Začala rekonstrukce přerovského EMOSu. Jde o největší rekonstrukci v historii města

V Přerově začíná rekonstrukce pětipodlažní administrativní budovy Emos na náměstí TGM, která se v následujících 22 měsících přemění na sídlo magistrátu. Půjde o největší rekonstrukci v novodobé historii Přerova, náklady jsou 359,5 milionu korun. Stavbu provede pražská společnost VCES, která zakázku vyhrála ve výběrovém řízení. Město na přestavbu budovy získalo dotaci 167 milionů korun ze Státního fondu podpory investic. Nemovitost podle dotačních podmínek musí sloužit svému účelu v roce 2026. Informovali o tom zástupci radnice.

"S pracemi začneme už příští týden, nejprve půjde o přípravné práce, aby naši zaměstnanci mohli na stavbě fungovat. Bude jich tam pět až osm desítek. V průběhu prvního půl roku nás pak čekají demolice v objektu," uvedl zástupce výrobního ředitele stavební firmy VCES Jiří Cetkovský.

Z objektu by mělo být vyvezeno na 6 tisíc tun suti, která bude sloužit k další recyklaci. "Většinou půjde o beton, ale dá se předpokládat, že ve střeše bude azbest, s tím bude potřeba naložit podle pravidel jinak," řekl Cetkovský. K zásobování i k odvozu suti budou stavbaři využívat zadní trakt v Jateční ulici, takže chod náměstí by v první fázi neměl být zatížen. Provoz se dotkne podle náměstka primátora Vladimíra Lichnovského (ANO) Jateční ulice a následně mostu Míru, firma poté musí uvést komunikace do původního stavu.

Přerované více pocítí až další etapu, kdy bude kolem nemovitosti postaveno lešení, které zasáhne i do prostoru náměstí. Podle zástupců stavební firmy bude poté nejnáročnější částí "odstrojení" fasády objektu a vybudování předsazeného schodiště, které se stane součástí nové fasády. "Máme projekt budovy, která byla vystavěna v roce 1969, ale jak už to u těchto staveb bývá, všechno neodpovídá tomu, co bylo na papíře. Udělali jsme důkladný průzkum a chceme věřit, že na zásadního kostlivce nenarazíme," doplnila vedoucí odboru investic přerovského magistrátu Ivana Pinkasová.

Rekonstrukce 55 let starého objektu by měla skončit na podzim roku 2025, v roce 2026 se vybaví interiéry a následně se do budovy budou stěhovat úředníci. Z celkového počtu jich tu bude pracovat asi třetina, tedy kolem stovky.

Pod architektonickou podobou budovy je podepsána společnost Anagram&Gruppa. "Tato stavba oživí centrum města. Nebude využita pouze jako magistrát, v přízemí se nabízí například prostor pro výstavy a součástí budovy bude terasa s kavárnou s výhledem na město - a to také Přerovu přinese novou atraktivitu," doplnil architekt Jan Kudlička, který stojí za vítězným návrhem.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUCKO
    Další ohnisko newcastleské choroby objevila krajská veterinární správa na Olomoucku. V Pňovicích potvrdila nemoc, která je známá i jako pseudomor drůbeže. Více.
  • ŠUMPERK
    Fasádu šumperského hotelu Perk nově zdobí obří laminátové Miminko ze série soch výtvarníka Davida Černého. Stopadesátikilové batole dlouhé 3,5 metru dostalo jméno Karolína. Více. 
  • OLOMOUC
    Olomoucký okresní soud dnes rehabilitoval bývalého olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochu (1889-1961), který byl od Velikonoc 1950 až do své smrti bez právního podkladu internován v rezidenci olomouckého arcibiskupství. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Nebezpečná nákaza drůbeže i v Pňovicích. Veterinární správa vymezila ochranné pásmo
    Společnost

    Nebezpečná nákaza drůbeže i v Pňovicích. Veterinární správa vymezila ochranné pásmo

    Další ohnisko newcastleské choroby objevila krajská veterinární správa na Olomoucku. V Pňovicích potvrdila nemoc, která je známá i jako pseudomor drůbeže.

  • Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem
    Doprava
    Společnost

    Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem

    Nesouhlas s možným zrušením tramvajové trati do olomoucké části Hodolan vyjádřili obyvatelé formou petice. Tu podepsalo víc než pět tisíc lidí, archy s podpisy dorazily na začátku května na olomouckou radnici. Ta stále zvažuje všechny dostupné varianty řešení. Málokdo ví, že město mělo v územním plánu možné prodloužení trati do Chválkovic. S novou verzí plánu ale nebude záměr zanesen.

  • V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon
    Společnost
    Rozhovory

    V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon

    Olomoucké Horní náměstí bude i letos zdobit písková socha, a to již popáté. Její realizace teprve začala, již nyní se ale těší pozornosti kolemjdoucích a samozřejmě i naší. Sochaře Václava Lemona jsme se zeptali, co bude letošním motivem a jak se vůbec taková socha staví. Letos mu pomáhá Oleksiy Poda, ukrajinský sochař, který nedávno vyhrál sochařkou soutěž v Lotyšsku.

Seriály