KOMENTÁŘ: Blíží se volby? Jen se opravdu začal řešit zimák

Zdá se, že se blíží volby. Olomouc totiž zase řeší, co se zimním stadionem. Ale není tomu tak, volby daleko. Proč tedy? Důvodem je nabídka možnosti vyřešit tento letitý problém výstavbou nové víceúčelové haly v nově vznikající čtvrti Nová Velkomoravská. Konkrétní nabídka ze strany soukromého subjektu reprezentované panem Richardem Morávkem.

Ale samozřejmě ten hlavní důvod je patrný na první pohled. Zimní stadion je za hranicí své životnosti. Plechárna nesplňuje základní požadavky na bezpečné užívání – nedostatečné kapacity únikových cest, nedostatečný počet únikových východů, absence jakýchkoli požárně bezpečnostních systémů, stávající elektroinstalace je na hranici provozuschopnosti atd.  Mlha nad ledem, zima v hledišti z něj spolu s nevábným zázemím dělá raritu, která si vysloužila titul nejhoršího stadionu v republice. Velmi znepokojivá je bezpečnost, kdy v případě, že by v hledišti vznikla panika, nemohou se diváci rychle dostat ven. Raději si takovou situaci nepředstavovat.

Dalším problémem, který na to navazuje je nedostatek ledových ploch ve městě. Veřejnost má velmi omezenou možnost bruslení, kdy jedna stálá ledová plocha nestačí. V návaznosti na to ve stávajícím areálu není vyřešeno parkování. Pro uspokojivé řešení je třeba postavit malou halu zejména pro veřejnost a parkovací dům.

Situace jasná, řešení též – rekonstrukce a dvě stavby k němu. Problém, který toto rychlé řešení neumožňuje je cena, která by přesáhla 1,5 miliardy. Možná si někdo vzpomene na volby, kde padl příslib, že Andrej Babiš zajistí na rekonstrukci až 800 milionů. Asi se investovali na výstavbu haly pro Sáblíkovou… Takže dotace nic a tato varianta je tedy bez šancí na okamžitou realizaci.

Ve hře zůstávají dvě varianty

Varianta jedna je postupná dlouhodobá oprava Plechárny a výstavba dalších dvou doplňujících staveb. V reálu to znamená látání, které může být s otazníkem, zda vyhoví zpřísňujícím se normám a požadavkům na provozování první ligy. Snad ano, ale i při postupných úpravách by z haly zůstala zachována maximálně střešní konstrukce a část severní a jižní tribuny. Ostatní části haly by musely projít celkovými stavebními úpravami, které by v postupných krocích (které by i tak v některých fázích vyžadovaly úplné zavření stadionu) znamenaly náklad přes miliardu. Cena jen za postupnou rekonstrukci bez návazných staveb tedy nepotěší, rozložena v čase etap spíše poroste a zimák bude vizuálně „obohacen“ o nutné přístavby pro únikové cesty a zázemí pro technologie.

Druhá varianta je výstavba úplně nové víceúčelové haly soukromým subjektem, která kromě hokeje a dalších sportů bude vhodná i pro kulturní a společenské akce. Ale tato varianta se též neobejde bez finanční účasti města. Soukromý subjekt požaduje, aby město platilo pravidelný roční příspěvek na financování haly. Každá legrace něco stojí.


Autorem komentáře je olomoucký patriot Kamil Andree profesí advokát, mediátor, insolvenční správce a rozhodce. Iniciátor, spolupořadatel akcí, např. Sousedských slavností Úřední čtvrti, Námořnického plesu, člen kapely Pokus Band a akcionář místního pivovaru Chomout.


Jak už to dnes bývá, takové rozhodování vyžaduje odborné posouzení. Město si tedy zadalo několik materiálů k posouzení. Velmi zajímavé je odborné posouzení stavebně technického stavu stadionu a návrh stavebně technických opatření. Ne moc veselé čtení.

A samozřejmě je provedena srovnávací analýza výhodnosti těchto variant. Výsledkem této analýzy je závěr, že nejlépe vychází i po finanční stránce výstavba nové haly soukromým investorem na Nové Velkomoravské.

Upřímně bez sentimentu a vzpomínek ze zisku ligového titulu při představě, jak město donekonečna řeší jednotlivé opravy a současně dává další peníze na provoz Plechárny, mi tato varianta i s možností dalšího kulturního a společenského využití přijde smysluplnější. Jde o to, jaké podmínky si město s investorem a majitelem vyjedná, jak dobře si svou účast, včetně rizik smluvně ošetří. A samozřejmě finanční spoluúčast musí být přiměřená a předmětem vyjednávání, nikoliv přistoupení na první požadavek investora. Pak to dává smysl.

Rozhodnout může opozice

Rozhodování zastupitelstva v této věci se blíží a zajímavostí je, že v tak zásadní věci nyní vládnoucí koalice není jednotná. Zatímco ANO v radě města prohlasovalo podporu výstavby haly v lokalitě Nová Velkomoravská, naopak hnutí ProOlomouc/Piráti a spOlečně v rozporu s jistě nelevnou analýzou, kterou si zadali, jsou pro variantu látání Plechárny. Co asi vládnoucí strany spojuje, když není v rozhodování o hospodaření města jednota?

Jednání tedy jistě bude bouřlivé a rozhodne nečekaně postoj opozice. Podotknu, že kdo má zájem může v pondělí sledovat živý přenos na webu města nebo si zajít na zasedání osobně či dokonce přispět do debaty, vystoupit se svým názorem a podpořit svou variantu. Vox populi, vox Dei.

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie
    Společnost

    Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie

    Školáci dnes na školách po celé republice dostávají vysvědčení. Policie ale upozorňuje rodiče, kteří se chtějí chlubit vysvědčením svých potomků na sociálních sítích, aby byli při sdílení údajů obezřetní.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály