Kvůli trvajícím vedrům některé školy v Olomouckém kraji krátí rozvrh

Zkrácením výuky, častým větráním i instalací slunečních clon se snaží školy v Olomouckém kraji čelit dlouhotrvajícím vysokým teplotám. Většina škol totiž není vybavena klimatizací. Přetrvávající tropické teploty trápí i správce sportovních hal, kam žáci míří po vyučování. Například ve sportovní hale ve Velké Bystřici na Olomoucku se teplota v podvečerních hodinách pohybuje i kolem 30 stupňů.

Zkrácený rozvrh kvůli teplému počasí mají děti ze ZŠ Svisle v Přerově. "První stupeň má čtyři vyučovací hodiny a druhý stupeň má pět hodin. Ráno před vyučováním provozní zaměstnanci intenzivně větrají, během dne můžou vyučující se žáky využít zastíněných prostor na školní zahradě, přírodní učebnu, altán, zastíněná školní atria. Vyučující se žáky můžou využít i městský park," řekl ředitel školy Miroslav Fryštacký. Doplnil, že v některých místnostech orientovaných na jih jsou i stropní větráky, škola také postupně instaluje na okna venkovní žaluzie.

Podobnou cestu zvolilo i vedení ZŠ Řezníčkova v Olomouci. "Vzhledem k tomu, že škola nemá klimatizaci, stojí u silnice a už tak se nedá větrat kvůli hluku, rozhodli jsme se pro opatření ukončit ve čtvrtek a pátek vyučování dříve - první stupeň po čtvrté hodině a druhý stupeň po páté vyučovací hodině," vysvětlil ředitel školy Miloslav Palát.

Ostatní školy sázejí hlavně na ranní větrání všech učeben, pedagogové zároveň podle ředitelů nabádají žáky k dodržování pitného režimu. "Ve škole klimatizaci nemáme, na jižní straně školy máme na budově slunolamy, které dokážou zachytit poměrně velké množství slunečního záření, takže pobyt ve třídách není až tak hrozný," uvedl ředitel ZŠ Za mlýnem Petr Zbořil.

Nové venkovní slunolamy pomáhají i jesenickému gymnáziu. "V dopoledních hodinách jsou teploty přijatelné, tak hodně větráme. Učitelé využívají venkovní učebnu. Na jedné z budov, kde bývají teploty nejvyšší, byly o prázdninách nainstalovány venkovní žaluzie - slunolamy, díky kterým se nám daří snížit teplotu ve třídách," řekla ředitelka školy Šárka Hynková. Výhody nedávné rekonstrukce části školy mohou v těchto dnech naplno ocenit studenti Gymnázia Jakuba Škody v Přerově, byla tam totiž instalována klimatizace. Do historické budovy se neúnosné vedro podle ředitele Jana Rašky nedostane.

Vedra provázejí řadu žáků i studentů i po ukončení vyučování - ti, kteří se věnují sportu a trénují v halách, se totiž musejí obrnit i pro zbylou část dne. "Je to problém, vedro je úmorné, v hale je opravdu teplo. Snažíme se mít děti venku, pokud je to možné, a do haly chodí jen minimálně. V odpoledních a podvečerních hodinách je tam přes 30 stupňů, jsou to extrémní podmínky. Takže pitný režim, větrat, chladit, děláme, co můžeme," sdělil správce haly pro házenou ve Velké Bystřici Pavel Vodička.

Související

Rychlovky

  • ŠUMPERSKO
    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne. Více.
  • ČESKÁ REPUBLIKA
    Nový ročník Chance Národní Ligy byl i se čtyřmi nováčky rozlosován. Dva z nich narazí hned ze startu na sebe – pražská Dukla přivítá za měsíc Českou Lípu. Třinec se na úvod představí v Prostějově a Kladno v Ústí nad Labem. Více.
  • OLOMOUC
    Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály