Lidé si myslí, že je to o smrti, ale pořád je to o životě, říkají zaměstnankyně Hospice na Svatém Kopečku

Zvoním na zvonek, a postupně otevírám dvoje dveře. Rozhlížím se po recepci Hospice na Svatém Kopečku, kde ke mně přichází asistentka ředitelky Jana Marie Páralová společně s ošetřovatelkou Martinou Salvetovou. „Po několika letech práce s lidmi s demencí jsem potřebovala změnu cílové skupiny,“ osvětluje paní Salvetová, jak se dostala k práci v hospici, který letos slaví výročí dvaceti let od založení.

„Ta práce je klidná, naplňující. Spousta lidí, když se mě ptají, kde pracuji a já řeknu, že v hospici, tak je to pro ně nepředstavitelné a vnímají tu práci jako nesmírně těžkou, kterou by nemohli vykonávat,“ popisuje Salvetová a vysvětluje, co ji právě na ošetřování klientů v Hospici na Svatém Kopečku naplňuje: „Já tam tu složitost nevidím, protože pro mě není umírání těžkým tématem. Celkově je ta práce oproti práci s lidmi s demencí hodně klidná.“

Už dříve pracovala jako ošetřovatelka v hospici v Rajhradě. Předtím se ale věnovala lidem s demencí. „Skoro devět let jsem pracovala s lidmi s demencí. O paliativní péči jsem se už několik let zajímala, takže jsem k tomu postupně směřovala,“ popisuje mně svou cestu ošetřovatelky a dodává, že v olomouckém hospici pracuje už čtvrtým rokem.

Hospic na Svatém Kopečku je jediným kamenným hospicem v celém kraji. Pojme maximálně třicet klientů. U dveří pokojů si prohlížím jména napsaná smazatelnou fixou. „Někdo tady pobude pár dnů, někdo několik týdnů, měsíc, dva. Občas se stane, že se klientův celkový stav zlepší a podaří se mu přejít ještě do jiné sociální služby, do domova seniorů, nebo na čas domů. Pak jsou klienti, kteří tady odejdou,“ informuje mě paní Salvetová.

„Musíme bojovat se zkreslenými představami“

Do hovoru vstupuje Jana Marie Páralová, která v hospici zajišťuje i komunikaci s veřejností. „Do vědomí lidí se hospic dostává určitě více, ale že by byl o paliativní péči zvýšený zájem, ten pocit nemám. To se právě snažíme změnit a dostat na světlo,“ vysvětluje na mou otázku, jestli pozorují větší zájem o hospicovou a paliativní péči obecně. Podle ní také stále ve společnosti převažují předsudky. „Málo se o tom hovoří, lidé mají zkreslenou představu, když se řekne hospic. Všichni se to tady snažíme nějakým způsobem udělat hezké. Jde tady ta energie cítit,“ popsala Páralová.

„Lidé si myslí, že je to tady o smrti, ale ono je to pořád ještě o životě. O kvalitě života a o tom čase života. Naopak, já mám pocit, že tohle lidi nevědí, neumějí si to představit, nebo se to bojí slyšet, tak od toho dávají ruce pryč. Je to někdy těžké, proto říkám, že je hospic specifický, musíme bojovat s představami, musí se rozbít představa toho škaredého, ponurého,“ vysvětluje mně asistentka ředitelky, která ve svatokopeckém hospici působí od letošního května. Zároveň mě seznamuje s plány, jak právě tyto představy u široké veřejnosti nabourat: „Určitě pomáhají akce jako dny otevřených dveří. Teď jsme hostili lékařský seminář. Snažíme se právě i přes lékaře popularizovat tuto tematiku, aby předávali ve své praxi správně informace svým klientům a věděli, kdy se na nás mohou obrátit.“

Klientům se hospic snaží nabízet pestrou škálu aktivit a ke každému se personál snaží přistupovat individuálně. „Každý klient je jiný a má jinou potřebu. Přijde mě, že častým tématem klientů je cesta ke smrti, na které se nachází. Jsou lidé, kteří mají zájem o nějakou aktivizaci a jsou lidé, kteří raději tráví čas sami v sobě a aktivity zvenčí nehledají,“ přibližuje Martina Salvetová a vypočítává nabídku aktivit: „Ti, co zájem mají, mají možnost rukodělných činností, mají tady fyzioterapeutku, mohou nějakým způsobem posilovat fyzické dovednosti. Je tady nabídka canisterapie a felinoterapie, chodí tady paní s kočkami a se psem, dvakrát týdně máme bohoslužby a chodí sem dobrovolnice. O co je podle mě asi největší zájem, je přítomnost u klienta na pokoji. Ať už tichá, nebo vedení rozhovorů, lidská komunikace. To není aktivizace v pravém slova smyslu, ale myslím, že to je tím, co většina lidí očekává a co je naplňuje.“ To potvrzuje i Jana Marie Páralová: „Za sebe můžu říct, že když vypomáhám v přímé péči, tak je to to nejvíc, co člověk může klientovi ze sebe dát. Řekla bych, že je to vzájemné. Nabíjí to jak klienty, tak i sestřičky a ošetřovatelky.“

Povídáme si na začátku listopadu. Nad námi se vznáší všudypřítomné téma Dušiček, na které se právě v souvislosti s klienty hospice musím zeptat. „Že by někdo sám otevřeně téma Dušiček otevíral, to se mi nestalo, ale myslím, že jsou takoví, kteří to téma více vnímají. Mnozí už o někoho v životě přišli, takže i teskní,“ odpovídá na můj dotaz paní Salvetová. „Máme tady i pastorační asistentku, která s klienty probírá i tento čas,“ dodává Páralová.

Svatý Kopeček navštěvují také klienti, kteří využívají odlehčovací službu. „Kromě paliativní péče tady máme ještě respitní klienty, to jsou lidé, kteří sem přijdou na odlehčovací službu a ta péče je pak jiná. To je na té práci hezké, že je to pestré,“ říká mi ošetřovatelka.

"Doprovázení je důstojné. Jsme zaměření na celou bytost, na celého člověka"

„Máme poměrně velkou terasu s výhledem do krajiny. Pokud to počasí dovolí a klient se na to cítí, chodíme ven, doprovázíme je na terasu,“ představuje Martina Salvetová další z aktivit. Pro klienty, jejich rodiny i veřejnost vzniká pod terasou nová relaxační zahrada, o které jsme psali zde. „Přes organizaci Dobré místo pro život a projekt Otevřeme zahradu se práce posouvají dál. Máme určité požadavky, třeba aby tady byla možnost vyjet i s lůžkem. Chystáme zpřístupnění pro rodiny klientů, místo pro vyžití dětí od rodin klientů, citlivě se uvažuje také i o nějakém zpřístupnění pro veřejnost,“ dodává Páralová.

Paní Salvetová vidí jako velký bonus hospicové péče právě důstojnost při odchodu člověka. „Pro mě je v tom pozitivní, že vidím, že naše doprovázení je důstojné. Jsme zaměření na celou bytost, na celého člověka, že to není jen o bolestech a zdravotní stránce. Zajímá nás i duše, jak se klient cítí. Chceme jej doprovázet a doprovázíme a v tom mně ta péče přijde krásná. Pokud klient nechce, nemusí odcházet sám. Může, pokud si to přeje, ale má tady větší podporu oproti nemocnici,“ popisuje s úsměvem.

Podle Jany Marie Páralové se častokrát vztahy v rodinách mohou při péči o nemocného člena narušit. Když pak klient přejde do hospice, může se zlepšit péče o něj, ale právě i vztahy v rodině. „Je tady podpora, zázemí, celkový stav klienta i rodinné vztahy se mohou v takovém případě více srovnat. Díky tomu, že se klient cítí lépe, může s rodinou začít třeba znovu více komunikovat, stihnou si pak říct vše to důležité, vyřídí spolu, co ještě chtěli. Pokud klient odchází v klidu a vyrovnaný, je to podle mě to nejkrásnější, co se tady může stát,“ uzavírá Páralová.

Související

  • V Hustopečích hrozí další riziko. Hasiči připravují protipovodňová opatření kvůli dešťům
    Společnost

    V Hustopečích hrozí další riziko. Hasiči připravují protipovodňová opatření kvůli dešťům

    V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí. 

  • Slunečné počasí vystřídají ničivé lijáky. Sešla se kvůli nim i povodňová komise
    Společnost

    Slunečné počasí vystřídají ničivé lijáky. Sešla se kvůli nim i povodňová komise

    Po úmorných vedrech se na Olomoucký kraj řítí doslova studená sprcha. Vydatné deště by se měly objevit od dnešního poledne až do zítřejší šesté hodiny večerní. Na Jesenicku očekávají meterologové úhrn srážek 70 až 120 mm a povodňovou pohotovost 2. stupni. V Olomouci bude úhrn srážek nižší 50 až 70 mm a první stupeň povodňové aktivity. Kvůli vysokým srážkovým úhrnům se sešla i ústřední povodňová komise Ministerstva životního prostředí. 

  • Prostějov se brání referendu. Podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu
    Společnost

    Prostějov se brání referendu. Podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu

    Prostějovská radnice podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) proti rozhodnutí krajského soudu v Brně, který v červnu potvrdil platnost návrhu na místní referendum o délce chystaného bazénu ve městě. Podle magistrátu je nutné vyjasnit právní výklad zákona o místním referendu, rozhodnutí brněnského soudu město považuje za zmatečné. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Gáborová. Referendum iniciovala TJ Prostějov, důvodem je spor o to, jak má být bazén dlouhý. Přípravný výbor upraví dokumenty a návrh podá znovu.

  • Prostějov opraví zřícenou zeď hřbitova, rada schválila 330 tisíc na posudek a projekt
    Společnost

    Prostějov opraví zřícenou zeď hřbitova, rada schválila 330 tisíc na posudek a projekt

    Na začátku června se zřítila zeď městského hřbitova v Prostějově. Nyní městská rada schválila na posledním zasedání rozpočtové opatření ve výši 330 tisíc korun, které umožní zpracování statického posudku a následné projektové dokumentace na opravu historické zdi.

Rychlovky

  • PROSTĚJOV
    Na začátku června se zřítila zeď městského hřbitova v Prostějově. Nyní městská rada schválila na posledním zasedání rozpočtové opatření ve výši 330 tisíc korun, které umožní zpracování statického posudku a následné projektové dokumentace na opravu historické zdi. Více. 
  • OLOMOUC - Stavba dlouho očekávané cyklostezky mezi Neředínem a Topolany začala. Cyklisté se mohou těšit na víc než kilometr nové trasy, která bude hotová už v dubnu 2026. Podrobnosti.
  • OLOMOUCKO - Po loňském úspěšném pilotním ročníku armáda opět spustila dobrovolné vojenské cvičení pro žáky a absolventy SŠ. Přhlásilo se asi 800 mladých lidí a armáda je rozčlení do 7 útvarů. Jak píše OLR, mezi ně patří i 72. mechanizovaný prapor v Přáslavicích na Olomoucku. Více.

Nejnovější

Doporučujeme

  • Kemp IN LIFE soutěží o Cenu kraje. Podpoříte jej?
    Doporučujeme

    Kemp IN LIFE soutěží o Cenu kraje. Podpoříte jej?

    Kemp IN LIFE Morava v srdci CHKO Litovelské Pomoraví je dokonalým rájem pro aktivní rodiny s dětmi. Nabízíme vodní svět pro děti, zábavné nafukovací skákačky, rozlehlé dětské hřiště a moderní skatepark, kde si děti užijí každou minutu pobytu. Pořádáme oblíbené příměstské vodácké tábory a školní kurzy na vodě, dospělí ocení relaxační saunu, beachvolejbalové hřiště nebo příjemné posezení v baru Molovna s výběrem čepovaného piva, pizzy a grilovaných specialit. Nyní můžete pro kemp hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

  • Velká Morava Fest, to je skvělá muzika v Přerově
    Doporučujeme

    Velká Morava Fest, to je skvělá muzika v Přerově

    V přerovském parku Michalov se o prázdninách opět chystá festival pro milovníky dobré hudby. Druhý ročník festivalu Velká Morava Fest se uskuteční v sobotu 12. července. A pořadatelé připravili nadupaný line-up.

  • Které nevšední plavidlo se stane hvězdou letošní Hanácké neckyády? Třeba právě to vaše!
    Doporučujeme

    Které nevšední plavidlo se stane hvězdou letošní Hanácké neckyády? Třeba právě to vaše!

    Jste připraveni dobýt řeku Moravu svým unikátním výtvorem a stát se hvězdou letošní Hanácké neckyády? Už 2. srpna 2025 se vodácké tábořiště Pádlo Morava v Horce nad Moravou opět promění v dějiště divoké vodní zábavy. A my nyní hledáme právě vás – tvůrce a posádky těch nejnápaditějších plavidel!

  • Biocentrum Kojetín soutěží v Cenách Olomouckého kraje
    Doporučujeme

    Biocentrum Kojetín soutěží v Cenách Olomouckého kraje

    Biocentrum, které vyrostlo na místě mokřadu a podmáčených ploch, slouží především k zadržení vody v krajině, pro vegetaci i reprodukci mnoha ohrožených a vzácných druhů živočichů a rostlin a mimo jiné i jako poldr na ochranu před povodněmi. Rozkládá se na cca 10 hektarech a utváří ho soustava průtočných a neprůtočných tůní (sedm velkých tůní a desítky tůněk), vodních příkopů a manipulačních objektů. Biocentrum nyní soutěží v Cenách Olomouckého kraje. 

Nejčtenější

  • Léto v maskáčích a s odměnou. Studenti míří na vojenské cvičení
    Společnost

    Léto v maskáčích a s odměnou. Studenti míří na vojenské cvičení

    Dobrovolné vojenské cvičení zaměřené na studenty a absolventy středních škol dnes odstartovalo u sedmí útvarů v republice. Mezi ně patří také 72. mechanizovaný prapor v Přáslavicích na Olomoucku. Během čtyřtýdenního cvičení si účastníci mají odnést základní vojenské dovednosti.

  • Ztratil jsem víru, že v systému lze něco změnit, říká Radim Kašpar. Ukončil členství v ODS
    Společnost

    Ztratil jsem víru, že v systému lze něco změnit, říká Radim Kašpar. Ukončil členství v ODS

    Předseda místního sdružení ODS v Olomouci oznámil rezignaci na všechny stranické funkce a ukončení členství ve straně. Ve veřejném vyjádření, které označil za osobní zpověď, kritizuje směřování občanských demokratů a ztrátu původních hodnot. „ODS pro mě bývala víc než jen politická značka – byla to komunita lidí a hodnot,“ uvedl s tím, že v současné podobě se s vedením strany a její politikou nedokáže ztotožnit.

  • Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford
    Společnost

    Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford

    Na druhém místě se v letošní soutěži Středoškolák roku umístil Nikolas Pippal. Soutěž v mimoškolních aktivitách od roku 2015 oceňuje aktivní středoškoláky, kteří tvoří hodnoty pro celou společnost.

Seriály