Svět se asi inspiruje mojí knihou, říká autor Polibku Choroby Tom Gottwald

Svůj profesní život tráví Tom Gottwald převážně za mikrofonem, ať už je to ve studiu Radia Haná nebo na pódiu jako moderátor. Nyní se ovšem pustil i do světa knih. Kdo si libuje v četbě temných, tajemných knih s podivnou zápletkou, rozhodně by měl sáhnout po jeho debutu Polibek Choroby. Novela, která dosáhla bronzového úspěchu v literární soutěži Cena Karla Čapka Československého fandomu, nyní míří na pulty českých knihkupectví. Jaký je styl autora novely a ovlivňovala ho při psaní jeho profese?

Kdy jste poprvé něco napsal?

V pubertálním věku jsem psal básně tehdejší přítelkyni. Byly to takové romantické hlouposti, které se rýmovaly na poslední slabiku. Poté jsem napsal i veršovanou pohádku a poslal ji do soutěže. Dopadla hrozně.

Jsem ovšem takový, že mě neúspěch neodradí. Věděl jsem, že potřebuji větší trpělivost a vytrvalost, to víceméně nahrazuje talent.

Přečetl jste někdy zpětně svoje prvotiny?

Zmíněnou pohádku jsem napsal v době, kdy mi bylo sedmnáct let. Jmenovala se Ledová růže. Když jsem ji četl s odstupem let, tak se mi mentální představa toho díla pořád líbila. Stále jsem si říkal, že to je příjemně naivní a hezká pohádka, už bych ji ovšem napsal trochu jinak. Jedenáctileté dítě by si to možná se zájmem a zaujetím přečetlo.

Co autora přivede od naivní romantické pohádky ke knize, která se jmenuje Polibek Choroby?

S postupem času jsem se víc a víc zajímal o temná díla, o věci, z nichž mrazí. Vnitřně mi dělá příjemně, když mi běhá mráz po zádech. Líbí se mi potemnělé horory naplněné duchařskými tématy a záhrobní křivdou. Říkal jsem si, že bych rád něco takového jednou napsal. Moje kniha však horor žánrově tak úplně nenaplňuje. Polibek Choroby má svoji tajemnost, děsivé momenty, vědeckofantastické prvky, je tam i magický realismus, ale kolem hororu vlastně chodí okolo.

Vy jste říkal, že máte rád, když vám běhá mráz po zádech. Běhal vám při psaní?

Dělo se to, občas jsem se zastavil a v pozitivním slova smyslu si říkal: „Co jsem to napsal? To je hnus.“ První čtenáři se občas podivně zadívali, protože byli překvapení, že ve mně něco takového je.

Zmiňoval jste vytrvalost a píli. Jak se to projevuje v životě a při psaní?

V životě jsem byl obklopen lidmi, kteří měli na něco talent. Sám jsem si říkal, že já žádný talent nemám. Možná jsem ho jen neobjevil, každopádně jsem zjistil, jak to v životě obejít. Talent se dá nahradit trpělivostí, pílí a vytrvalostí. Věděl jsem, že se posunu a zlepším postupným nasloucháním a načítáním autorů, kteří talent měli nebo mají.

Četl jste tedy autory, kteří ovlivnili váš styl, jak byste ho ovšem popsal vy sám?

Hodně se v díle soustředím na rozhovory, protože sám trpím samomluvou. Jdou mně tedy docela dobře a snadno vytvořit. Při psaní popisu se snažím o líčení, a to v duchu trpkých věcí ve stylu Karla Jaromíra Erbena nebo Karla Hynka Máchy. Z jejich popisů člověk cítí zvukomalebnost a i těžkost a potemnělost.

Kdo si libuje v četbě temných, tajemných a podivných knih, rozhodně by měl sáhnout po debutu Toma Gottwalda Polibek Choroby. Novela čtenáře přenese do roku 1908 na centrální Sibiř. Šíří se tu dosud nepoznaná nemoc, kterou si pacienti ve svém blouznění představují jako osobu. A před svou smrtí blábolí, že je ta krásná Choroba zasypává polibky. A možná přece jenom netrpí přeludy. Nemoc přišla jako blesk z čistého nebe a kosí osady v obydlených oblastech jednu za druhou. Prapodivnou smrtící epidemii přijíždí z Petrohradu prošetřit mladý lékař Michail. Kdo ví, zda se aspoň on dokáže polibkům Choroby ubránit. 

Jste zprávař a moderátor a pracujete převážně s mluveným slovem, jak se toto projevuje ve vašem psaném projevu?

Dovedu si představit, že je to více vypilované, více profesionální. Musím se trochu kočírovat, abych do textů nedostával zvyklosti z práce. Jedná se o prózu a ta má jinačí charakter, než jsou zprávy v rádiu, při jejichž tvorbě se vyjadřuji úsporně. Mnohokrát jsem musel knižní pasáže více rozpracovat.

Navíc jsem se musel i dovzdělávat po odborné stránce. V Polibku Choroby se totiž vyskytují i odborné linky. Chování postav a lidí v krizových situacích jsem zase znal z mého studia, jehož náplní byla i psychologie a sociologie. 

Podle čeho jste vybíral prostředí, kde se novela odehrává? Proč zrovna Sibiř?

Ona to musela být Sibiř. Kniha se odehrává v roce 1908, kdy se na Sibiři stala velká a nečekaná událost, která ale v tehdejším společensko kulturně politickém dění zapadla. Tehdejší carská Rus totiž měla dost práce sama se sebou a měla jiné starosti než řešit zvláštní úkazy někde na Sibiři. Já se ovšem zamýšlím nad tím, co kdyby se tomu lidé věnovat museli. 

Název povídky by mohl evokovat, že inspirace přišla v době covidové pandemie, knihu jste ovšem dopsal před čtyřmi lety.

Hrozně jsem se bál, že se svět inspiroval mojí nevydanou knihou. Dokončený text jsem odevzdal do soutěže Cena Karla Čapka v roce 2019 a dva nebo tři týdny poté jsem začal zaznamenávat zprávy z východu o záhadné nemoci, kterou nikdo nezná. Pak ještě došlo k vyhrocení vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou a ve veřejném prostoru se od té doby objevují jména jako například Gerasimov. Shodou okolností se moje hlavní postava jmenuje Michail Gerasimov. Až mě děsí, jak lze v Polibku Choroby najít spojitosti se současnými a nedávnými světovými problémy a vizemi.

Kniha jde do prodeje na konci července. Proč bychom ji měli číst?

Už je v předprodeji přímo v nakladatelství Golden Dog. A musím říct, že čtenáři s Polibkem Choroby zažijí chvíle napětí, znechucení, strachu a překvapení. Dokonce může přijít i pocit, že najednou čtou úplně jinou knihu, než měli do té doby v ruce. A věřím, že je pobaví i místy takový podivný humor.

Související

  • DATAREPORT: Kulturní mapu kraje proměnila pandemie i filmaři. Jak se vrací návštěvníci?
    Kultura

    DATAREPORT: Kulturní mapu kraje proměnila pandemie i filmaři. Jak se vrací návštěvníci?

    Návštěvnost kulturních institucí v Olomouckém kraji za posledních pět let odhaluje, jak se proměnilo chování návštěvníků v reakci na pandemii, digitalizaci i společenské změny. Zatímco některé oblasti zaznamenaly pozvolný návrat k předcovidovým číslům, jiné instituce hledají nové cesty, jak zaujmout publikum. Dlouhodobá data ukazují nejen trendy, ale i výzvy, kterým regionální kultura čelí. V rubrice DataReport se návštěvností kulturních památek v kraji zabývala redakce Reportu.

  • V Přerově znovu zazní zvony. Zavěsí je po více než osmdesáti letech
    Kultura

    V Přerově znovu zazní zvony. Zavěsí je po více než osmdesáti letech

    Už v neděli budou v kostele sv. Vavřince v Přerově po desetiletích znovu slavnostně zavěšeny nové zvony. Mši svatou od 10:30 povede pražský arcibiskup a primas český Mons. Jan Graubner, který zvony také posvětí. Událost završuje několikaleté úsilí spolku Přerovské zvony smíření a desítek dárců o obnovu zvonového hlasu města.

  • Dřevo, design i sovětský futurismus. Muzeum moderního umění otevírá dvě nové výstavy
    Kultura

    Dřevo, design i sovětský futurismus. Muzeum moderního umění otevírá dvě nové výstavy

    V prostorách Muzea moderního umění v Olomouci se pro návštěvníky spustí dvě zcela nové výstavy. Výstava Malá architektura je pro zájemce o umění ke shlédnutí od dnešního dne. Expozice Dviženije se pro návštěvníky otevře příští týden. Dvě výrazně odlišné, ale přesto tematicky silně rezonující výstavy budou pro návštěvníky k dispozici do poloviny října.

  • Září v duchu umění. Street Art Festival se po roce vrací do Olomouce
    Kultura

    Září v duchu umění. Street Art Festival se po roce vrací do Olomouce

    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu (SAFE). Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení, deadline přihlášek pořadatelé ukončili 15. června.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Pro novou extraligovou sezónu musí dojít na olomouckém zimním stadionu ke změně ve vybavení pro videorozhodčí. To stávající už je technologickým pokrokem překonáno a musí dojít k jeho modernizace. Více.
  • OLOMOUC
    Dřevěná chalupa, kterou vidí návštěvníci olomouckého letního kina dlouhodobě sloužila jako provozní základna. Kvůli nevyhovujícím hygienickým a technickým podmínkám je ale uzavřena a čeká ji demolice. Nové řešení v podobě designových gastro kontejnerů má být přechodnou fází na cestě k trvalé restauraci. Realizaci nové gastro zóny chystají na roky 2026–2027. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Město dokončilo opravy několika důležitých úseků. Doprava už nebude váznout na ulicích Na Letné, na Rooseveltově, nebo u Husova sboru. Stavební úpravy dokončilo město jak pro řidiče, tak i cyklisty a pěší. Více.

Nejnovější

  • Fórum OR: Olomoucký kraj zvyšuje slevy na jízdném. Co na to říkají zastupitelé?
    Společnost

    Fórum OR: Olomoucký kraj zvyšuje slevy na jízdném. Co na to říkají zastupitelé?

    Od 1. července zvýšil Olomoucký kraj slevy na jízdném ve veřejné dopravě pro cestující ve věku od šesti do 18 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Původně byla sleva 50 procent, zastupitelé na posledním zasedání odhlasovali navýšení na 75 procent. Hlasování se zúčastnilo celkem 50 zastupitelů, přičemž proti návrhu hlasovaly pouze kluby Starostové pro Olomoucký kraj a Spojenci24. Ve Fóru, tentokrát z Olomouckého kraje, Report položil vybraným zastupitelům z každého klubu otázku: "Jak hodnotíte rozhodnutí zvýšit slevy na jízdné pro studenty a seniory? A co to podle Vás může znamenat?" Odpovědi jsou zveřejněny v pořadí, v jakém je zastupitelé zaslali.

  • Do Sigmy přichází Rumun Andres Dumitrescu ze Slavie
    Sport

    Do Sigmy přichází Rumun Andres Dumitrescu ze Slavie

    S příchodem nového majitele prvoligový SK Sigma Olomouc nepřestává v přísunu nových hráčů do kádru. Další hanáckou posilou se stal rumunský levý obránce Andres Dumitrescu (2001), který je hráčem Slavie Praha. Na Andrově stadionu bude na ročním hostování.

  • ANO už zná lídra kandidátky v kraji. Povede ji bývalý ministr obrany
    Společnost

    ANO už zná lídra kandidátky v kraji. Povede ji bývalý ministr obrany

    Kandidátní listinu hnutí ANO do podzimních voleb povede v Olomouckém kraji poslanec, někdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Přerovský primátor a poslanec Petr Vrána, kterého na tuto pozici jednoznačně v květnu navrhli členové krajského sněmu, skončil na třetím místě. Dvojkou na kandidátce zůstává olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Hejtman Ladislav Okleštěk z původní čtvrté pozice skončil na posledním místě. Změny oproti návrhům krajských organizací učinil výbor hnutí ANO. Podle Vrány je v čele kandidátky lídr se znalostí vojenské problematiky, která je v regionu významná.

  • Matyáš a Rozálie vedou. Červen byl v porodnici úspěšný
    Zdraví

    Matyáš a Rozálie vedou. Červen byl v porodnici úspěšný

    Jak vypadal červen v olomoucké porodnici? Zatímco loni byl červen ve fakultce co do porodnosti slabým, dokonce nejslabším měsícem, ten letošní předčil očekávání. Narodilo se tu 171 dětí.

Doporučujeme

  • Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis
    Doporučujeme

    Letní osvěžení v éteru! Rádia Haná, SkyRock a Metropole spouští prázdninový Letní servis

    S příchodem léta a prázdninového období startují Radia Haná, SkyRock a Metropole, jediné lokální rozhlasové stanice v Olomouckém kraji, speciální programový prvek s názvem „Letní servis“. Ten nabídne od 1. července nejméně třikrát denně užitečné tipy, aktuální informace i pozitivní energii, která k létu neodmyslitelně patří.

  • Kavárna Forhaus bojuje o Cenu Olomouckého kraje. Získá váš hlas?
    Doporučujeme

    Kavárna Forhaus bojuje o Cenu Olomouckého kraje. Získá váš hlas?

    Kavárna Forhaus vznikala několik let a její inventář je z velké části poskládaný z autentických dobových prvků kolem roku 1819, kdy byl Ehrenstammův dům, ve kterém sídlíme, postaven. Zakládáme si na prvotřídní kvalitě všech výrobků, které nabízíme. Naše zákusky jsou domácí, z másla, smetany a pravé čokolády. Nyní můžete pro prostějovskou kavárnu Forhaus hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě
    Doporučujeme

    Komentované prohlídky Olomouce aneb staňte se turistou ve vlastním městě

    Jaké jsou nejvýznamnější památky v centru Olomouce? Proč z domu na Dolním náměstí vyskakuje černý kůň? A jak to bylo s olomouckou synagogou? Nejen to, prozradí tradiční komentované prohlídky, které i na tuto letní sezonu připravilo Informační centrum Olomouc. Mezi pravidelnými prohlídkovými okruhy je letos i jedna novinka.

  • Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek
    Doporučujeme
    Sport

    Olomouc hostí světový unikát. Ženský paraatletický Grand Prix startuje ve čtvrtek

    Světový pohár v paraatletice žen startuje už ve čtvrtek 3. července v Olomouci. Jedná se o jeden z devíti závodů prestižní paraatletické série World Para Athletics Grand Prix, která je obdobou atletické Diamantové ligy. Zahájení proběhne za účasti hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), primátora Olomouce Miroslava Žbánka (ANO) a první dámy Evy Pavlové.

Nejčtenější

Seriály