Traumatologové ve FNOL. Léčí běžné úrazy, bojují o lidské životy, provádějí složité rekonstrukční výkony

V první polovině letošního roku šokoval českou veřejnost tragický příběh mladého ukrajinského hasiče, jenž na samém počátku ruské invaze do jeho země utrpěl vážná zranění po najetí hasičského vozu, který řídil, na minu. Osmadvacetiletému Andrejovi ještě na Ukrajině amputovali pravou nohu a poté se díky zdravotně humanitárnímu programu MEDEVAC dostal do České republiky, konkrétně do Fakultní nemocnice Olomouc. Odborníci zdejší Traumatologické kliniky ve spolupráci s dalšími pracovišti několik měsíců bojovali o záchranu jeho druhé nohy. Nakonec úspěšně.

„Pacient k nám dorazil už bez jedné nohy a druhou měl těžce poraněnou. Její záchrana byla velmi důležitá, neboť to pro něj byla jediná nosná končetina. Komplikací v průběhu léčby byl také rozsáhlý infekt. Tento případ byl pro náš tým z několika důvodů unikátní. Jednak šlo o typické válečné zranění, dalším ne zcela běžným faktorem byla jazyková bariéra a v neposlední řadě jsme museli pracovat i s psychickým stavem pacienta,“ popisuje přednosta Traumatologické kliniky FN Olomouc Pavel Dráč medializovaný případ mladého hasiče, jenž už olomouckou fakultní nemocnici po úspěšné léčbě opustil.

V péči lékařů a zdravotníků Traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc se ocitají právě lidé, kteří z nejrůznějších důvodů utrpí těžká či mnohočetná zranění. „Pro naši práci je stěžejní holistický pohled na stav takového pacienta. Musíme koordinovat celou péči o něj, ošetřit většinu skeletárních a měkkotkáňových poranění a v kooperaci s dalšími obory pak i dutinová poranění z oblasti hrudní a břišní chirurgie, poranění hlavy a obličeje, což je zase doména neurochirurgie a stomatochirurgie, a další poraněné tělesné systémy. Tím se lišíme od jiných, více specializovaných medicínských oborů,“ vysvětluje přednosta kliniky, která vznikla v roce 2016 z původního Traumatologického oddělení. To zde existovalo od roku 1997, kdy si jeho zřízení vyžádal vznik traumacenter ve velkých nemocnicích. Jejich hlavním zaměřením je právě ošetřování polytraumat, tedy těžkých zranění, při nichž je pacient ohrožen přímo na životě. Tento základní smysl existence traumacenter se za uplynulých 25 let nezměnil, narůstajícím problémem je však kapacita center pro úrazy nižší závažnosti a mnohdy až banality.

Některé zákroky vedou ke zpomalení celého systému

Další, neméně důležitou součástí práce traumatologů je péče o poraněné se závažnými izolovanými úrazy, jako jsou například otevřené zlomeniny dlouhé kosti. „A v neposlední řadě specializovaná péče u následků některých úrazů. Je již tradicí od dob mých předchůdců docenta Pavla Maňáka a profesora Igora Čižmáře, že se v této oblasti zaměřujeme v Olomouci na rekonstrukční výkony po poranění horní končetiny, především v oblasti zápěstí a ruky,“ říká docent Dráč.

Vedle těchto vysoce odborných výkonů se v péči traumatologů mnohdy ocitají lidé, jejichž zcela běžné lehčí úrazy by ani nevyžadovaly akutní odborné vyšetření, ale jen základní ošetření během pracovní doby mimo pohotovostní režim. Právě tyto situace často vedou k zahlcení a zpomalení celého systému, což negativně ovlivňuje práci zdravotníků i náladu a rozpoložení pacientů, kteří často do olomoucké fakultní nemocnice proudí z jiných pracovišť a někdy dokonce z okolních krajů. Tato každodenní práce traumatologů ve FN Olomouc je úzce navázána na provoz Oddělení urgentního příjmu, kde odborníci z této kliniky zajišťují chod úrazové ambulance.

„Velmi nám pomohlo rozdělení tohoto provozu do dvou ambulancí podle závažnosti poranění. Pacienti na urgentu obvykle hodně řeší, že zde musejí dlouho čekat. Přitom jejich rozdělení hned při příjmu je to zásadní. Nejtěžší případy v červené skupině musejí mít první kontakt s lékařem hned, střední žluté do dvou hodin a nejlehčí zelené do čtyř hodin. Je třeba říct, že počty pacientů s úrazy a zraněními stále rostou, v současné době jich bývá třeba i sto za jeden víkendový den,“ upozorňuje na úskalí urgentní medicíny primář Traumatologické kliniky FN Olomouc Radim Vinter. A dodává, že ambulantní triáž (rozdělení pacientů do skupin podle závažnosti jejich stavu) sice umožňuje rychlejší ošetření vážně poraněných, ani tak však nelze ošetřit všechny pacienty hned. Sloužící traumatologové mají totiž vedle ambulantního provozu na starosti i péči o pacienty na standardních a intenzivních lůžkách, konziliární činnost na dalších odděleních a především provádění akutních operačních výkonů.

Traumatologie bojuje s nízkým počtem zdravotníků

Výhodou nově zřízené ambulance pro lehčí případy je vedle plynulejšího odbavení klientů také to, že je zde možné nasadit mladé lékaře z chirurgických oborů, kteří tak získají v koncentrované podobě tolik potřebné zkušenosti. Také traumatologie totiž bojuje s početním stavem zdravotnického personálu a v tomto směru jí uškodilo, že byla před časem zrušena základní atestace z oboru. „Přesto máme nové mladé kolegy, kteří se objevují mezi studenty olomoucké lékařské fakulty, ale i na jiných pracovištích. Na druhou stranu nám pomáhá to, že se traumatologie postupně vytrácí z menších nemocnic a dochází k její spontánní centralizaci, což vedle přílivu nových pacientů přináší také příchod nových kolegů se zájmem o úrazovou medicínu,“ kvituje primář Vinter.

Za stoupajícími počty pacientů stojí podle vedení Traumatologické kliniky FN Olomouc také skutečnost, že lidé dnes už považují zdraví za stěžejní hodnotu, za kterou má smysl cestovat a zajistit si tak skutečně kvalitní péči. „Naši lékaři musejí umět všechno, protože nikdy dopředu neví, jaký případ během jejich služby dorazí. V mimořádných situacích se sice samozřejmě řídíme uznávanými postupy a doporučeními, často však musíme léčbu individualizovat podle konkrétního pacienta, jeho zdravotního stavu a aktuálních možností spolupráce. Ze statistiky víme, že zhruba šedesát procent výkonů je u nás akutních a pouze čtyřicet plánovaných. To se týká právě oněch superspecializovaných operací, jako jsou rekonstrukce končetin. Traumatologie je proto velmi atraktivní, ale zároveň i náročný medicínský obor. Pracovně při něm rostete, ale stále jste pod tlakem s vědomím nutnosti flexibility v rozhodování, schopnosti time managementu a komunikačních dovedností. To se promítá i do našeho kolektivu, který je i přes velký objem práce soudržný a kompaktní, má nadhled a neřeší malichernosti. Personál od nás prakticky neodchází, pouze v případech, kdy má možnost jít kariérně výš. I na takovém kolektivu je však třeba ustavičně pracovat, dát příležitost mladým, nepěstovat nějaký kult osobnosti či výsad vyššího věku. Náš obor přináší široký repertoár výkonů, rozsáhlý výběr moderních technologií a implantátů, rychle viditelné výsledky, spokojenost pacientů, příjemný pocit satisfakce z odvedené práce a absenci nudných období. Vyžaduje ale i profesní odvahu do toho jít,“ uzavírá Pavel Dráč.

Traumatologická klinika FN Olomouc v číslech (rok 2021):

Počet operací - 2019

Počet ambulantních vyšetření - 22 444

Počet hospitalizací - 2095

Počet ošetření dětí - 4721

Související

  • Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
    Společnost

    Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává

    Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

  • Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů
    Společnost

    Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů

    Krajský úřad Olomouckého kraje převzal od olomouckého magistrátu všechna správní řízení ohledně plánované stavby kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, kterou chce u historického centra Olomouce postavit developerská skupina Redstone. ČTK informaci získala z rozhodnutí krajského úřadu. Přesun řízení o projektu Šantovka Tower z magistrátu na krajský úřad navazuje na sérii soudních rozhodnutí, podle nichž byl magistrát v tomto případě systémově podjatý. O projektu tak nesmí rozhodnout jeho úředníci. Úspěšnou žalobu ve veřejném zájmu podal ombudsman.

  • Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť
    Společnost

    Akce na víkend: Mrtvý muž v Letňáku a přehled koupališť

    Je tady další čtvrtek a s ním i naše tipy na víkend. Pravidelná čtvrteční rubrika vás dneska provede třeba filmovou nocí v kině Metropol a nabídne hned několik gastronomických či kulturních zážitků. Kam se vydáte tento víkend vy? 

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Horko nepůsobí dobře ani na nejstarší obyvatelstvo. Domovy pro seniory v Olomouckém kraji proto zavádí některá opatření, kterými proti teplému počasí bojují. Více.
  • OLOMOUC
    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Obnovu potřebného zařízení schválilo město Olomouc, které zimní stadion vlastní. Více.
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Velmi vysoké teploty a následně bouřky. Tak zní výstraha meteorologů pro dnešní den v celém Olomouckém kraji. Výstraha platí do dnešních 23 hodin.

Nejnovější

  • Světový pohár v paraatletice žen odstartoval
    Sport

    Světový pohár v paraatletice žen odstartoval

    Vůbec poprvé se v České republice koná Světový pohár v paraatletice žen. Jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy, byl zahájen dnes v Olomouci. Metropole Hané je prvním českým hostitelem těchto závodů, které byly v letošním roce pořádány mimo jiné také v Dubaji, Paříži a Novém Dillí. Olomouc bude Světový pohár hostit po celý paralympijský cyklus 2025-2028.

  • AKTUÁLNĚ: Na Přerovsku hoří skládka plastů
    Krimi

    AKTUÁLNĚ: Na Přerovsku hoří skládka plastů

    Deset jednotek hasičů likvidovalo požár skládky plastů v průmyslovém areálu v obci Buk na Přerovsku. Uskladněný materiál hořel na ploše zhruba 40x10 metrů. Hasiči požár rychle lokalizovali, pokládkou pěny zvýšili hasební účinek vody, zabránili jeho šíření a dalšímu vývinu kouře. Nyní již dohašují.

  • Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle
    Kultura

    Poslední možnost vidět výstavu? Barokní tisky uvidí návštěvníci jen do neděle

    Už jen do neděle 6. července mají návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci možnost zhlédnout výstavu Kristova cesta na Golgotu ulicemi Jeruzaléma, která vrcholí prezentací výjimečného barokního tisku ze sbírek olomouckého arcibiskupství.

  • Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku
    Zdraví

    Pitný režim nebo ventilátory. Domovy pro seniory zavádí opatření proti horku

    Zajištění dostatku pitné vody i důslednější kontrola zdravotního stavu se staly v těchto tropických dnech součástí péče o klienty v domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Kvůli vysokým teplotám pracovníci domovů upravují denní režim, omezují venkovní aktivity a dbají také na dostatečné zastínění prostor. Podle některých ředitelů snášejí především nejstarší lidé současná vedra těžce, zjistila ČTK.

Doporučujeme

  • U lišky Bystroušky soutěží v Cenách kraje. Dostane váš hlas?
    Doporučujeme

    U lišky Bystroušky soutěží v Cenách kraje. Dostane váš hlas?

    V srdci malebných Loštic se nachází kouzelné místo, které spojuje lásku k umění, historii a tradičním chutím – Kavárna Galerie U lišky Bystroušky. Tato útulná kavárna, situovaná přímo na náměstí Míru, je poctou legendární postavě lišky Bystroušky, jejíž příběh ztvárnil malíř Stanislav Lolek a spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Jejich dílo inspirovalo i slavnou operu Leoše Janáčka, čímž se liška Bystrouška stala kulturním symbolem regionu. Nyní můžete pro kavárnu hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístek na Masters of Rock

    Vizovice na Zlínsku se i v roce 2025 stanou dějištěm jednoho z největších rock-metalových festivalů ve střední Evropě. Masters of Rock se v areálu likérky R. Jelínek uskuteční od čtvrtka 10. července do neděle 13. července a půjde už o 21. ročník. Nyní může jeden z vás vyhrát lístek na Masters of Rock.

  • KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy
    Doporučujeme

    KAFEC soutěží v Cenách kraje. Hlasovat můžete i vy

    V srdci Olomouce, v nádherné vile Primavesi, vytvořili prostor se zahrádkou, který hosté nazývají jedním z nejkrásnějších v celém městě. KAFEC Olomoucký je místem, kde se potkává výběrová káva s nezaměnitelnými waflemi, atmosféra klidu s radostí z každého sousta. Nyní můžete pro KAFEC hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis
    Doporučujeme

    Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis

    S příchodem léta a prázdninového období startují Radia Haná, SkyRock a Metropole, jediné lokální rozhlasové stanice v Olomouckém kraji, speciální programový prvek s názvem „Letní servis“. Ten nabídne od 1. července nejméně třikrát denně užitečné tipy, aktuální informace i pozitivní energii, která k létu neodmyslitelně patří.

Nejčtenější

  • Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu
    Společnost

    Velmi silné bouřky míří i na Olomoucko. Meteorologové vydali výstrahu

    Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami a vysokými teplotami, které mohou v nejbližších hodinách zasáhnout Olomoucký kraj. Obyvatelům doporučují přijmout preventivní opatření.

  • Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce
    Společnost

    Mlžítka na náměstí? Až v příštím roce

    Město Olomouc v souvislosti se zvyšujícím se počtem tropických dnů chystá na Horním náměstí vybudování systému mlžných sprch. Vzhledem k náročnosti instalace technologie by se systém měl spustit v příštím roce, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Jan Horejš. Vysokou teplotu na rozpáleném náměstí tak do té doby pocitově snižují alespoň kropicí vozy, které projíždějí i ostatními ulicemi města. Mlžné brány osvěžují v těchto dnech například obyvatele Prostějova či Přerova, zjistila ČTK. Rozpálené ulice také častěji kropí cisterny s vodou.

  • Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří
    Společnost

    Největší evropské stádo markhurů hlásí 8 mláďat. V olomoucké zoo se jim daří

    Koza šrouborohá neboli markhur, je vzácný druh kozorožce, pocházející ze střední Asie. V Pákistánu je dokonce národním zvířetem. Zoologická zahrada v Olomouci ho chová od roku 1990 a zvířata zde i pravidelně množí, o čemž svědčí 8 letošních mláďat! Spolu s 18 dospělci se tak jedná o největší stádo tohoto vzácného zvířete v evropských zoo.

Seriály