V Hranicích se otvírá RE-USE centrum. Má zamezit plýtvání

Máte doma věci, které už nepotřebujete, ale jiným by mohly ještě posloužit? Právě pro tyto věci se zítra otevírá v areálu sběrného dvora v Hranicích re-use centrum. Myšlenka re-use centra je jednoduchá. Zamezit plýtvání a vzniku zbytečného odpadu.

„Původní myšlenka na vznik re-use centra byla dávno. V Hranicích ale máme teď nový sběrný dvůr, takže vznikly dobré podmínky pro vytvoření re-use centra. Peníze z odkupu zboží půjdou zase na provoz, zatím žádné dobročinné účely neplánujeme,“ vysvětluje mistr odpadového hospodářství Jan Milas.

Do re-use centra mohou zájemci nosit nečalouněný nábytek, knihy, nářadí, sportovní potřeby, kočárky, CD, gramodesky, hudební nástroje, dekorace, autosedačky, kufry, nádobí a další kuchyňské věci kromě elektrospotřebičů. „Nějaké věci už v re-use centru máme, ale předpokládáme, že od zítřka lidé začnou nosit více věcí, významem toho je snížit odpad, který končí na skládkách a sběrných dvorech,“ říká Milas.

Stejně jako sběrný dvůr je i re-use centrum určeno pro obyvatele Hranic a přilehlých obcí. „Bude to fungovat tak, že lidé přinesou věci, obsluha je vytřídí a podle stavu určí, které věci se do re-use centra přijmou. Prosíme, aby lidé nosili věci ve stavu, v jakém by je sami chtěli dostat,“ dodává Milas. Za symbolický poplatek si lidé mohou z re-use centra odnést, co sami potřebují.

Donesené zboží bude také k prohlédnutí a k rezervaci na webu Ekoltes Hranice. „Každému zboží přiřadíme QR kód a na webu bude možné si věci prohlédnout a zarezervovat na určitou dobu, později zaplatit a vyzvednout na místě,“ uzavírá Milas. Otvírací doba centra bude stejná, jako otvírací doba hranického sběrného dvora.

Re-use centra už fungují třeba v Ostravě, Praze, či Teplicích. Název vychází z anglického slova „reuse”, které se dá přeložit jako „znovupoužití“. Do těchto center nosí lidé věci, které už nepotřebují, ale zároveň jsou v dobrém stavu, a proto poslouží ještě někomu jinému. Věc se pak prodá za symbolickou cenu a tím se zase vrátí do oběhu.

Související

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije
    Společnost

    Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije

    I v letošním roce proběhne v areálu Fakultní nemocnice Olomouc festival Onkologie (o)žije. První ročník byl mimořádně silný a emotivní, druhý ročník jedinečné kulturní akce přinese sérii koncertů a vystoupení přímo pod okna Onkologické kliniky. Propojí hudbu, solidaritu a podporu onkologických pacientů. Festival má potvrdit, že i nemocniční prostředí může být místem radosti, lidské blízkosti a povzbuzení.

  • Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
    Společnost

    Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku

    Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.

  • Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
    Společnost

    Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce

    Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály