Chtěli jsme hrát na folkovém festivalu, tak jsme založili kapelu, říká Ondra Polák z O5 a Radeček

Chystají valentýnské turné, získávají ocenění, nahráli filmovou hudbu a drží spolu už 28 let. Šumperská kapela O5 a Radeček dobývá srdce posluchačů i hitparády rádií. Jedním z nejnovějších hitů je singl Romantický smyčce. Jak zvládají hudebníci koncertování po celé ČR? Má kapela ještě nějaký sen? Jaký mají recept na udržení dobrých vztahů i po tolika letech? A chystají něco pro fanoušky k třicetiletému výročí?

Jako kapela jezdíte po celé republice, vystupujete v televizi, získali jste ocenění Skupina roku na výročních cenách Českého rozhlasu. Jak vnímáte toto období?

Vnímáme ho hezky, jsme za to strašně rádi. Hrajeme spolu 28 let a už jsme ani nečekali, že se nám bude někdy takhle dařit jako teď. Je to super, užíváme si to, na druhou stranu je to náročné. Všichni máme civilní zaměstnání, do toho máme doma malé děti a naše manželky mají pocit, že bychom měli být občas doma… Takže úspěch přišel v dobu, kdy máme i spoustu jiných radostí.

Jak tedy řešíte time management, když často přejíždíte?

Je to šílené, jezdíme tam a zpátky. Jen minulý týden jsme hráli do jedné do rána na akci v Brně na výstavišti, a já jsem věděl, že druhý den ráno budu na výstavišti zase, ale tentokrát s rodinou. Musel jsem ale přejet do Šumperka. Takže zhruba takhle probíhá skloubení kapely a rodiny… Křižujeme republiku a snažíme se to nějak zvládnout. Občas je to psycho.

A teď to ani na žádné zklidnění nevypadá.

Ne. Doma vždycky slibujeme, že už bude poslední víkend, který máme nabitý, a pak už bude klid a půjdeme na rodinné návštěvy a přišroubujeme všechny upadlé kliky a poličky. A zase to nevychází a poličky zůstávají nakřivo.

Kde vás tedy můžeme v dohledné době potkat na Olomoucku?

Máme za lubem udělat exkluzivní šňůru čtyř koncertů za doprovodu kvarteta olomoucké filharmonie. Turné se jmenuje Romantické smyčce podle aktuálního singlu, kterému se docela daří v hitparádách. Jeden z koncertů uděláme 16. února v Olomouci v Redutě MFO.

V kinech teď diváci mohli zaznamenat snímek Cirkus Maximum, pro který jste složili hudbu. Je to vaše premiéra, co se týče filmové hudby?

Ano, vyzkoušeli jsme si už titulní píseň k filmu Špindl s názvem Budu rád a k filmu LOVEní stejnojmennou píseň. Tím, že jsme se ale seznámili v komorním orchestru, jsme vždycky toužili komponovat širší hudební celky. Teď se nám poprvé splnil ten sen, kdy jsme k filmu Cirkus Maximum složili kompletní muziku. Nebyla to taková sranda, jak jsme si mysleli. Mysleli jsme, že je to jednoduché a jsme k tomu vyvolení, ale docela jsme se spletli. Museli jsme se toho hodně naučit, abychom to vůbec zvládli.

Chtěli byste po té zkušenosti tvořit další filmovou hudbu, nebo jednou stačilo?

Rádi bychom tvořili dál.

A jaké jsou další sny, které si jako kapela chcete splnit?

My je máme všechny splněné. Je potřeba říct, že jsme kapelu založili před 28 lety proto, že jsme snili o hraní na folkovém festivalu Mohelnický dostavník.

Ten už dneska není…

Ten už dneska není, ale my jsme tam jezdili a snili o tom, že si tady jednou zahrajeme. Proto jsme založili kapelu, takže nám se ten sen splnil asi za rok.

Takže kluci, kteří se seznámili v komorním orchestru si chtěli zahrát na folkovém festivalu, a nakonec skončili u popu a filmové hudby?

Je to tak. Všechno, co se teď děje, je něčím, o čem jsme ani nesnili a jsme za všechno hrozně rádi. Ani jsme nedoufali, že se tohle stane, že budeme hrát mezi velkými kapelami.

Máte nějaký recept, jak zůstat 28 let spolu a tvořit dobrou hudbu?

Je potřeba se nebát si věci vyříkat. Klidně se zdravě pohádat, to je důležité. Když to v sobě člověk dusí, tak to nefunguje. My se vždycky pohádáme, seřveme, nadáme si a děláme to celých třicet let až do dneška. Navzájem se dokážeme pohádat, ale je to důležité, aby se vzduch vyčistil, a pak jdeme zase spolu na pivo.

Chystáte ke zmiňovaným třicetinám kapely nějaký větší koncert, oslavu s fanoušky?

Začínáme nad tím přemýšlet. Výročí nás čeká za rok a půl. Nikdy jsme moc neříkali, jak dlouho spolu hrajeme, protože si pak připadáme staří jako Olympic. My jsme ale založili kapelu v osmi letech. Uvidíme, co přichystáme. Nikdy jsme neměli megalomanské cíle, jako vyprodat O2 arenu nebo tak něco, nás by tyhle věci spíš stresovaly. Jestli se kapele bude dařit, nějakou oslavu třiceti let asi přichystáme, ale ještě nevíme, co přesně to bude.

Související

  • Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt
    Rozhovory
    Společnost

    Chci dobýt Evropu, říká vítěz Podnikavé hlavy. Adam Kolek představil svůj projekt

    Podnikavá hlava je soutěž, kterou již tradičně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. V letošním ročníku se vítězným projektem stal systém pro cateringové společnosti. Jejich služby usnadňuje, ocení ji i koncový zákazník. Svůj projekt Catermink nyní vítěz Adam Kolek představil. Prozradil také, proč se do soutěže přihlásil, a jaké má plány do budoucna.

  • Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie
    Společnost

    Soukromí dětí není content. Nesdílejte vysvědčení, vyzývá policie

    Školáci dnes na školách po celé republice dostávají vysvědčení. Policie ale upozorňuje rodiče, kteří se chtějí chlubit vysvědčením svých potomků na sociálních sítích, aby byli při sdílení údajů obezřetní.

  • Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman
    Společnost

    Platí zákaz rozdělávání ohňů. Vydal jej hejtman

    V Olomouckém kraji platí od dnešního poledne zákaz rozdělávání ohně v přírodě, pálení klestí či používání pyrotechniky. Vyplývá to z rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, které dnes vydal hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

  • Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace
    Krimi
    Společnost

    Kvůli horku budou dveře otevírat méně. Ve vozech DPMO jede klimatizace

    Především na klimatizaci, ale i opatření související s její účinnosti sází v těchto horkých dnech Dopravní podnik města Olomouce. U klimatizovaných vozidel bude v letních měsících zachován režim otevírání dveří na znamení, který pomáhá udržet příjemnější teplotu uvnitř vozů, sdělila ČTK mluvčí podniku Anna Sýkorová.

Rychlovky

  • OLOMOUCKÝ KRAJ
    Meteorologové varují před vysokými teplotami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celý Olomoucký kraj a nejvyšší teploty mají padnout v neděli. Více.
  • OLOMOUCKO
    Město spustilo nový web s pocitovými mapami. Na něm můžeme vidět, jak lidé vnímají místa ve městě - kde se cítí v bezpečí, kde jim něco chybí, co se jim tam líbí nebo nelíbí. Více.
  • OLOMOUCKO, PROSTĚJOVSKO
    Voda na jezerech Poděbrady i na Plumlovské přehradě na Prostějovsku je vhodná ke koupání. To je dobrá zpráva v současném vedru od hygieniků, týkající se velkých přírodních koupališť v regionu. Hlavně před víkendem.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály