POVODEŇ: Evakuace na spadnutí. Voda lidi vyhnala z domovů

Česká Ves se rozprostírá v údolí podél řeky Bělé. V mapě ji najdete hned za Jeseníkem, obcí prochází hlavní tah směrem do Polska. Žijí tu zhruba dvě tisícovky obyvatel. A v domě na jednom z břehů bydlím i já. Všichni pravidelně hledíme k řece, podvědomí nás tu a tam dovede k oknu. Už čtvrtým dnem očekáváme záplavy, hladina ale výrazně stoupla až dnes. Seriál Olomouckého Reportu POVODEŇ přináší vyprávění z míst, kde voda nenechala kámen na kameni. |DÍL DRUHÝ|

První varování přišla s předstihem. Doufali jsme, že počasí nakonec nebude tak kruté, jak meteorologové vypočítali. Pořád ale prší, předpověď se naplnila. V pošmourném dešti jsme nachystali pytle pískem. Rozmístili jsme je tam, kde by mohly být užitečné. Pitné vody mají všichni dostatek, zato gumáky už nejsou nikde k dostání.


Seriál POVODEŇ popisuje autorovu osobní zkušenost s přírodní katastrofou. Zářijové záplavy prožil v zasažených obcích – v Jeseníku a sousední České Vsi, odkud pochází.


Jak voda stoupá, zvyšuje se i nervozita. Aktuální zpravodajství ani fotky z posledních velkých záplav, které obec rozvrátily v roce 1997, nás nijak neuklidňují. Evakuační zavazadlo jsem si zabalil už dříve. Pořád nicméně věřím, že nebude potřeba. Řeka by se měla vylít na protější břeh. Živel ale není radno podceňovat, snažíme se proto připravit na nejhorší. Teď můžeme jen čekat.

DÍL PRVNÍDÍL DRUHÝDÍL TŘETÍDÍL ČTVRTÝDÍL PÁTÝ

"Já nikam nejdu, posledně se tu rabovalo."

Tak je to tady. Situace eskaluje a problémy se začínají kupit. Záchranné složky mají napilno. Houkání hasičských sirén se neustále přesouvá z jednoho konce obce k druhému. Obecní rozhlas vyzývá obyvatele k evakuaci. „Já nikam nejdu, v sedmadevadesátém se tu rabovalo. Zloději se dobývali i k nám – mysleli si, že je dům opuštěný. Nám se je ale podařilo zastrašit a oni nakonec utekli,“ dozvídám se od souseda. Přesvědčit k evakuaci lidi s podobnou zkušeností určitě není jednoduché.

Koryto malého potůčku bylo ráno ještě poloprázdné, teď ale přestává dostačovat. Mříž, kterou voda normálně odtéká dál pod silnici, je pravděpodobně ucpaná. Potok brzy vyplaví okolní pozemky. Odtok se proto snažíme společně se sousedy a následně i s pomocí dobrovolných hasičů zprůchodnit. Nedaří se to. Mříž je nejspíš přirezlá a vody přitéká čím dál víc.

„Sám už mám zahradu taky vytopenou. Bůhví, kdy se tam dostanu,“ říká mi jeden z hasičů. „Prvně je ale potřeba pomoci ostatním,“ dodává hned. Podobné problémy prý řeší i jinde po vesnici. Mám pocit, že nad ucpaným kanálem ve výsledku všichni jen ztrácíme čas.

Voda z potoka už obklopila první dům a rychle se šíří po celém přízemí. Taky hladina řeky dál nebezpečně stoupá, do vylití zbývá jen asi metr. Hasiči nám radí jediné: „Připravte se k odjezdu.“

Když nejde o život...

Začíná nám téct do bot. Smráká se a všude okolo stojí voda. Bělá se ještě nevylila, proud ale začíná ukusovat levý břeh. Nejprve mizí drny a jeho hliněná část, nedlouho potom do řeky padá první kus vozovky. A trhlina se postupně šíří dál.  Více než sto metrů silnice v těch místech nakonec zmizí úplně.

V už tak dramatických okamžicích se navíc dozvídáme tragickou zprávu z nedaleké Lipové: „V rozbouřeném Staříči zmizelo auto. Tři osoby zůstaly uvnitř, policie po nich pátrá.“

Z České Vsi odjíždíme, dokud můžeme. Cestu do města už v několika místech zaplavila voda. Tušíme, že brzy nebude průjezdná vůbec. Azyl nalézáme v Jeseníku – v bytě mé babičky. Je ráda, že nás vidí, ale trápí se.

Nestihli to. Voda byla rychlejší

Ještě ráno jsme žertovali, že se u babičky přinejhorším potkáme s dalšími příbuznými. Snažil jsem si proto zamluvit nejlepší postel a pokoj s televizí… V České Vsi, na protějším břehu, totiž bydlí taky teta s rodinou. Ti ale ještě nepřijeli. Nedaří se nám s nimi spojit. Konečně, dovolali jsme se: „Byli jsme na cestě za vámi, ale policie cestu uzavřela. Museli jsme se vrátit.“ Nestihli to. 

Ve městě všechno postupně přestává fungovat. Máme starost o příbuzné a bojíme se, že voda bude řádit i u nás doma. Jak to tam teď asi vypadá? V druhém patře paneláku, který před sedmadvaceti lety velká povodeň nijak neohrozila, se nicméně cítíme mnohem bezpečněji než v domě na břehu divoké řeky.

Nikdo ale netuší, co přinese ráno…

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie
    Společnost

    Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie

    Školáci dnes na školách po celé republice dostávají vysvědčení. Policie ale upozorňuje rodiče, kteří se chtějí chlubit vysvědčením svých potomků na sociálních sítích, aby byli při sdílení údajů obezřetní.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály