Politické fórum: Zapojí se Olomouc do projektu za stovky milionů? Ptali jsme se zastupitelů

Již několik měsíců se v Olomouckém kraji pracuje na vzkříšení projektu Odpady Olomouckého kraje. V Olomouci má vyrůst dotřiďovací linka, která je pro projekt stěžejní. Více v rozhovoru zde. Po odchodu Prostějova z projektu se mnoho komplikuje. Olomouc má mezi samosprávami největší sílu a na jejím rozhodnutí mnoho závisí. Jak se ke společnému projektu staví vedení města a jeho zastupitelé? Má vaši podporu? Proč ano, proč ne? Na otázky neodpovědělo hnutí SPOLU a SPD a Trikolóra.

Otakar Bačák (spOLečně)

Společný projekt měst Olomouckého kraje vznikl skoro před deseti lety. Důvodem byl tehdejší plánovaný zákaz skládkování k roku 2024. Legislativně se sice tento termín posunul k roku 2030, ale přibyla další omezení vyplývající z Green Dealu, nemluvě o aktuálních dopadech války na Ukrajině a změnách v dodávkách plynu. Co se vyvíjí mnohem překotněji je paradoxně boj o naše odpady. Potvrzuje se, že zejména v budoucnu půjde o byznys. A byznys je především o zisku. Města by měla být obezřetná, aby nezopakovala chybu před dvaceti lety, když svěřila správu vodohospodářské infrastruktury nadnárodním společnostem a výsledkem jsou miliony zisků odvedené do zahraničí a vrácená infrastruktura s potřebou velkých investic.

Nová zařízení na zpracování odpadů, jak tříděných tak netříděných jsou nutná zejména pro splnění recyklačních kvót. Nejsou levná a jejich ekonomika vychází zejména pokud zpracovávají určitý objem odpadů, konkrétně alespoň 50 tisíc tun. Tento objem Olomouc samotná nedosahuje, a tak se nabízí pokračování v započaté spolupráci, která se za tu dobu deseti let někde rozšířila, někde omezila. K projektu existuje provozně-ekonomická studie, Olomouc si nechala vypracovat oponenturu, která potvrdila reálnost tohoto projektu a navrhla, aby zařízení bylo vybudováno jako majetek města a provozováno ve prospěch Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje a. s. Její akcionáři by se pak měli podílet na financování této investice.

Olomouc má v rozpočtu na rok 2023 alokovanou částku 15 mil. Kč pro poskytnutí společnosti na zahájení budování tohoto centra, primátor města je neplaceným předsedou představenstva společnosti SSOOK, ekonomický náměstek je neplaceným členem dozorčí rady této společnosti a účastní se mnohých jednání s dalšími akcionáři pro podporu tohoto projektu spolu s dalšími členy těchto orgánů.
Finální stav vidíme tak, že SSOOK od svých akcionářů získá odpady, bude schopna organizovat jejich svoz, tyto budou zpracovávány ve vybudovaném třídícím centru na komodity, které budou prodejné a budou vylepšovat ekonomiku celého odpadového cyklu. Města tím brání bezmeznému navyšování poplatků za odpad. A jak tomu mohou napomoci obyvatelé? Nejvíce tím, že budou třídit a vytříděná komodita poputuje rovnou ke zpracování.

David Novák (ProPir)

Projekt Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje a.s. (SSOOK) má naši podporu. Zpracování odpadů je nutné aktivně řešit tady a teď, abychom za pár let nebyli zcela závislí na cenové politice velkých firem podnikajících s odpady za účelem zisku. Sdružit obce jako akcionáře je unikátní a nejednoduchý přístup, který má ale jednu důležitou výhodu. Rozprostře vstupní náklady spravedlivě mezi ty, kteří budou služby následně využívat a těžit z nekomerčních provozních nákladů. Olomouc bere na svá bedra nelehkou úlohu největšího tahouna celého projektu, ale máme pozitivní příklady z okolí i ze zahraničí, že municipální spolupráce je efektivní. Olomouc samozřejmě nemůže do spolupráce obce a města nutit, pokud mají vlastní lepší řešení. Klíčem je mimo naplnění požadavků zpřísňující se odpadové legislativy především dobro obyvatel, jakožto poplatníků, kteří náklady na odpady nesou.

Miroslav Žbánek (ANO)

Je to ryze politické rozhodnutí, které spočívá v tom, zda o nákladech na likvidaci odpadu budou do budoucna rozhodovat samy obce a města, nebo nadnárodní společnosti, jak tomu bylo historicky třeba v případě vody. Projekt Odpadového centra má význam. A to nejen ve vazbě na zákaz skládkování od roku 2030, ale i s ohledem na recyklační cíle, které pro města vyplývají z platné legislativy. Investice to musí být v každém případě efektivní a projekt je potřeba řádně posoudit, například v kontextu množství odpadu. Je jasné, že na to nemůžeme být sami, ale musíme jít do projektu ve větším uskupení. Nejen z těchto důvodů si město Olomouc nechalo zpracovat posudek realizovatelnosti. I po odstoupení města Prostějova nadále pokračujeme v přípravě projektu Odpadového centra.

Eva Machová (STAN)

Krajský projekt Odpady olomouckého kraje podporujeme, protože je velmi důležitý a současně výhodný pro všechny občany kraje. Jak zabezpečit čistotu krajiny, ovzduší, ekologickou likvidaci odpadu, který objemově narůstá? Ano, to zajímá nejen politiky, ale také ty, kteří zde žijí a chtějí i nadále žít. A je to dobře! Na zajištění projektu se budou postupně podílet obce i města Olomouckého kraje, které budou mít zájem řešit tuto problematiku. 

V Olomouci - Chválkovicích, v areálu Technických služeb, by do roku 2025 měla vyrůst centrální dotřiďovací linka, která bude zpracovávat odpady z celého kraje. Systém nabídne nejlepší technologie, které budou dotřiďovat směsný i separovaný odpad. Nejenže jej lépe roztřídí, ale současně i upraví tak, aby byl energeticky využitelný. Pro uskutečnění záměru centrální dotřiďovací linky bude nutné shromáždit finanční prostředky ve výši 300 milionů korun.

Statutární město Olomouc již v roce 2020 uzavřelo smlouvu o převodu akcií se Servisní společností odpady Olomouckého kraje, tj. ve stejné době, jako statutární město Prostějov. Bude velmi dobře pro občany města Prostějova, pokud se jejich zástupci města vrátí ke společnému jednacímu stolu.

Věříme, že projekt - díky transparentním výhodám - bude mít postupně podporu v celém kraji.

Odpovědi jsou řazeny podle času jejich zaslání do redakce.

Související

  • Highlighty týdne: Sigma má nového majitele, hackeři zaútočili na Uničov
    Společnost

    Highlighty týdne: Sigma má nového majitele, hackeři zaútočili na Uničov

    Je tu neděle a my pro vás máme pravidelnou rubriku Highlighty týdne. Představíme témata, která patřila mezi největší a nejčtenější za uplynulý týden. Highlighty týdne si můžete pustit i do uší ve formátu Podcastu Olomouckého Reportu.

  • 33 let pomáhal na Jesenicku. Poslední jízdu mu zpestřil hokejový kapitán
    Společnost

    33 let pomáhal na Jesenicku. Poslední jízdu mu zpestřil hokejový kapitán

    Po více než 33 letech končí aktivní službu u hasičského sboru zkušený velitel čety ze stanice Jeseník Michal Gajdoš. Kolegové mu na jeho poslední jízdu připravili velké překvapení. Poděkovat za službu lidem mu totiž přijel nejen krajský ředitel brigádní generál Karel Kolářík, ale také hokejista Petr Vrána, šternberský rodák, kapitán třineckých Ocelářů, jejichž nadšeným a věrným fanouškem Michal Gajdoš je.

  • Prázdniny začaly pro horské záchranáře zostra
    Společnost

    Prázdniny začaly pro horské záchranáře zostra

    Opět se potvrzuje zásada, čím větší je koncentrace lidí, tím více jich potřebuje pomoc Horské služby. Velice výrazně toto pravidlo pocítili v prvních dnech prázdnin horští záchranáři především v Jeseníkách a v Krušných horách.

  • Meteorologové varují před vysokými teplotami
    Společnost

    Meteorologové varují před vysokými teplotami

    Meteorologové varují před vysokými teplotami na Moravě a ve Slezsku, v neděli tam místy překročí 31 stupňů Celsia. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli od poledne do 18:00. Zvýšené riziko vzniku požárů hrozí nově i na severozápadě Plzeňského kraje. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu. Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Kvůli opravám na kolejích je uzavřený přejezd v Litovelské ulici v Olomouci. Krom provozu MHD tak práce omezí i automobilovou dopravu a dopravu chodců. Město Olomouc po dohodě s investorem a zhotovitelem stavby nechal vybudovat další koridor pro pěší, který spojuje ulice Litovelská a Palackého. Více.
  • OLOMOUCKO
    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Více.

Nejnovější

  • AKTUÁLNĚ: Na Šumpersku hoří les
    Krimi

    AKTUÁLNĚ: Na Šumpersku hoří les

    Další lesní požár likvidují hasiči v Olomouckém kraji. Tentokrát musejí zasahovat u obce Bludov na Šumpersku. Byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu, hoří smíšený porost na ploše 50 krát 50 metrů.

  • Hackerský útok paralyzoval fungování městského úřadu v Uničově
    Společnost

    Hackerský útok paralyzoval fungování městského úřadu v Uničově

    Hackerský útok vyřadil tento týden z provozu městský úřad v Uničově na Olomoucku. Radnice jedenáctitisícového města byla po ataku na svoji počítačovou síť od pondělí uzavřena pro veřejnost, úředníci nemohli vydávat nové osobní, řidičské či cestovní doklady. Provoz městského úřadu bude obnoven v pondělí. Město podalo trestní oznámení. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí radnice Marek Juráň. Hackerskému útoku tento týden čelila i nemocnice v Nymburce, která kvůli tomu zavedla nouzový režim.

  • Daněk bude hrát v Rakousku i v nadcházející sezoně
    Sport

    Daněk bude hrát v Rakousku i v nadcházející sezoně

    Záložník Kryštof Daněk vrací na místo činu. Dvaadvacetiletý odchovanec SK Sigma Olomouc znovu oblékne dres LASK Linec. Do Rakouska odchází na roční hostování, součástí dohody je opce na trvalý přestup. Sparta o tom napsala na svém webu.

  • Druhý den Světového poháru přinesl světový rekord a další úspěchy české výpravy
    Sport

    Druhý den Světového poháru přinesl světový rekord a další úspěchy české výpravy

    Také druhý soutěžní den Světového poháru v para atletice žen v Olomouci nabídl hodně radosti českým fanouškům. Tribuny a diváky přímého přenosu mohl zaujmout především těsný sprinterský souboj na 100 m kategorie T47 a kompletní české pódium při hodu diskem kategorie F31/F32. K vidění byl také jeden světový rekord s kazašským podpisem.

Doporučujeme

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec

    Druhý červencový víkend bude na hradě Sovinec patřit milovníkům historie, šermu a středověké atmosféry. Ve dnech 12. a 13. července se zde uskuteční akce s názvem Na příkaz císaře – Akce roku, jejímž vrcholem bude velkolepý rytířský turnaj. S Reportem teď můžete vyhrát vstupenky na akci.

  • Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce
    Doporučujeme

    Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce

    Od pátku 4. července ozdobí prostory obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci více než tři desítky motocyklů slavné italské značky Ducati. Poprvé tak mají návštěvníci v Olomouckém kraji možnost zhlédnout unikátní putovní výstavu, která představuje jak historii, tak současnost tohoto motocyklového fenoménu. Mezi exponáty nechybí legendární model Ducati Cucciolo z roku 1949 – první motocykl značky – ani nejnovější modely aktuální sezóny. Výstava se koná pod záštitou oficiálního importéra Ducati pro Českou republiku a potrvá až do 3. srpna. Součástí programu je také bohatý doprovodný program včetně testovacích jízd a soutěží o atraktivní ceny.

  • Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?
    Doporučujeme

    Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?

    Nové číslo magazínu Akce Zábava už je na stáncích. Přinášíme krátký přehled toho, co v prázdninovém výtisku zjistíte. A to nejlepší? Na výdejních místech je k sehnání zdarma.

  • Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy
    Doporučujeme

    Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy

    Rozlehlý areál v Bludově na Šumpersku, zahradnictví, zámecká oranžérie, stánek se zmrzlinou a nejnověji i kavárna. Tady můžete posedět jak venku, tak přímo uvnitř oranžérie. Ve zrenovovaném stavu je tu oranžérie 25 let, původně přitom sloužila rodu Žerotínů již od roku 1860. Teď můžete pro Kavárnu v oranžerii hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

Nejčtenější

  • Zahraniční dovolená může dárce krve dočasně diskvalifikovat
    Společnost

    Zahraniční dovolená může dárce krve dočasně diskvalifikovat

    Letní prázdniny jsou tady a s nimi i úbytek příchozích dárců krve. Řada lidí vyráží na cesty do zahraničí, po návratu z některých zemí však dárci musí dodržet karanténní přestávku, během které krev a její složky darovat nesmí. Hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Přerov proto doporučuje dárcům, aby si odběr naplánovali s dostatečným předstihem – ideálně ještě před odjezdem na dovolenou.

  • Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford
    Společnost

    Druhý Středoškolák roku je z Olomouce. Pippal nyní míří na Oxford

    Na druhém místě se v letošní soutěži Středoškolák roku umístil Nikolas Pippal. Soutěž v mimoškolních aktivitách od roku 2015 oceňuje aktivní středoškoláky, kteří tvoří hodnoty pro celou společnost.

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

Seriály