V Jeseníkách startuje zimní sezona, platí už první lavinový stupeň

V Jeseníkách startuje zimní sezona, do běžeckých stop se vydaly první rolby. Stopy budou na víkend projeté například z Ovčárny na Švýcárnu, podmínky se připravují i v dalších úsecích hor. Do příprav se pustily i lyžařské areály, v Branné i v Karlově chtějí spustit vleky příští týden. V nejvyšších partiích hor leží nyní zhruba 35 centimetrů sněhu, horští záchranáři již vyhlásili první stupeň lavinového nebezpečí.

„Dnes projíždějí rolby stopu na Švýcárnu, připravují ji již na víkend. Leží nám tady zhruba 35 centimetrů prachového sněhu, je kolem nuly, je mlha a fouká poměrně silný nárazový vítr. Stopy podle mne ale budou super," uvedl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. První lavinový stupeň z pětibodové škály vyhlásili horští záchranáři dnes. Zatímco v 1300 metrech napadlo během pěti dní okolo 35 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích Kotle leží místy až metr.

Díky dobrým sněhovým podmínkám se mohou běžkaři z Ovčárny vydat až na Červenohorské sedlo, stopy si však budou muset místy sami prošlápnout. Sněhové podmínky se zlepšují i na Skřítku. „Jestli se bude rolbovat a jestli otevřeme restauraci, bude jasné během pátku. Obojí je závislé na tom, zda stihneme některé technické dodělávky," vzkázali nadšencům na sociální síti zástupci z Chaty Skřítek. Dva kilometry tratí se podařilo již minulý víkend přichystat i v běžeckém areálu v Nové Vsi u Rýmařova. „Od neděle napadlo dalších deset centimetrů. Dnes kape ze střechy a je na nule. Pořád se dá lyžovat a pokud to zmrzne bude dobrý základ, který by mohl chvíli vydržet," uvedli ve středu zástupci areálu.

Do příprav se naplno pustila i řada lyžařských areálů. Ve Ski Aréně Karlov chystají start sezony v pátek příští týden, sněhová děla zde byla spuštěna už v předchozích dnech, pomáhá i přírodní sníh. „Pokud tomu přírodní podmínky dovolí, Ski Aréna Karlov zahájí sezonu příští týden v pátek. Týkat se to bude pravděpodobně areálu expres, areál Myšák a Kazmarka zahájí zřejmě o týden později," řekl dnes zástupce areálu Boris Keka. Podotkl, že středisko upravuje rezervační systém tak, aby byl kvůli aktuálním koronavirovým opatřením propojen s aplikací Tečka; lidé si budou moci on-line zakoupit pasy cenově výhodněji.

Příští týden chce spustit vleky i areál v Branné, který zimní sezonu v Jeseníkách, ale i v celé republice, zahajuje pravidelně mezi prvními. „Předělávali jsme systém zasněžování, letos tak máme zpoždění, v pátek to budeme zkoušet, uvidíme, jak rychle to půjde. Příští týden pojedeme stoprocentně už v týdnu, máme tu domluven kurz," řekl dnes provozovatel střediska Rostislav Procházka.

Loni jesenická střediska začala spouštět sněžná děla s poklesem teplot od 20. listopadu. Majitelé středisek chystali areály i přes nejistou situaci, chtěli být připraveni na uvolnění vládních opatření. Pandemie je nakonec připravila až na pár dní o celou sezonu.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Kamiony už do centra Olomouce nepojedou. Přístup nákladním vozům nad 12 tun zamítl kraj. Ulicemi Foerstrova, Albertova a Pražská od 8. června těžká auta neprojedou. Ještě vloni touto dobou přitom kraj průjezd povolil. Více. 
  • OLOMOUC
    Pokuta až dva miliony korun hrozí olomouckému developerovi Josefu Tesaříkovi kvůli stavbě zpevněné komunikace nedaleko poutního místa Svatý Kopeček u Olomouce. Podle magistrátu porušil pravidla pro ochranné pásmo svatokopecké baziliky. Více.
  • OLOMOUC
    Nedostatek parkovacích míst je v Olomouci často diskutované téma. V úterý projednávala rada města návrh parkovacícho domu sešla a projednala návrh parkovacího domu na hodolanské křižovatce a schválila studii parkoviště v ulici Roháče z Dubé. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon
    Společnost
    Rozhovory

    V Olomouci roste nová písková socha. Vydržela by i přes zimu, říká její stavitel Václav Lemon

    Olomoucké Horní náměstí bude i letos zdobit písková socha, a to již popáté. Její realizace teprve začala, již nyní se ale těší pozornosti kolemjdoucích a samozřejmě i naší. Sochaře Václava Lemona jsme se zeptali, co bude letošním motivem a jak se vůbec taková socha staví. Letos mu pomáhá Oleksiy Poda, ukrajinský sochař, který nedávno vyhrál sochařkou soutěž v Lotyšsku.

  • Příchod na svět v olomoucké nemocnici. Jaká jména dlouhodobě vítězí?
    Společnost

    Příchod na svět v olomoucké nemocnici. Jaká jména dlouhodobě vítězí?

    Medicína prošla za poslední dekády obrovskou transformací. A porodnictví je její součástí. Zatímco v devadesátých letech dominoval medicínský přístup, dnes je prioritou komfort, psychika a respekt k ženě i celé rodině. „Porodnictví se začalo zaměřovat na ženu jako aktivního účastníka. V dnešní době je péče individualizovaná a s devadesátými léty v tomto ohledu nesrovnatelná,“ říká vrchní sestra a zkušená porodní asistentka Martina Andrésová z Fakultní nemocnice Olomouc.

  • Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem
    Doprava
    Společnost

    Tramvaj do Hodolan? Město odpovědělo lidem

    Nesouhlas s možným zrušením tramvajové trati do olomoucké části Hodolan vyjádřili obyvatelé formou petice. Tu podepsalo víc než pět tisíc lidí, archy s podpisy dorazily na začátku května na olomouckou radnici. Ta stále zvažuje všechny dostupné varianty řešení. Málokdo ví, že město mělo v územním plánu možné prodloužení trati do Chválkovic. S novou verzí plánu ale nebude záměr zanesen.

Seriály