Osamostatnit se. Priorita uprchlíků ubytovaných na farách v olomoucké arcidiecézi

Nový domov na farách a v dalších církevních budovách arcidiecéze našlo za první měsíc války kolem čtyř stovek ukrajinských běženců – třeba jako ti, kteří teď bydlí v Újezdě u Uničova.

Farníci se tu do pomoci uprchlíkům pustili hned v prvních dnech po ruské invazi a se spolkem František, který zdejší faru provozuje, a také s farníky z nedalekého Šternberku se postupně ujali téměř čtyřiceti lidí pocházejících z okolí Záporoží a Charkova. „Díky velké štědrosti a ochotné pomoci mnoha dobrovolníků, ale také nám neznámých dárců, se všem podařilo zajistit důstojné ubytování obnášející postele a matrace, oblečení, zásobu potravin a hygienických potřeb i dovybavení prostor,“ pochvaluje si jedna z koordinátorek pomoci Jana Smyčková a dodává: „Několik dalších uprchlíků přijali také farníci v jiných blízkých vesnicích, v Jívové a Hraničných Petrovicích.“

Teď, více než měsíc od začátku bojů, je podle ní prioritou pomáhat běžencům s osamostatněním se. „Ubytování na faře je pouze provizorní záležitost, hledáme proto vhodné bydlení v regionu Šternberska a Uničovska a také vhodná pracovní místa pro zde ubytované ženy. Některé z nich mají odbornou kvalifikaci, například vysokoškolské vzdělání technického směru nebo jako zdravotní sestry, ale problémem je samozřejmě dorozumění se v českém jazyce. Nicméně i tak se zdá, že všechny ženy brzy získají své první zaměstnání v Česku, což nás velmi těší,“ raduje se paní Jana.

Vedle pomoci dospělým se farníci spolu s dalšími zaměřují i na začlenění dětí předškolního a školního věku do tříd místní základní školy. Ty již 17. března díky přispění místního obecního úřadu zahájily školní docházku a vedle toho se věnují češtině. „S nabídkou výuky přišli studenti a vyučující z gymnázia ve Šternberku, učí je česky formou her, a tak jim pomáhají odbourávat stres a obavy ze začleňování se do cizího prostředí,“ popisuje Barbora Svatoňová z farního koordinačního týmu a dodává: „Pomáháme jim i s individuálními potřebami. Jednomu studentovi zajišťujeme přestup na střední školu, dalšímu se snažíme zprostředkovat přijetí na speciální program pro Ukrajince na Univerzitě Palackého v Olomouci a k žákovi základní školy se specifickými vzdělávacími potřebami hledáme vhodnou třídu s asistencí.“

Přístřeší na farách nalezly stovky běženců

Pomoc ze strany farnosti, místních dobrovolníků, obce i dalších oceňuje třeba paní Alona. Před válkou pracovala v Záporoží jako speciální pedagožka ve škole pro děti se somatickým onemocněním, po ruské invazi ale musela se čtyřletým synem uprchnout. Útočiště po třídenní namáhavě cestě našli právě v Újezdě. „Lidé jsou tu moc hodní a já jsem vděčná za všechno, co pro nás dělají,“ říká. Její myšlenky se přesto upínají hlavně k domovu: na Ukrajině nechala manžela, svou maminku i manželovy rodiče. „S maminkou i tchyní si voláme každý den a moc se o ně bojím, odejít ale nechtějí – říkají, že Ukrajina je jejich domov,“ dodává se slzami v očích.

Ubytování na farách a v dalších budovách patřících církevním institucím v olomoucké arcidiecézi, která pokrývá větší část Olomouckého kraje (bez Jesenicka), celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, našlo během prvního měsíce od vypuknutí války na čtyři sta ukrajinských běženců, více než padesát jich například přijaly řeholní sestry v kroměřížském klášteře Svatého Kříže. Další stovky získaly díky pomoci věřících přístřeší v rodinách a na dvě stě uprchlíků využilo církevních kapacit krátkodobě, než se přesunuli jinam. Asi 25 objektů také nadále nabízí volné prostory k ubytování anebo k nutným úpravám pro tento účel.

Další pomoc nabídli věřící i jinak: na řadě míst se stále konají peněžní i hmotné sbírky, dobrovolníci nabízejí pomoc s vyřizováním dokladů a návštěvou úřadů, tlumočením, výukou češtiny nebo při hledání zaměstnání. A lidem prchajícím z Ukrajiny pochopitelně pomáhá také Arcidiecézní charita Olomouc prostřednictvím místních Charit, aktuální údaje o jejich činnosti jsou k nalezení zde: www.acho.charita.cz/pomoc-ukrajine/strucny-prehled-aktivit.

Související

  • Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních
    Společnost

    Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních

    Jesenická radnice rozdá pěti desítkám žadatelů 1,4 milionu korun na obnovu plotů, které zničily zářijové záplavy. Město bude dotovat oplocení, které navazuje na veřejná prostranství. Lidé se mohli o peníze hlásit v dotačním programu města, zájem o něj byl velký, sdělila ČTK mluvčí radnice Markéta Kaniová. Cílem dotačního programu byla snaha vylepšit vzhled veřejného prostoru. Rozsáhlé záplavy postihly Jeseník a široké okolí v polovině září loňského roku. Samotné město aktuálně vyčísluje škody na 620 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

  • Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
    Společnost

    Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává

    Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

  • Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů
    Společnost

    Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů

    Krajský úřad Olomouckého kraje převzal od olomouckého magistrátu všechna správní řízení ohledně plánované stavby kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, kterou chce u historického centra Olomouce postavit developerská skupina Redstone. ČTK informaci získala z rozhodnutí krajského úřadu. Přesun řízení o projektu Šantovka Tower z magistrátu na krajský úřad navazuje na sérii soudních rozhodnutí, podle nichž byl magistrát v tomto případě systémově podjatý. O projektu tak nesmí rozhodnout jeho úředníci. Úspěšnou žalobu ve veřejném zájmu podal ombudsman.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu. Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Kvůli opravám na kolejích je uzavřený přejezd v Litovelské ulici v Olomouci. Krom provozu MHD tak práce omezí i automobilovou dopravu a dopravu chodců. Město Olomouc po dohodě s investorem a zhotovitelem stavby nechal vybudovat další koridor pro pěší, který spojuje ulice Litovelská a Palackého. Více.
  • OLOMOUCKO
    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Více.

Nejnovější

Doporučujeme

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec

    Druhý červencový víkend bude na hradě Sovinec patřit milovníkům historie, šermu a středověké atmosféry. Ve dnech 12. a 13. července se zde uskuteční akce s názvem Na příkaz císaře – Akce roku, jejímž vrcholem bude velkolepý rytířský turnaj. S Reportem teď můžete vyhrát vstupenky na akci.

  • Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce
    Doporučujeme

    Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce

    Od pátku 4. července ozdobí prostory obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci více než tři desítky motocyklů slavné italské značky Ducati. Poprvé tak mají návštěvníci v Olomouckém kraji možnost zhlédnout unikátní putovní výstavu, která představuje jak historii, tak současnost tohoto motocyklového fenoménu. Mezi exponáty nechybí legendární model Ducati Cucciolo z roku 1949 – první motocykl značky – ani nejnovější modely aktuální sezóny. Výstava se koná pod záštitou oficiálního importéra Ducati pro Českou republiku a potrvá až do 3. srpna. Součástí programu je také bohatý doprovodný program včetně testovacích jízd a soutěží o atraktivní ceny.

  • Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?
    Doporučujeme

    Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?

    Nové číslo magazínu Akce Zábava už je na stáncích. Přinášíme krátký přehled toho, co v prázdninovém výtisku zjistíte. A to nejlepší? Na výdejních místech je k sehnání zdarma.

  • Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy
    Doporučujeme

    Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy

    Rozlehlý areál v Bludově na Šumpersku, zahradnictví, zámecká oranžérie, stánek se zmrzlinou a nejnověji i kavárna. Tady můžete posedět jak venku, tak přímo uvnitř oranžérie. Ve zrenovovaném stavu je tu oranžérie 25 let, původně přitom sloužila rodu Žerotínů již od roku 1860. Teď můžete pro Kavárnu v oranžerii hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

Nejčtenější

Seriály