Šikana a odliv učitelů. Odvoláním ředitelky ZŠ Mozartova se zabývala rada města
Rada města Olomouce projednala na úterním jednání návrh České školní inspekce na odvolání ředitelky ZŠ Mozartova. Pro tento krok se na radě většina nenašla, byl pouze schválen postup.
“Dojde k vyzvání České školní inspekce (ČŠI) k provedení inspekční činnosti ideálně inspekční skupinou z jiného města, aby nedošlo k pochybnostem o transparentnosti postupu a následně k opakování hodnocení ředitelky,” napsal na svůj Facebook po jednání náměstek primátora města Olomouce Viktor Tichák (Piráti).
Důvodem byla především argumentace jednotlivými zjištěními ČŠI, která byla v průběhu let řešena zřizovatelem standardně, kdy došlo vždy k vyzvání ředitelky k nápravě, přijetí nápravných opatření a jejich kontrole.
Ředitelka ZŠ Mozartova Hana Bednářová čelí kritice kvůli porušování školského zákona a zvýšenému výskytu šikany. Dalším problémem je častý odliv učitelů.
Problémy kolem základní školy na Dvořákově ulici jsou městu známy. “Osobně mám k řízení ZŠ Mozartova velké výhrady, což paní ředitelka ví. Doufal jsem, že konsolidace školy vnitřně rozvrácené předchozím vedením bude rychlejší. Doufal jsem, že ostudné praktiky z předchozích období budou přísněji a rychleji odbourávány,” reagoval na celou situaci Viktor Tichák.
“Co je pro mě naprosto nepředstavitelné, že jsou do těchto sporů zatahovány děti. A je pravda, že v extrémním balastu irelevantních podnětů může existovat riziko, že některý důležitý podnět zapadne. Proto vše řešíme s o to větší pečlivostí i razancí,” sdělil Tichák.
Město dělá kroky k vyřešení této situace. V případě jakéhokoliv pochybení některé z olomouckých základek by město rychle zasáhlo. “Radě města předkládám vše. Při sebemenší pochybnosti o problémech ekonomického rázu okamžitě vysíláme na školy interní audity. Leckdy jsem já tím nejkritičtějším hlasem a navrhuji přísnější opatření než ta, která nakonec jednáním rady projdou. Příslušní stěžovatelé ale nejsou vždy spokojeni s výsledkem,” vysvětlil Tichák.
"Platí, že nadmíru vážně beru všechny relevantní podněty i stížnosti. Je ale pravda, že podněty dvou osob z celého města, které ustavičně tapetují facebookové skupiny i mailové schránky rady, již za relevantní nepovažuji," dodal Tichák.
Město pravidelně spolupracuje s řediteli olomouckých základek. “Bez rozdílu pravidelně všechny školy i školky navštěvuji a s řediteli jednám, pravidelně po třech letech probíhá komisionální hodnocení práce ředitelů. Každoročně dvakrát sbíráme sebehodnocení ředitelů jako podklad pro udělování odměn na základě mnou navrženého vnitřního předpisu,” přiblížil své postupy Tichák.
Na zhoršení situace na škole poukazují rodiče žáků. Téma se řeší hodně i ve virtuálním prostoru.
“Téměř každý rok máme jiného třídního učitele, teď bude zase změna. Učí absolventi. Tolik skvělých učitelů bylo vyhozeno. Děti mezi sebou mluví o nestabilitě, že by šly jinam, ale kvůli kamarádům zůstávají,” píše jedna z diskutujících na Facebooku.
"Paní ředitelku znám z jejího působení na škole v blízké vesnici a postarala se o to, aby tam nikdo nebyl šťastný. Ani děti, ani rodiče. Nevím, jaká je teď, ale z minulosti s ní nemám dobré zkušenosti," dodává další diskutující.