Olomoucká zoologická zahrada obohatila kolekci chovaných zvířat o hlodavce z jižní a východní Afriky, kde obývá suché oblasti savan, polopouště i travnaté pláně. Řeč je o nočních skokanech – noháčích kapských. Ti pod UV světlem září růžově.
„V Zoo Olomouc obývá pavilon Kalahari a do budoucna k tomuto samci přibude i jeho samičí protějšek,“ přiblížila zooložka Eliška Veselá. V zajetí se přitom noháči chovají jen zřídka. Tam, kde je chován, představuje ale velmi atraktivní druh pro návštěvníky i odborníky. Jeho skákavý pohyb, zvláštní tělesná stavba a tajemná fluoreskující srst z něho dělají zajímavý úkaz afrického hlodavce.
Jednou z největších zajímavostí noháče kapského je jeho srst, která pod ultrafialovým světlem fluoreskuje do růžova. „Tento jev byl vědecky popsán teprve nedávno a řadí noháče mezi několik málo známých druhů savců s touto schopností,“ uvedla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská s tím, že funkce jevu není zatím objasněna. Může jít o komunikační prvek, maskování nebo vedlejší produkt složení srsti.