Spaní ve stanu může přijít draho. Turisté porušují pravidla nocování v CHKO
Stále častěji zaznamenávají ochranáři přírody případy, kdy turisté nocují ve Chráněné krajinné oblasti Jeseníky nebo přímo v národních přírodních rezervacích. Ačkoliv nocování je v některých případech povolené, stále existují pravidla, která je nutno dodržovat. Za jejich porušení totiž hrozí desetitisícové pokuty.
Během uplynulého víkendu řešili ochranáři přírody několik lidí, kteří přespali v Národní přírodní rezervaci Praděd ve značné vzdálenosti od značených tras, nebo turisty, kteří stanovali ve II. zóně CHKO Jeseníky. Tím porušili pravidla, která jsou pro přespávání v přírodě stanovená a za jejichž porušení se přespání v horách může prodražit o tisícovky.
Podle Pavla Jurky z Agentury ochrany přírody České republiky (AOPK) dnes spousta návštěvníků přijíždí do Jeseníků s cestou naplánovanou tak, aby v horách přespali. „Samotné přespání v CHKO je možné bez použití vlastního přístřešku. To znamená, že je možné nouzově přespat pod širákem – bivakovat,“ vysvětlil Jurka pro Report.
Problematické je stavění stanu v CHKO nebo přírodní rezervaci, jelikož ochranáři to už mohou považovat za táboření. „Jde o soubor činností, které vedou ke dlouhodobějšímu pobytu. To je možné pouze na místech k tomu vyhrazených, jako jsou veřejná tábořiště – typicky kempy, kterých v Jeseníkách máme z každé strany minimálně jeden,“ popsal ochranář.
Naopak bivakování, tedy přespání „pod širákem“ jen ve spacím pytli, případně přikrytím se celtou, je možné i v národních přírodních rezervacích. „Povolené je to ale pouze na značené trase. Návštěvník nemůže opustit v národní přírodní rezervaci značenou trasu,“ dodal Jurka. Další možností pro turisty jsou již vybudované přístřešky a útulny, které nechaly postavit například Lesy České republiky. Ty se nacházejí třeba na Vřesové studánce nebo Jelení studánce.
V případě, že člověk poruší pravidla, může od strážců přírody obdržet na místě pokutu, která se může vyšplhat až na 10 tisíc korun. „Pokud by se jednalo o něco závažnějšího, tak ve správním řízení se to může vyšplhat zase až do 100 tisíc korun,“ objasnil Jurka vzápětí.
Podle ochranářů je vzrůstající trend osob, které se rozhodnou přespat v CHKO nebo NPR a dochází tak k častějšímu rušení zvěře nebo sešlapu vegetace. Jurka proto doporučuje, aby se lidé zaměřovali na přespání v kempech, nebo využívali další ubytovací zařízení. „V Jeseníkách jich je spousta, s různými cenovými hladinami. Navíc jde o opravdu malé pohoří a není problém je přejít na jeden zátah, proto je vhodné si najít nocleh přímo v ubytovacích zařízeních,“ uzavřel Jurka.