Těžký kov za humny. Zmizí po 40 letech kadmium z Vikantic?

Do malé obce v podhůří Jeseníků vede z Hanušovic pouze jedna úzká cesta po hřebenech místních kopců. Při jízdě člověk sleduje jen okolní louky s pasoucími se krávami a v dálce panoramata hor. Přijíždíme do Vikantic, malé obce o 75 obyvatelích. Ta se už desítky let potýká s nevzhlednou plechovou halou na kopci, kde je uskladněný těžký kov kadmium. Jeho únik by podle zdejšího starosty mohl způsobit otravu vodního toku až po Černé moře. Po dekádách by se měla vesnice haly konečně zbavit.

Z prosluněné cesty na hřebeni zdejších kopců vjíždíme po úzké cestě do menšího lesíka. Světlo potemnělo a navigace hlásí pár set metrů do cíle. Po pravé straně vede ze silnice příjezdová cesta k velké plechové hale obehnané zrezivělým plotem. Hned od cesty už na lidi v okolí svítí výstražné žluté cedule upozorňující na biologický odpad a nebezpečí otravy. Během příchodu si všímáme svítivě modré kladky, která udržuje branku zavřenou a velká kovová vrata s oloupaným bílým lakem. Ani okolí není příliš vábné. Kolem cesty u hustého porostu jsou poházené zmačkané plechovky a další odpad.

V hale se už čtyřicet let nachází kadmium. Jedovatý, bílý těžký kov, který se snadno zamění se zinkem se zde objevil v době, kdy v okolí fungovaly Rudné doly Jeseníky, které se po Sametové revoluci proměnily v Grafitové doly Staré Město. Kadmium ve formě kalů zde hornická společnost skladovala jako odpad z výroby baterií, původně se záměrem pouze dočasného skladu. Původní kaly skupenstvím připomínaly gely, po letech vysychání jde už pouze o prach.


Kadmium (Cd) je vzácný těžký kov. Lidé jej získávají především těžbou, metalurgií, spalováním fosilních paliv a odpadů. Využití našlo také jako hlavní součást Ni-Cd baterií. V lidském těle se kadmium ukládá do jater a ledvin, přičemž i malé množství může způsobit selhání orgánů. Akutní otravy kadmiem jsou velmi vážné. Způsobují zvýšení krevního tlaku, selhání ledvin a rozklad červených krvinek. - Arnika


„V určité době přišla společnost do likvidace, v rámci čehož došlo k prodeji majetku – to se týká zejména pozemku s halou,“ uvedl pro Olomoucký Report starosta Vikantic Libor Sedlařík (BEZPP). Nikdo ale nevěděl, komu obsah haly patří, proto k prodeji nedošlo a pozemek s halou i těžkými kontejnery plné odpadního materiálu připadly státu. Z dočasného skladu se tak stal dlouhodobý.

V posledních letech začal pracovat na likvidaci starosta Sedlařík a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v součinnosti s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP). Inspektoři v lednu 2022 odebrali vzorky z osmi kontejnerů a následnou analýzou zjistili, že se v hale nachází také sírany a oxidy metaloidů – kadmia, zinku, olova, niklu, arzénu a rtuti.

Sklad kadmia přitom trápil občany už delší dobu. „Lidé o tom věděli od prvopočátku a bojovali o odstranění. Vnímali to, ale protože se kolem skladu nic nedělo, upadl jejich zájem. Věděli, že je to škodlivé, ale tím, že z haly nehrozí bezprostřední únik, tak to přijali jako jakousi součást obce,“ vysvětlil starosta.

Současný starosta Sedlařík usiloval o likvidaci haly ve svém prvním volebním období, které začalo v roce 2018. „Vím, že předchozí starostové se tím také aktivně zabývali a měli zájem to řešit. Právní situace podniku v té době ale nejspíš řešením bránila,“ objasnil starosta. V posledních letech, podle Sedlaříka, měla řada lidí zájem se do odlehlé vesnice přistěhovat. „Když se pak dozvěděli, že tam je kadmium, tak řekli, že sem bydlet nepůjdou, protože hrozí riziko,“ přiblížil.

Několik stovek metrů od skladu protéká potok Staříč, který se vlévá do říčky Branné a poté do Moravy. Ta skrz celou Moravu teče až na Slovensko, kde se vlévá do Dunaje a následně do Černého moře. „Kdyby došlo k masivnímu úniku, tak otrávíme vodu až do Černého moře. Došlo by k velkému zamoření,“ řekl starosta s tím, že by se do toku muselo dostat veškerý skladovaný materiál.

Rizikové umístění skladu si uvědomuje také ČIŽP. "Tento sklad je navíc velmi nevhodně umístěn v odlehlé horské oblasti, která je hydrologicky i hydrogeologicky významná, a přestavuje tak hrozbu pro zdroje vody. Na území Olomouckého kraje se nachází široké spektrum míst s různou povahou environmentální zátěže. Každá taková lokalita je specifická a jedinečná, a to z důvodu geografie a geologie samotného místa, povahy environmentální zátěže, hustoty osídlení i lokálních klimatických podmínek,“ vysvětlila pro Olomoucký Report mluvčí inspekce Miriam Loužecká.

Žádný únik ale podle inspektorů nehrozí. „Dle výsledků místních prohlídek inspekce i stanoviska místně příslušného stavebního úřadu je sklad v uspokojivém technickém stavu, stejně jako kovové kontejnery, ve kterých jsou tzv. kadmiové kaly soustředěny,“ navázala Loužecká.

Během jara letošního roku se daly věci do pohybu. Na začátku března navštívil Vikantice ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který si likvidaci skladu podle starosty vzal za osobní cíl a posléze se skladem zabývala i vláda. 

V následujícím roce by měla hala projít likvidací a okolní terén následnou sanací. To by měl zajistit státní podnik DIAMO, který se zabývá likvidací důlního odpadu. Podle starosty by práce měly skončit během první poloviny příštího roku. Podle vyjádření podniku pro Olomoucký Report se aktuálně připravuje vyhlášení veřejné zakázky na odstranění nebezpečného odpadu. 

„Po odstranění nebezpečného odpadu bude následovat doprůzkum areálu včetně okolního terénu a na základě jeho výsledku dojde k odstranění stávajícího skladu,“ přiblížil proces mluvčí podniku DIAMO Tomáš Indrei. Na samotnou likvidaci vyhradí Ministerstvo průmyslu a obchodu 24 milionů korun. S dalšími výdaji by se ale celková částka na likvidaci mohla přiblížit k hodnotě 100 milionů korun.

Související

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

  • Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené
    Společnost

    Olomoucká zoo slaví. Poprvé přivítala na svět mláďata pandy červené

    Olomoucká zoo se těší z narození dvou mláďat pand červených. Matka je prvorodička a péči o ně se teprve učí, otcem je šestiletý samec z Francie. Rodina je ve společném výběhu. Pandy v olomoucké zoo chovají v páru už několik let.

  • V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů
    Společnost

    V Olomouckém kraji naměřili až 36 stupňů, na Lysé bylo přes 25 stupňů

    V Olomouckém kraji dnes nejvyšší teplota dosáhla 36 stupňů, meteorologové ji naměřili ve Šternberku na Olomoucku. Teplo bylo i na horách, na Lysé v Beskydech překročila teplota 25 stupňů, příliš se neochladili lidé ani na Pradědu v Jeseníkách, kde bylo 21 stupňů. V Olomouckém kraji bylo překročeno denní maximum na 11 ze 13 stanic měřících více než 20 let, uvedli dnes meteorologové na sociálních sítích.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály