Olomoucké trávníky v půlce města přerůstají, najatá firma neplní svou práci

Začátkem tohoto týdne už měla být na všech zelených plochách ve městě, které obhospodařují Technické služby města Olomouce, poprvé posekaná tráva a mělo se začít s druhou sečí. Zatímco na některých místech je vše v pořádku, zejména v okrajových částech města jsou trávníky přerostlé a sekačky se k nim v této sezóně ještě nedostaly. Zhruba polovinu ploch má totiž sekat externí firma najatá technickými službami, která ale neplní termíny ani kvalitu práce.

V posledních dvou týdnech nás občané atakují stížnostmi na neposečené trávníky, zvláště v okrajových částech města, jako je Holice, Nový Svět, Nemilany, Radíkov nebo Droždín. Při pohledu na džungli, která v některých místech místo travnatých ploch vznikla, se není čemu divit. Musím se jednoznačně postavit na stranu občanů, kteří město kvůli vysoké a neposečené trávě kritizují,“ říká primátor města Olomouce Mirek Žbánek s tím, že okamžitě žádal vysvětlení od vedení Technických služeb města Olomouce, které mají na základě smlouvy s městem o travnaté plochy pečovat.

Dodavatelskou firmu čekají penále

Technické služby města Olomouce se starají zhruba o polovinu travnatých ploch ve městě. Na těchto místech jsou termíny i rozsah a kvalita práce dané smlouvou s městem Olomouc dodrženy. Z kapacitních důvodů si však Technické služby města Olomouce prostřednictvím řádného výběrového řízení každoročně najímají externí firmu, která má provádět seče ve zbývajících lokalitách. Pro letošní rok zakázku vyhrála nová firma, která však své závazky vyplývající ze smlouvy neplní. Vůči dodavatelské firmě budou TSMO postupovat dle smlouvy a bude jí vyčísleno vysoké penále.

Aktuální situace je pro Technické služby města Olomouce signálem pro to, aby starost o zelené plochy ve městě do budoucna řešily jinak. „Zkušenost s novou dodavatelskou firmou nás velmi pravděpodobně povede k rozhodnutí zajišťovat seče co nejvíce pracovníky TSMO, a omezit tak závislost na externích firmách,“ doplňuje Dostál.

Související

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije
    Společnost

    Přinese světlo i optimismus. Pod okna fakultky se vrací benefiční festival Onkologie (o)žije

    I v letošním roce proběhne v areálu Fakultní nemocnice Olomouc festival Onkologie (o)žije. První ročník byl mimořádně silný a emotivní, druhý ročník jedinečné kulturní akce přinese sérii koncertů a vystoupení přímo pod okna Onkologické kliniky. Propojí hudbu, solidaritu a podporu onkologických pacientů. Festival má potvrdit, že i nemocniční prostředí může být místem radosti, lidské blízkosti a povzbuzení.

  • Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
    Společnost

    Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku

    Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.

  • Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
    Společnost

    Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce

    Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály