Slunečné počasí vystřídají ničivé lijáky. Sešla se kvůli nim i povodňová komise
Po úmorných vedrech se na Olomoucký kraj řítí doslova studená sprcha. Vydatné deště by se měly objevit od dnešního poledne až do zítřejší šesté hodiny večerní. Na Jesenicku očekávají meterologové úhrn srážek 70 až 120 mm a povodňovou pohotovost 2. stupni. V Olomouci bude úhrn srážek nižší 50 až 70 mm a první stupeň povodňové aktivity. Kvůli vysokým srážkovým úhrnům se sešla i ústřední povodňová komise Ministerstva životního prostředí.
Český hydrometerologický ústav (ČHMÚ) doporučuje snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně, nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst, omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.
V celém Olomouckém kraji bychom měli počítat s možností zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Na Jesenicku je výstraha rozšířena o zhoršený odvod srážkové vody kanalizací a riziko podmáčení, následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě, uvádí meterologové ČHMÚ.
Kvůli srážkám se sešla v úterý i Ústřední povodňová komise Ministerstva životního prostředí. Očekává totiž intenzivní srážky v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Nejvyšší srážkové úhrny meteorologové předpovídají právě v Beskydech a Jeseníkách. "Jsme v letním období, půda není nasycená a vodu může zachytit vegetace. Chceme především vyzvat povodňové orgány, aby byly připraveny, a hlavně apelovat na pořadatele dětských letních táborů v zasažených oblastech, aby pečlivě sledovali situaci a byli v kontaktu například s místními hasiči. Stejně tak žádáme občany ze zasažených oblastí, aby nevyužívali koupací zařízení, nevstupovali do rozvodněných řek a dbali pokynů Integrovaného záchranného systému,“ uvedl na jednání komise ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Podle aktuálních modelů by měla být v Povodí Moravy situace klidnější, než v Povodí Odry. Nádrže v povodí Moravy a Dyje mají navíc volné retenční kapacity pro zachycení povodňových průtoků. „S ohledem na to, že nejvíce by měla být zasažena oblast Beskyd, se soustředíme na významné vodní nádrže Karolinka, Bystřička a Horní Bečva, a proto jsme v nich maximálně uvolnili zásobní prostor. V souvislosti se sanačními pracemi po havárii benzenu u Hustopečí nad Bečvou sledujeme situaci i v tomto místě,“ doplnil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).