu.

Poprvé šel darovat krev i olomoucký šermíř a držitel olympijské medaile Jakub Jurka. „Na darování krve jsem poprvé a jsem nervózní. Člověk musí překonávat překážky a jestliže tohle je pro větší dobro, tak je to to nejmenší. Chtěl bych, aby si lidé, kteří mě sledují na sociálních sítích nebo v éteru, uvědomili, že můžou také krev darovat a že je normální věc pomáhat ostatním,“ řekl pro Report Jurka.

Ondřej Chotěnovský se s dárcovstvím minulý rok dostal do České knihy rekordů s číslem 630 bezpříspěvkových odběrů krve. Darovat krev začal v roce 2000 a na transfuzní oddělení chodí až třiadvacetkrát ročně.

"Krevní destičky mám ve velkém množství, tak mě berou na dvoj nebo troj odběr destiček, takže každá návštěva je vlastně za dva odběry,“ sdělil Reportu Ondřej Chotěnovský. Lidem, kteří se bojí darovat krev radí, aby překonali svůj strach. „Ten kolektiv je tam tak úžasný a je tam spoustu dárců, kteří chodí pravidelně, i ti pomohou při prvním odběru. Určitě se není čeho bát,“ pokračuje Chotěnovský.

Podle dárců, musí být odběry pro FN Olomouc na radnici náročnější, protože se neodehrává v nemocničním prostředí, ale pro občany je tento přístup příjemnější. „O této akci jsem četla v Olomouckých radničních listech a říkala jsem si, že na radnici nepřijde moc lidí, navíc bydlím vedle, takže jsem šla v papučích. Nedaruji krev poprvé, ale teď jsem asi deset let nebyla, takže díky této akci to zkusím obnovit,“ řekla Olomouckému Reportu Andrea Simperová z Olomouce.

Pokud jste nestihli darovat krev na olomoucké radnici, neváhejte, na odběr krve do FN Olomouc se můžete zaregistrovat kdykoliv a pomůžete tak zachránit životy lidí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • Sestra roku? Na druhém místě skončila sestřička z Prostějova
    Společnost
    Zdraví

    Sestra roku? Na druhém místě skončila sestřička z Prostějova

    V celorepublikové konkurenci se dařilo zdravotní sestře z Prostějova. Soutěž Sestra roku pravidelně oceňuje nejlepší zdravotníky. Letos se povedlo umístit na bedně Lence Kolářové. Skončila druhá.

Seriály