Veterinární správa eviduje dvojnásobný počet včelího moru. Nejvíce trápí Šumperk
Veterinární inspektoři loni v Olomouckém kraji evidovali 20 ohnisek včelího moru, což byl ve srovnání s rokem 2022 dvojnásobek. Počet včelích stanovišť zasažených touto nebezpečnou nákazou se v roce 2023 přiblížil úrovní let 2017 až 2020, kdy bylo v kraji ročně zaznamenáno 30 až 40 ohnisek včelího moru. Řekla ředitelka Krajské veterinární správy SVS pro Olomoucký kraj Hana Brázdová.
"U moru včelího plodu jsme loni zaznamenali zhoršení nákazové situace. Zlikvidovali jsme 20 ohnisek moru včelího plodu. Celkem bylo zlikvidováno 96 včelstev, přičemž nejvíce postiženým okresem byl Šumperk," uvedla Brázdová. Upozornila na to, že značnou část loňských podezření na nákazu včelím morem budou veterinární inspektoři řešit v letošním roce.
Loni veterinární inspektoři provedli v Olomouckém kraji 118 kontrol zaměřených na chov včel. "I přes navýšení počtu ohnisek však zůstává nezvratným faktem, že včelstev v Olomouckém kraji přibylo. Aktuálně je hlášeno 45 021 včelstev,“ uvedla Brázdová. Před rokem bylo v Olomouckém kraji evidováno 43 tisíc včelstev.
Olomoucký kraj dříve patřil mezi regiony značně postižené morem včelího plodu, avšak v letech 2021 a 2022 se situace zlepšila. Předloni byla nákaza potvrzena pouze na devíti stanovištích a zlikvidováno tehdy bylo 25 včelstev.
Úplně vymýtit mor včelího plodu podle odborníků zřejmě nelze. Přenáší se kontaktem mezi včelami, například při přesunu včelstev mezi včelaři. Důvodů šíření moru včelího plodu ale může být víc. Včelaři musí při podezření kontaktovat veterináře, kteří po klinické prohlídce odeberou vzorky na laboratorní vyšetření pro potvrzení či vyloučení nákazy. Mor včelího plodu se projevuje rozkladem larev v plodových plástech a mezerovitostí plodu. Kromě moru působí potíže včelařům také varroáza, což je onemocnění způsobené roztočem. Toto onemocnění lze léčit.