Co bude s robotárnou? V šumperském areálu sídlilo gestapo i hasiči

V areálu bývalé takzvané robotárny v Šumperku, získalo hejtmanství od státu dvě budovy a pozemky. "Jedná se o bývalou administrativní budovu a budovu skladů, a to včetně pozemků tvořících nádvoří v areálu šumperské robotárny," sdělila dnes mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová.

Stát na hejtmanství bezúplatně převedl nepotřebnou budovu s pozemkem v celkové hodnotě přes 4,5 milionu korun a hejtmanství v tomto areálu odkoupilo dům s pozemkem za 5,2 milionu korun.

Nejedná se o dar od státu, ale o výměnu nemovitostí v hodnotách jedna ku jedné, byť to formálně nebyla výměna, ale dva dary nemovitostí – jeden my státu, druhý stát nám,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. 

Areál bývalé robotárny v Šumperku sloužil od roku 1889 jako zemská donucovací pracovna. V období druhé světové války ho využívalo gestapo, které v něm zřídilo vězení. V letech 2012 až 2016 Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje využíval objekt jako náhradní prostory po dobu výstavby nové požární stanice a sídla územního odboru v Šumperku. "Po jejím dokončení se část objektu bývalé robotárny stala pro hasičský záchranný sbor nepotřebným majetkem, který byl proto dle zákona a o majetku státu předán ÚZSVM. Další část objektu využívá Vlastivědné muzeum v Šumperku, které zde má umístěny řemeslnické a preparátorské dílny," uvedla Tesařová.

Olomoucký kraj podle ní plánuje v areálu robotárny rozšířit kapacity pro depozitární účely muzea. Část objektu zpřístupní veřejnosti, v plánu jsou nové expoziční prostory. "K tomu se nabízí autenticky dochované kobky, které souvisejí s dějinami města Šumperka a regionu," uvedla Tesařová.

Celá záležitost s robotárnou prochází vývojem a není dosud zcela jasné, co zde bude umístěno,“ dodal hejtman Olomouckého kraje.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály