Koaliční smlouva je podepsaná. ANO bude mít opět primátora

Vítězné hnutí ANO dnes v Přerově podepsalo koaliční smlouvu se zástupci ODS a koalice KDU-ČSL a TOP 09. Její součástí je i rozdělení resortů – ANO bude mít na starost ekonomiku, dopravu a investice, ODS správu majetku, životní prostředí a školství. Primátorem by se měl stát lídr ANO, poslanec Petr Vrána. Koalice bude mít v 35členném zastupitelstvu 21 mandátů.

Podle smlouvy získalo ANO dvě křesla náměstků, na které jsou navrženi Tomáš Navrátil a Vladimír Lichnovský, ODS bude mít jednoho náměstka, kterým by se měl stát Miloslav Dohnal, a jednoho uvolněného radního, navržen je Michal Zácha.

Vrána, pokud se stane primátorem, bude mít podle koaliční smlouvy v gesci ekonomiku a kulturu. Jeho prvním náměstkem by se měl stát Navrátil, na starosti bude mít dopravu a rozvoj města. náměstek Lichnovský bude mít na starosti investice, veřejné zakázky a sociální oblast.

Neuvolněními radními by se měli stát bývalá náměstkyně Hana Mazochová, bývalý primátor Petr Měřínský a Lada Galová (všichni ANO), řekl dnes novinářům Vrána. „První kritérium pro obsazení postu náměstků je odbornost v dané sféře, kterou chceme obsadit,“ řekl na dotaz ČTK k výběru náměstků Vrána.

ODS bude reprezentovat jako náměstek Miloslav Dohnal, na starost bude mít správu majetku a životní prostředí. Lídr kandidátky Michal Zácha bude mít ve funkci uvolněného člena rady na starosti sport a školství. Na pozici neuvolněných radních bude za ODS bývalý náměstek primátora Petr Kouba a Jakub Navařík. Posledním neuvolněným radním bude lidovec Tomáš Dostal.

Koalice je stejná jako v předchozích čtyřech letech, tehdy disponovala 18 mandáty, nyní jich má o tři více. V jedenáctičlenné radě tak bude mít ANO šest křesel, ODS bude mít čtyři zástupce a jeden radní bude za koalici KDU-ČSL a TOP 09.

Koaliční smlouva, kterou dnes všichni zástupci koalice podepsali, obsahuje i základní programové teze, podle lídra ODS Záchy chce programové prohlášení koalice podrobně rozpracovat do konce listopadu.

Do programových tezí je podle Vrány zahrnuta kvalitní dopravní infrastruktura, podpora vybudování strategických průmyslových zón, definitivní rozhodnutí ohledně osudu bývalé ubytovny Strojař, rozvoj místních částí města, obnova bytového fondu a podpora individuální výstavby. Koalice chce například také pokračovat ve strategii v nakládání s odpady, v navýšení počtu parkovacích míst a například také v rozšíření cyklostezek. Koalice chce nastolit také koncepční řešení okolí vlakového nádraží, dokončit rekonstrukci zbývajících školních hřišť a budovy na náměstí TGM 16.

Hnutí ANO získalo v Přerově 33,71 procenta hlasů, oproti předchozím komunálním volbám přibližně o deset procentních bodů více, což mu vyneslo 14 mandátů. ODS, která ve volbách kandidovala s nezávislými osobnostmi v uskupení Pomáháme městu, má pět zastupitelů a koalice lidovců a TOP-09 má dva mandáty. Do opozičních lavic usedne SPD, která skončila druhá se šesti mandáty, Společně pro Přerov se třemi mandáty, Piráti se třemi zastupiteli a dva zastupitelé za Za prosperitu města Přerova a jeho místních částí.

Ustavující zastupitelstvo by se mělo sejít 17. října.

Související

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Vysoké teploty se nevyhýbají ani MHD v Olomouci. V letních měsících roste poptávka po klimatizacích v autobusech a tramvajích. Mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Anna Sýkorová sdělila pro Report, kolik jich v Olomouci s klimatizací jezdí. Více.
  • OLOMOUC
    Před olomouckým vrchním soudem dnes stane čtveřice lidí obžalovaná z pojistného podvodu s luxusní vilou v Moravičanech na Šumpersku. Krajský soud jim uložil tresty v rozmezí od šesti do 7,5 roku vězení. Majitelé si podle rozsudku nechali za pomoci známých svou vilu zapálit, získat chtěli na pojistce 55 milionů korun. Více.
  • OLOMOUC
    Obránce Vít Beneš je znovu hráčem SK Sigma Olomouc. Bývalý hráč prvoligového áčka přichází z druholigové Jihlavy na Andrův stadion do třetiligového béčka. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

  • Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města
    Společnost

    Kde se lidé v Olomouci nejvíc bojí? Napoví pocitová mapa města

    Město Olomouc spustilo nový web věnovaný pocitovým mapám. Interaktivní portál umožňuje lidem vidět, jak občané vnímají jednotlivá místa ve městě, co mají rádi, kde se cítí bezpečně, kde jim něco chybí nebo kde se nejvíce bojí. Výsledky mají pomoci při plánování budoucího rozvoje Olomouce, strategických dokumentů i konkrétních projektů

  • Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest
    Společnost

    Na Kralický Sněžník jinudy. Do listopadu bude uzavřena jedna z lesních cest

    Kvůli rekonstrukci nebude do 15. listopadu průchozí a pro cyklisty průjezdná lesní cesta Návrší v masivu Králického Sněžníku. Cesta blízko Stříbrnic u Starého města pod Sněžníkem v délce víc než 2,5 kilometrů byla uzavřena na začátku tohoto týdne.

  • Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod
    Společnost

    Opravy zaberou dva dny. U centra Olomouce praskl páteřní vodovod

    V Olomouci prasklo v noci na pondělí hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích netekla pitná voda. 

Seriály