V nemocnicích v Olomouckém kraji rychle přibývají pacienti s covidem

V nemocnicích v Olomouckém kraji přibylo za posledních sedm dní kvůli sílící pandemii koronaviru 255 lidí s covidem-19. Na jednotkách intenzivní péče v souvislosti s nemocí covid-19 skončilo v uplynulém týdnu 29 lidí. Celkem v nemocnicích v kraji leží 380 pacientů nakažených koronavirem, vyplývá z dnešních statistik ministerstva zdravotnictví. Nemocnice v kraji kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 už omezují například plánované operace.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo za poslední týden v kraji hospitalizováno zhruba 40 pacientů, což je ve srovnání s ostatním kraji třetí nejvyšší ukazatel. Hůř je na to pouze Moravskolezský a Zlínský kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 44 nově hospitalizovaných pacientů s covidem-19.

Na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích v Olomouckém kraji podle údajů ministerstva zdravotnictví aktuálně leží 49 pacientů nakažených koronavirem. Za uplynulý týden tam bylo převezeno 29 lidí, jejichž zdravotní stav se kvůli nákaze koronavirem výrazně zhoršil. Na umělou plicní ventilaci či přístroje ECMO je v kraji napojeno 32 lidí s covidem-19. V Olomouckém kraji za posledních sedm dní v souvislosti s covidem-19 zemřelo 34 lidí.

Například v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, které provozuje společnost AGEL Středomoravská nemocniční, nyní leží celkem 132 pacientů nakažených novým koronavirem, v úterý dopoledne jich bylo 117. „Aktuálně je 17 pacientů ve vážném stavu, z toho 11 je na umělé plicní ventilaci," řekl dnes mluvčí společnosti AGEL Středomoravská nemocniční Adam Knesl.

Na rychle rostoucí počty nemocných musely nemocnice zareagovat vytvořením nových covidových jednotek, avšak na úkor omezení neakutní péče. „Z tohoto důvodu jsme omezili chirurgickou operativu a částečně i ortopedickou v Nemocnici AGEL Prostějov. Kromě infekčního oddělení je nově covidovým oddělením i oddělení traumatologie, ARO a LDN. V Přerově jsme museli po interně vyčlenit pro covidové pacienty od úterý 9.listopadu také urologické oddělení, které je nyní proto uzavřeno. Uvidíme, jak se bude epidemická situace dále vyvíjet, v případě dalšího zhoršení nemohu vyloučit i omezení další péče," upozornil předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční Jiří Ševčík.

Epidemie koronaviru v posledních týdnech v Olomouckém kraji výrazně zesílila. V úterý přibylo 1964 potvrzených nákaz covidem-19, je to nejvíc za celou pandemii. Dosavadní rekord byl loni 27. října 1516 případů. Ve středu bylo v kraji potvrzeno dalších 1370 nákaz koronavirem. V přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je v Olomouckém kraji vykazováno 1241 potvrzených případů. Nejhorší situace panuje na Šumpersku, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 1432 lidí s potvrzenou nákazou, což je nejvíc v celém Česku.

Související

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije
    Společnost

    Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije

    I v letošním roce proběhne v areálu Fakultní nemocnice Olomouc festival Onkologie (o)žije. První ročník byl mimořádně silný a emotivní, druhý ročník jedinečné kulturní akce přinese sérii koncertů a vystoupení přímo pod okna Onkologické kliniky. Propojí hudbu, solidaritu a podporu onkologických pacientů. Festival má potvrdit, že i nemocniční prostředí může být místem radosti, lidské blízkosti a povzbuzení.

  • Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
    Společnost

    Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku

    Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.

  • Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
    Společnost

    Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce

    Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály