Olomouckou tržnici čeká proměna, tradiční trhy však zůstanou

Využití a nový vzhled prostoru olomoucké tržnice je aktuálním tématem několika posledních let. Koncesní řízení, ze kterého měl vzejít nový nájemce s jasnou vizí, jak s tímto místem naložit, skončilo bez výsledku. Prostor tržiště proto nyní přebírá Výstaviště Flora Olomouc. Jak však vedení města upozorňuje, vůbec nemusí jít o provizorní nebo dočasné řešení. Město ve spolupráci s Výstavištěm Flora jako s ověřeným a zkušeným pořadatelem trhů nejrůznějšího typu vidí naději, jak z prostoru olomouckého tržiště vytvořit živé místo s kulturním vyžitím.

„Podařilo se nám dohodnout s Florou, že si od začátku února prostor tržiště převezme pod svou správu. Ihned začne s úklidem a úpravou prostranství, tak aby tady zjara mohly opět začít tradiční trhy. Zatím máme od vedení Výstaviště Flora hrubý odhad toho, co bude třeba na místě udělat a upravit, přesnější pohled získáme na schůzce v polovině února, kde si společně vše ujasníme,“ popisuje současnou situaci náměstkyně primátora města Olomouce Markéta Záleská s tím, že betonové stoly jako prodejní místa pro trhovce zde určitě zůstanou, stejně jako zázemí pro správce a WC, které však bude třeba modernizovat.

Trhy, na které byli Olomoučané zvyklí, budou tedy probíhat dál. Výstaviště Flora k nim následně přidá i Selské trhy. „Trhy farmářského typu, které jsme pořádali v okolí pavilonu A, se u návštěvníků těšily velké oblibě, proto je určitě chceme realizovat i letos. Prostor tržnice, který teď dostáváme do správy, se nabízí jako výborné řešení. Během této první sezóny, kterou máme před sebou, si vše důkladně zmapujeme, abychom mohli dobře naplánovat dlouhodobější využití prostoru,“ vysvětluje ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.


Co tedy teď prostor tržnice aktuálně čeká?

  • oprava stolů pro prodejce, opětovné usazení některých z nich, vyčistit nepořádek pod stoly (úklid, likvidace plevele)
  • odvoz stavební sutě, zabetonovaných pneumatik ze zpevněných ploch a celkový úklid včetně likvidace odpadu
  • nové odpadkové koše
  • nové umyvadlo pro trhovce s tekoucí vodou
  • oprava nebo zasypání žlabů a zpevněné ploše
  • oprava značných nerovností na zpevněné ploše
  • oddělení parkoviště od plochy tržnice (betonové zátarasy nebo kužely)
  • úprava místa po odstraněných stáncích – roh tř. Svobody a Kateřinské ulice (nově vytvořit zeleň – tráva a okrasné rostliny)
  • terénní úprava a likvidace náletových dřevin včetně úklidu veřejné zeleně z tř. Svobody po lávku k Šantovce

Při pohledu na prostor tržnice nelze minout také budovu bývalých městských jatek. Odjakživa k tomuto prostoru patřila a veřejnost ji jako součást olomoucké tržnice stále vnímá. V ideálním případě by bylo velmi žádoucí tuto stavbu do nového konceptu tržiště také zapojit, město však není jejím vlastníkem, a tak na její využití nemůže mít velký vliv. „Víme, že původním záměrem majitele budovy bylo ji prodat, ale nyní ji z prodeje stáhl. Počítáme s tím, že se s ním opět potkáme a zeptáme se, jaký má s touto budovou záměr. Pokud se nám podaří najít společnou řeč v pohledu na koncepční využití celé této lokality, bylo by to samozřejmě nejlepší. Naše vize je vytvořit zde místo, kde se budou Olomoučané setkávat při nejrůznějších příležitostech, ať už komunitního rázu, na kulturních akcích nebo při trávení volného času,“ odhaluje plány primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

Pro rok 2022 Flora Olomouc dostane od města na provoz tržnice 1,7 milionu korun

Výhledově by se tedy olomoucká tržnice měla stát nejen místem, kam Olomoučané chodí nakupovat výpěstky od místních pěstitelů, ale také alternativním prostorem pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí města a už příští sezónu by zde lidé mohli najít kromě již tradičního vyhlídkového kola třeba také veřejné kluziště.

Na správu a údržbu tržiště Výstavištěm Flora Olomouc vyčlenilo město do konce roku 2022 celkem 1,7 milionu korun. Náklady na další úpravy prostoru a dlouhodobější plány se budou vyjasňovat postupně, pravděpodobně v průběhu podzimu letošního roku, až i vedení Výstaviště Flora získá lepší obrázek o tom, co vše bude s rozvojem olomouckého tržiště souviset.

Související

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
    Společnost

    Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku

    Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.

  • Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
    Společnost

    Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce

    Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

  • Úbytek dárců krve řeší FN Olomouc novou kampaní. Objeví se i v MHD
    Zdraví
    Společnost

    Úbytek dárců krve řeší FN Olomouc novou kampaní. Objeví se i v MHD

    Prázdný vak na krev, onkologicky nemocné dítě, nemocniční chodba a jediné slovo: DOŠLA. Fakultní nemocnice Olomouc spouští novou apelativní kampaň, kterou chce upozornit na stále klesající počet dobrovolných dárců krve a zároveň motivovat veřejnost k darování v období, kdy bývají zásoby krve každoročně nejkritičtější.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

  • Začíná mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?
    Sport

    Začíná mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?

    Po dlouhých 20 letech se na mistrovství světa ve fotbale představí také Česká republika. Světový šampionát letos hostí Kanada, USA a Mexiko, a tak se většina utkání odehraje v našich nočních hodinách. I přes tento fakt budou některé olomoucké podniky vysílat noční utkání našich fotbalistů, třeba hned to úvodní s Jižní Koreou v pátek od 4:00. Tady je přehled, kam můžete zajít.

  • Druhý odchod ze Sigmy, obránce Jiří Sláma je do Jablonce
    Sport

    Druhý odchod ze Sigmy, obránce Jiří Sláma je do Jablonce

    Druhý hráč základní jarní sestavy opustil SK Sigma Olomouc. Po přestupu záložníka Danijela Šturma do Slavie Praha odchází také obránce Jiří Sláma. O jeho přestupu do Jablonce hanácký klub informoval na svém webu.

  • Řidič autobusu havaroval se třemi promile. Soud posuzuje případ z Žeravic
    Krimi

    Řidič autobusu havaroval se třemi promile. Soud posuzuje případ z Žeravic

    Řidič autobusu MHD, který koncem března havaroval v přerovské místní části Žeravice s téměř třemi promile alkoholu, se zodpovídá z ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté mu podezření sdělili ve zkráceném řízení a případ nyní posuzuje Okresní soud v Přerově, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Libor Hejtman. Vyjádření soudu ČTK zjišťuje.

  • Loni podávali stížnost, letos se dohodli. Organizátoři SunRice mají spolupráci s policií
    Krimi

    Loni podávali stížnost, letos se dohodli. Organizátoři SunRice mají spolupráci s policií

    Organizátoři hudebního festivalu SunRice, který se uskuteční v červenci v Lipové-lázních na Jesenicku, se po loňských sporech ohledně četnosti policejních kontrol dohodli s policií na spolupráci, vzájemné koordinaci a komunikaci. 

Nejčtenější

Seriály