Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

Akce se zúčastnili zaměstnanci magistrátu i široká veřejnost. „Na darování krve jsem poprvé. Pracuji tady na radnici od listopadu a tím, že je to tak blízko jsem si řekla, proč to nezkusit. Všichni jsou tu milí a každý ví, co dělat,“ sdělila Olomouckému Reportu Lucie Hájková, zaměstnankyně magistrátu.

Poprvé šel darovat krev i olomoucký šermíř a držitel olympijské medaile Jakub Jurka. „Na darování krve jsem poprvé a jsem nervózní. Člověk musí překonávat překážky a jestliže tohle je pro větší dobro, tak je to to nejmenší. Chtěl bych, aby si lidé, kteří mě sledují na sociálních sítích nebo v éteru, uvědomili, že můžou také krev darovat a že je normální věc pomáhat ostatním,“ řekl pro Report Jurka.

Ondřej Chotěnovský se s dárcovstvím minulý rok dostal do České knihy rekordů s číslem 630 bezpříspěvkových odběrů krve. Darovat krev začal v roce 2000 a na transfuzní oddělení chodí až třiadvacetkrát ročně.

"Krevní destičky mám ve velkém množství, tak mě berou na dvoj nebo troj odběr destiček, takže každá návštěva je vlastně za dva odběry,“ sdělil Reportu Ondřej Chotěnovský. Lidem, kteří se bojí darovat krev radí, aby překonali svůj strach. „Ten kolektiv je tam tak úžasný a je tam spoustu dárců, kteří chodí pravidelně, i ti pomohou při prvním odběru. Určitě se není čeho bát,“ pokračuje Chotěnovský.

Podle dárců, musí být odběry pro FN Olomouc na radnici náročnější, protože se neodehrává v nemocničním prostředí, ale pro občany je tento přístup příjemnější. „O této akci jsem četla v Olomouckých radničních listech a říkala jsem si, že na radnici nepřijde moc lidí, navíc bydlím vedle, takže jsem šla v papučích. Nedaruji krev poprvé, ale teď jsem asi deset let nebyla, takže díky této akci to zkusím obnovit,“ řekla Olomouckému Reportu Andrea Simperová z Olomouce.

Pokud jste nestihli darovat krev na olomoucké radnici, neváhejte, na odběr krve do FN Olomouc se můžete zaregistrovat kdykoliv a pomůžete tak zachránit životy lidí.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci
    Zdraví
    Společnost
    Krimi

    Konec jmen na vizitkách jako reakce na agresi. Máme právo na bezpečí, hájí se zdravotníci

    Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) je často objektem násilí a agrese. Přestože lékaři i sestry zachraňují životy na denní bázi, musí čelit verbální i fyzické agresi. „Nejde o ojedinělé excesy, jde bohužel o trend,“ říká tiskový mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

  • Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa
    Zdraví

    Průjmy, horečka a křeče v břiše. Hygienici varují před bakterií z nedopečeného masa

    S nástupem teplých dní se zvyšuje popularita venkovního grilování, což s sebou přináší zdravotní rizika. Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje proto varuje před nejčastější bakteriální střevní infekcí v Evropské unii i Česku – kampylobakteriózou. Letní teploty poskytují bakteriím ideální podmínky k přežívání a přenosu.

Seriály