Na radnici proběhlo darování krve. Podpořit je přišel i šermíř Jurka

Na olomoucké radnici tekla krev. Prvodárci nebo pravidelní dárci mohli krev poprvé darovat v historické budově radnice. Událost „Pomáhej srdcem. Daruj krev na radnici“ uspořádal Magistrát města Olomouce ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc (FN Olomouc).

Akce se zúčastnili zaměstnanci magistrátu i široká veřejnost. „Na darování krve jsem poprvé. Pracuji tady na radnici od listopadu a tím, že je to tak blízko jsem si řekla, proč to nezkusit. Všichni jsou tu milí a každý ví, co dělat,“ sdělila Olomouckému Reportu Lucie Hájková, zaměstnankyně magistrátu.

Poprvé šel darovat krev i olomoucký šermíř a držitel olympijské medaile Jakub Jurka. „Na darování krve jsem poprvé a jsem nervózní. Člověk musí překonávat překážky a jestliže tohle je pro větší dobro, tak je to to nejmenší. Chtěl bych, aby si lidé, kteří mě sledují na sociálních sítích nebo v éteru, uvědomili, že můžou také krev darovat a že je normální věc pomáhat ostatním,“ řekl pro Report Jurka.

Ondřej Chotěnovský se s dárcovstvím minulý rok dostal do České knihy rekordů s číslem 630 bezpříspěvkových odběrů krve. Darovat krev začal v roce 2000 a na transfuzní oddělení chodí až třiadvacetkrát ročně.

"Krevní destičky mám ve velkém množství, tak mě berou na dvoj nebo troj odběr destiček, takže každá návštěva je vlastně za dva odběry,“ sdělil Reportu Ondřej Chotěnovský. Lidem, kteří se bojí darovat krev radí, aby překonali svůj strach. „Ten kolektiv je tam tak úžasný a je tam spoustu dárců, kteří chodí pravidelně, i ti pomohou při prvním odběru. Určitě se není čeho bát,“ pokračuje Chotěnovský.

Podle dárců, musí být odběry pro FN Olomouc na radnici náročnější, protože se neodehrává v nemocničním prostředí, ale pro občany je tento přístup příjemnější. „O této akci jsem četla v Olomouckých radničních listech a říkala jsem si, že na radnici nepřijde moc lidí, navíc bydlím vedle, takže jsem šla v papučích. Nedaruji krev poprvé, ale teď jsem asi deset let nebyla, takže díky této akci to zkusím obnovit,“ řekla Olomouckému Reportu Andrea Simperová z Olomouce.

Pokud jste nestihli darovat krev na olomoucké radnici, neváhejte, na odběr krve do FN Olomouc se můžete zaregistrovat kdykoliv a pomůžete tak zachránit životy lidí.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním
    Zdraví

    Kvalita vody v Plumlovské přehradě se dál zhoršuje. Hygiena varuje před koupáním

    Kvalita vody ve vodní nádrži Plumlov nedaleko Prostějova je nadále zhoršená, hygienici ji označují stupněm tři z pětibodové škály. Poslední vzorky vody odebírali v přehradě v pondělí, výsledky zveřejnili dnes na svých stránkách. Tento týden kontrolovali také kvalitu vody ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, tam je čistá.

  • Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody
    Zdraví

    Plumlov i Poděbrady už jsou ke koupání. Aspoň podle kvality vody

    Hygienici v Olomouckém kraji spustili testování vody, podle prvních letošních rozborů je voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě vhodná ke koupání, sdělila dnes ČTK mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Obě tradiční místa budou hygienici monitorovat po celé léto, častěji se přitom zaměří na přehradu v Plumlově.

  • FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije
    Zdraví

    FN Olomouc pořádá festival pro pacienty s rakovinou. Akce navazuje na Olomouc (o)žije

    Přímo pod okny Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se letos poprvé uskuteční unikátní kulturní festival s názvem Onkologie (o)žije. Akce, která navazuje na dřívější projekt Olomouc (o)žije, proběhne od 23. do 27. června 2025 a nabídne pacientům i návštěvníkům hudbu, lidskost a povzbuzení v těžkém životním období.

Seriály