Těšetice opět lákají na samosběr. Česnek na začátek, zelenina po něm

Venku se otepluje a v Těšeticích u Olomouce se už připravuje oblíbený samosběr. Report zjišťoval, jakou zeleninu a ovoce připravují pro zákazníky manželé Kašparovi pro letošní rok a kdy samosběr začne. Na konci června by už mohli první návštěvníci sbírat česnek.

"Bude to podobně jako každý rok. Nejdřív bývá česnek, obvykle někdy kolem 28. června, ale záleží na počasí. Plus minus týden. A pak pokračujeme dál," řekl pro Report Ladislav Kašpar z vojnické farmy v části Těšetic u Olomouce.

Podle Kašpara třeba loňské melouny mohli lidé sbírat dřív, než v předchozích letech: "Loni třeba byly melouny rychlejší, protože bylo teplo, tak jsme je sklízeli dřív. Nedá se to přesně naplánovat. My to děláme přírodně, bez velkovýroby – co dá příroda, to máme."

V letošním roce se navíc zákazníci dočkají plodin, které loni v rámci samosběru nenašli. "Letos se vracíme zpátky k mrkvi a petrželi. Loni jsme si ze zdravotních důvodů potřebovali trochu oddechnout, tak jsme tyto plodiny vynechali. Teď se k nim ale zase vracíme," dodal Kašpar. "Celkově se snažíme držet v rámci možností, protože roky nikdo nezastaví a už nejsme nejmladší."

Letos navíc Kašparovi chystají k samosběru rajčata. "Loni na ně nebyl moc čas, takže to nedopadlo nejlíp. Ale zato jsme měli krásné melouny a cibuli. Takže letos to bude česnek, rajčata, cibule, mrkev a petržel," vyjmenoval Ladislav Kašpar.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály