Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

Akce se zúčastnili zaměstnanci magistrátu i široká veřejnost. „Na darování krve jsem poprvé. Pracuji tady na radnici od listopadu a tím, že je to tak blízko jsem si řekla, proč to nezkusit. Všichni jsou tu milí a každý ví, co dělat,“ sdělila Olomouckému Reportu Lucie Hájková, zaměstnankyně magistrátu.

Poprvé šel darovat krev i olomoucký šermíř a držitel olympijské medaile Jakub Jurka. „Na darování krve jsem poprvé a jsem nervózní. Člověk musí překonávat překážky a jestliže tohle je pro větší dobro, tak je to to nejmenší. Chtěl bych, aby si lidé, kteří mě sledují na sociálních sítích nebo v éteru, uvědomili, že můžou také krev darovat a že je normální věc pomáhat ostatním,“ řekl pro Report Jurka.

Ondřej Chotěnovský se s dárcovstvím minulý rok dostal do České knihy rekordů s číslem 630 bezpříspěvkových odběrů krve. Darovat krev začal v roce 2000 a na transfuzní oddělení chodí až třiadvacetkrát ročně.

"Krevní destičky mám ve velkém množství, tak mě berou na dvoj nebo troj odběr destiček, takže každá návštěva je vlastně za dva odběry,“ sdělil Reportu Ondřej Chotěnovský. Lidem, kteří se bojí darovat krev radí, aby překonali svůj strach. „Ten kolektiv je tam tak úžasný a je tam spoustu dárců, kteří chodí pravidelně, i ti pomohou při prvním odběru. Určitě se není čeho bát,“ pokračuje Chotěnovský.

Podle dárců, musí být odběry pro FN Olomouc na radnici náročnější, protože se neodehrává v nemocničním prostředí, ale pro občany je tento přístup příjemnější. „O této akci jsem četla v Olomouckých radničních listech a říkala jsem si, že na radnici nepřijde moc lidí, navíc bydlím vedle, takže jsem šla v papučích. Nedaruji krev poprvé, ale teď jsem asi deset let nebyla, takže díky této akci to zkusím obnovit,“ řekla Olomouckému Reportu Andrea Simperová z Olomouce.

Pokud jste nestihli darovat krev na olomoucké radnici, neváhejte, na odběr krve do FN Olomouc se můžete zaregistrovat kdykoliv a pomůžete tak zachránit životy lidí.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy
    Zdraví

    V areálu nemocnice se neztratíte. Navigační systém je napojený i na Mapy

    Nový navigační systém má Fakultní nemocnice Olomouc. Pavilonová nemocnice, která se rozkládá na ploše 33 hektarů, má nyní nové směrovky rozmístěné na uzlových bodech areálu. Novinkou je i propojení s navigací na webu Mapy.cz.

  • Teprve druhý v Česku. Dům Ronalda McDonalda bude i v Olomouci
    Zdraví

    Teprve druhý v Česku. Dům Ronalda McDonalda bude i v Olomouci

    „Možnost být dítěti nablízku má pro rodiny zásadní význam,“ říká ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda Ivana Švingrová Pešatová. Fond představil koncept nového projektu, který umožňuje zůstat těžce nemocným dětem po celou dobu léčby s rodinou.

Seriály