Tak přísaháme. Studenti zakončili vojenské cvičení v Hranicích

Poslední měsíc strávili někteří studenti a absolventi středních škol ve vojenském újezdu na Libavé. Tam se účastnili dobrovolného vojenského cvičení, v rámci kterého měli získat veškeré dovednosti pro nástup do služby vojáka z povolání. Na Moravě dokončili cvičení všichni zúčastnění. Olomoucký Report byl u toho, když ve středu v Hranicích skládali studenti přísahu.

V zámecké zahradě v Hranicích na Přerovsku proběhl slavnostní den pro všechny účastníky dobrovolného vojenského cvičení s názvem Léto 2024. Čtyři týdny strávili středoškoláci ve vojenském režimu na Libavé, kde měli nabrat dovednosti a kompetence pro službu profesionálního vojáka. Cvičení završili složením přísahy v kulisách zahrady hranického zámku.

V rámci cvičení nabírali studenti dovednosti z 22 tematických oblastí. „Dostali základní informace o tom, jak vojáci mají nastupovat, jak se nahlašovat, jak se přesouvat a podobně. Potom už nastupovala různá odborná zaměstnání,“ přiblížil průběh cvičení tiskový mluvčí Velitelství Pozemních sil Armády ČR (AČR) Richard Maňásek. „Každé ráno vstávali v 5:30 a končili přibližně ve 22:00, ale občas se to protáhlo, třeba kvůli čištění zbraně, když jí přes den používali a zašpinili. Součástí cvičení byla střelecká příprava, taktika, bojové drily. Chtěli jsme z nich udělat během krátkého, ale intenzivního času v základu vojáka,“ doplnil Maňásek.

Mladá generace není taková, jak ji popisujeme

Pilotního programu se zúčastnili zejména studenti a absolventi středních škol, tedy lidé kolem 18-19 let, čemuž instruktoři přizpůsobovali svůj přístup. „Bavili jsme se o jiném přístupu, o mladé generaci a jejich požadavcích, které se liší od těch našich,“ vysvětlil jeden z instruktorů Petr Jurczega s tím, že nejprve přistupovali k účastníkům mírněji, postupně ale přidávali na intenzitě.

„Zajímalo mě, jak na tom mladá generace, která nás bude nahrazovat, je, jak by si počínali v případě nějakého konfliktu. Moje hodnocení je, že mladá generace není taková, jak ji popisujeme,“ ocenil Jurczega. „Jsou mezi nimi kvalitní a vysoce motivovaní lidé a pokud jim člověk dá jasně vytyčený cíl, kterého mají dosáhnout, tak se ho snaží splnit,“ navázal.

Programu na Moravě se zúčastnilo celkem 41 studentů, z toho šest děvčat. Jednou z účastnic byla Regina Škvárová z Olomouce. „Chtěla jsem získat zkušenost a taky jsem chtěla vědět, jestli to cvičení zvládnu dokončit,“ začala své vyprávění s tím, že před nástupem ani nesportovala. Regina výcvik zdárně dokončila, navzdory tomu, že si během jedné z aktivit způsobila úraz kotníku. „Uvědomila jsem si, že to není pro mě, ale i proto cvičení hodnotím kladně,“ vysvětlila mladá studentka chemie. Ocenila mimo jiné i nápomocné chování instruktorů. „Hodně nás naváděli k týmovosti, takže jsme si všichni pomáhali, jak jsme mohli,“ doplnila studentka.

„Za mě byla nejhorší chemická příprava, která je náročná, složitá a těžká,“ popsal osmnáctiletý Ondřej Grenár, který studuje vojenskou střední školu v Moravské Třebové a kterého instruktoři ocenili nejlepším vojákem cvičení. „Nejlepší zážitek byla asi práce s noktovizory, se kterými se ve škole moc často nesetkáváme,“ navázal vzápětí. 

Ačkoliv si ze střední školy přivezl Ondřej více praktických znalostí z vojenského prostředí, fyzicky na tom byl s dalšími účastníky podobně. „Byli kluci, kteří na tom byli fyzicky lépe než já – lépe něco zaběhli nebo dali více shybů,“ ocenil své kolegy Grenár. Po střední škole hodlá Grenár nastoupit na Univerzitu obrany, posléze by chtěl nastoupit k 601. skupině speciálních sil v Prostějově.

S dobrovolným cvičením budeme pokračovat

Pilotní projekt pro mladé odstartovala Armáda České republiky na Moravě a v Čechách. Na Libavé dokončilo cvičení všech 41 zúčastněných studentů, zatímco v Žatci přibližně deset účastníků odpadlo. „Celkový počet lidí tam ale byl vyšší – skoro 90 osob,“ vysvětlil zástupce náčelníka Generálního štábu Pavel Lipka.

Splněním přísahy ale vojenská kariéra účastníků nekončí. Ačkoliv je žádný závazek v podobě povinného nástupu do vojenské služby nebo Aktivních záloh nečeká, řada z nich se k tomu podle Lipky chystá. „Řada z nich nastupuje na Univerzitu obrany, případně chtějí po skončení školy vstoupit do armády nebo alespoň do Aktivních záloh,“ přiblížil Lipka.

Armáda podle Lipky hodlá podobné cvičení uspořádat i další rok. „Dobrovolné cvičení běží už řadu let, ale letos se poprvé konalo v běhu prázdnin, kdy mohou studenti opravdu absolvovat. V tom budeme pokračovat i v následujících letech, zejména pro mladé lidi, kteří mají v červenci a srpnu prázdniny. Cvičení by měla být připravena po celé republice, ještě nevíme, kolik jednotek se zapojí, ale mělo by to být větší množství,“ dodal Lipka.

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie
    Společnost

    Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie

    Školáci dnes na školách po celé republice dostávají vysvědčení. Policie ale upozorňuje rodiče, kteří se chtějí chlubit vysvědčením svých potomků na sociálních sítích, aby byli při sdílení údajů obezřetní.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály