Zakrvácení figuranti a střelba v Hejčíně. O cvičení nás nikdo neinformoval, zní od místních

V hejčínském Golemu proběhlo cvičení ozbrojených složek. Policie spolu s vojáky ze 601. skupiny speciálních sil cvičili zásah proti aktivnímu střelci v bezprostřední blízkosti místních škol během výuky. Podle Komise městské části Hejčín nebyly školy, ani samotná komise, o cvičení informované. Armáda se už za své pochybení omluvila. 

V prostorách takzvaného Golemu v olomouckém Hejčíně probíhalo společné cvičení Speciálních sil Armády České republiky (AČR) a Policie České republiky. Jako první o události informoval ve facebookovém příspěvku městské části Hejčín tajemník komise městské části (KMČ) Aleš Vánský (SpOLečně), který měl na událost obdržet desítky reakcí. „Představte si, jak desítky metrů od dětí leží a chodí zakrvavení figuranti, běhají vojáci, a to vše za ohlušující střelby,“ vylíčil v příspěvku. Podle Vánského nebyly školy vůbec informované. 

V okolí opuštěné budovy, kterou využívají složky IZS k nácviku krizových scénářů, se nachází tři školy. Vojáci ze speciální jednotky komunikovali s vedením Střední školy, Základní školy a Mateřské školy prof. V. Vejvodského v rámci dlouhodobé spolupráce. K vedením ostatních škol se ale už informace o cvičení nedostaly, což potvrdil ředitel hejčínského gymnázia Karel Goš. „O akci jsme neměli žádné informace,“ uvedl ředitel pro Report s tím, že některé děti se vyptávaly učitelů, ale ti o akci také nic nevěděli. „Školu jsme kvůli tomu neevakuovali,“ doplnil. „Bohužel, špatnou koordinací při plánování cvičení nedošlo k řádnému informování nejbližšího okolí v prostoru cvičení,“ okomentovala mluvčí AČR Magdaléna Dvořáková. 

Armáda má nastavené postupy k řádnému informování veřejnosti. Vojáci tak jsou povinni informovat místní samosprávu a koordinovat akci s Policií ČR i městskou policií. Tyto kroky, podle mluvčí, nenaplnily dostatečně svůj účel. „V případě cvičení 601. skupiny speciálních sil nebyly tyto postupy plně dodrženy a s přihlédnutím na specifičnost cvičení byla tak informační povinnost podceněna,“ uvedla Dvořáková pro Report.

Strážník přítomný na schůzi komise informaci neměl k dispozici

Podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka (ANO) město i městská policie o akci věděli. „Dostali jsme e-mailem oznámení o cvičení, ale ani zmínka o rozsahu nebo koordinaci,“ uvedl pro Report s označením celé akce za partyzánštinu. 

Že informacemi disponovala městská policie potvrdil také její mluvčí Petr Čunderle. Na schůzi KMČ dva dny před cvičením měl být přítomen také strážník MP, který ale o akci neinformoval. „Na úterní schůzi komise městské části byl přítomen strážník městské policie, ten nám ale neposkytl žádné informace,“ uvedl pro Report tajemník městské části Hejčín Vánský. „Strážník Městské policie Olomouc na jednání KMČ tuto informaci k dispozici neměl,“ odpověděl mluvčí Čunderle na dotaz, proč komisi strážník neinformoval. Proč informací strážník nedisponoval už mluvčí odmítl odpovědět. „Nemám vám k tomu víc co říct,“ uvedl.

Speciální síly AČR se za své počínání prostřednictvím komentáře pod příspěvkem omluvily. „Vážení, velice nás mrzí, pokud byli někteří občané vystaveni nepříjemnému zážitku v souvislosti s cvičením,“ uvedly v komentáři. „Omlouváme se dětem, studentům, pedagogickému personálu a všem dalším, kterých se naše cvičení negativně dotklo. V případě příštích cvičení v obydlené oblasti učiníme vše, co bude v našich silách, aby naše aktivity byly více transparentní pro všechny dotčené,“ dodaly speciální síly. „Na základě této zkušenosti jsme přijali opatření, aby k podobným situacím již nedocházelo,“ potvrdila mluvčí Dvořáková.

Primátor Žbánek na základě události v pátek zaslal dopis ministryni obrany Janě Černochové (ODS). V něm kritizuje jednání speciální jednotky a nedostatečnou informovanost. „Toto cvičení bylo ukázkou naprostého selhání organizace a vyvolalo zděšení velké části veřejnosti, které vedlo k četným oznámením na linky tísňového volání,“ uvedl primátor v dopise.

Podle tajemníka Vánského by mělo ve středu 12. června proběhnout zasedání bezpečnostní rady města, na kterém by měli být přítomní také zástupci 601. skupiny speciálních sil.

Učitelé byli zaháněni zpět do škol

Pod Facebookovým příspěvkem městské části Hejčín se strhla vlna kritiky vůči cvičení i armádě. „Děti viděly de facto "zastřelení" člověka, následné zatýkání, to jak tam nabíhali vojáci se samopaly, učitelé, kteří vyšli ven, byli zaháněni zpět dovnitř - aniž by věděli, že je to cvičení,“ uvedla uživatelka v komentáři. „V místě cvičení byli vojáci 601. skupiny speciálních sil v reflexních vestách, kteří byli pověřeni informovat případné kolemjdoucí na probíhající činnost. Podle jejich výpovědí, k takové situaci nedošlo,“ uvedla mluvčí Dvořáková.

Podle informací Reportu měla o cvičení kolovat informace, že se cvičení s vojenskými „speciály“ účastnili také američtí gardisté, kteří aktuálně cvičí na Libavé. „Cvičení se účastnili pouze čeští vojáci,“ vyvrátila mluvčí Dvořáková. Stejně tak se mluvilo o tom, že cvičení mělo být utajované. „Cvičení takového rázu nelze z podstaty utajovat. Šlo o součinnostní cvičení s Policií České republiky, které bylo naplánováno a koordinováno s Policií České republiky,“ uzavřela Dvořáková.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty čtveřici lidí za pojistný podvod s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Odpykají si šest až 7,5 roku ve vězení. Majitelé si nechali vilu za pomoci známých podpálit, chtěli získat od pojišťovny 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Vrátnice u svých hlavních bran bude měnit FNOL. Kontejnerové vrátnice už totiž dosluhují. Práce zcela uzavřou pro veškerou dopravu vjezdy Hněvotínská 1 (29. 6. – 1. 7.) a I. P. Pavlova (2. 7. – 4. 7.).
  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Uničov a Jeseník se stanou dějištěm MČR a SR v silniční cyklistice. Šampionát startuje dnes v Uničově časovkami od 11 hodin a závody s hromadným startem jsou v plánu sobotu a neděli v Jeseníku. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
    Společnost

    Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města

    Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.  

  • Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun
    Sport
    Společnost

    Olomouc chystá v Nemilanech stavbu sportovní haly za 236 milionů korun

    Olomoucká radnice chystá v městské části Nemilany stavbu sportovní haly pro míčové sporty zhruba za 236 milionů korun. Radní v úterý schválili studii, která poslouží jako podklad pro přípravu projektu. Na sociálních sítích o tom informoval primátorčin náměstek Miloslav Tichý (ANO).

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

Seriály