Od konce října začne svoz gastroodpadu. Přerov se připojuje k dalším městům v kraji

Přerovská radnice spustí od příštího čtvrtku zkušební provoz sběru gastroodpadu. Odpad rostlinného i živočišného původu budou moci lidé vhazovat do speciálních nádob o objemu 120 litrů. Do zkušebního provozu bude zařazeno nejprve několik lokalit - dvě desítky nádob budou mít své stanoviště v ulicích Mikuláškova, Osmek, Seifertova, Sokolská, Svornosti, U Výstaviště, Velká Dlážka a Za Mlýnem, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová. V Olomouckém kraji takto třídí odpady i některá další města, prvenství v tom drží Šumperk.

"Do nádob se budou vyhazovat potraviny po datu spotřeby, zbytky vařeného jídla, pečivo, ovoce, zelenina, sedliny kávy a čaje - a to i s původním obalem kromě skla. Vytříděný odpad se následně sveze do bioplynové stanice, kde se zpracuje a využije pro výrobu elektřiny, plynu a tepla," uvedl Petr Školoud z přerovského magistrátu.

Cílem sběru nového druhu tříděného odpadu je snížit množství odpadu, který končí na skládkách. Kuchyňský odpad a nespotřebované potraviny tvoří podle zástupců radnice běžně asi 25 procent směsného komunálního odpadu. "V Přerově se soustavně zabýváme otázkou, jak chránit životní prostředí a odpad v maximální možné míře recyklovat. Možnost vytřídit gastroodpad od komunálního odpadu, zmenšit tak jeho objem a přispět k produkci zelené energie, se nám jeví jako přínosné řešení. Nezanedbatelnou výhodou je také finanční úspora za skládkovné," uvedla Eva Kousalová z odboru majetku.

Za půlroční zkušební provoz zaplatí Přerov 60 tisíc korun. Pokud se systém v příštích měsících osvědčí, dostanou se speciální nádoby také do dalších částí města, dodala mluvčí radnice. Gastroodpad se podle města využije pro výrobu obnovitelné elektřiny, tepla a biometanu v bioplynových stanicích.

V Olomouckém kraji začali gastroodpad třídit také obyvatelé Šumperka, Šternberku či Litovle. Šumperk se stal prvním městem v Česku, které začalo celoplošně tuto komoditu třídit. Jeho obyvatelé za první rok pilotního projektu umístili do speciálních nádob 90 tun odpadu, který pak skončil v rapotínské bioplynové stanici. Nyní je po městě rozmístěno osm desítek nádob na třídění zbytků z kuchyně, do budoucna jich chce město na svém území mít až na 300, informovali zástupci radnice.

Související

  • Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny
    Společnost

    Máme důstojné zázemí pro společenské akce, říká starosta Dolan po rekonstrukci sokolovny

    Obyvatelům Dolan u Olomouce od soboty slouží nově zrekonstruovaná sokolovna. Stoletá budova procházela od května 2024 celkovou rekonstrukcí a po dvou letech je hotovo. Starosta Dolan Rudolf Pečinka (ODS) se pro Report podělil, co všechno rekonstrukce obci přinese a jaký symbol nese plastika kohouta od sochaře Jana Dostála.

  • Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku
    Společnost

    Rekonstrukcí projde zámecká věž v Hranicích. Práce potrvají do konce roku

    Zámek v Hranicích na Přerovsku, který v současné době slouží jako sídlo městského úřadu, bude mít opravenou věž. První část obnovy přijde na víc než 15 milionu korun a skončit má na konci letošního roku. Druhou etapou bude oprava fasády.

  • Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce
    Společnost

    Pozemek i s kaplí teď patří obci. Štarnovskou památku čeká rekonstrukce

    Stát bezúplatně převedl obci Štarnov na Olomoucku pozemek s kaplí Panny Marie Bolestné, která je evidována jako kulturní památka. Obec se díky tomu bude moci pustit do plánovaných oprav kaple. ČTK to sdělil Zdeněk Nevělík z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

  • Úbytek dárců krve řeší FN Olomouc novou kampaní. Objeví se i v MHD
    Zdraví
    Společnost

    Úbytek dárců krve řeší FN Olomouc novou kampaní. Objeví se i v MHD

    Prázdný vak na krev, onkologicky nemocné dítě, nemocniční chodba a jediné slovo: DOŠLA. Fakultní nemocnice Olomouc spouští novou apelativní kampaň, kterou chce upozornit na stále klesající počet dobrovolných dárců krve a zároveň motivovat veřejnost k darování v období, kdy bývají zásoby krve každoročně nejkritičtější.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se i nadále chystá na dopravní omezení. Několik desítek už běží, další se chystají. Důvody pro uzavírky částečné i úplné jsou různé, najdete mezi nimi festival, opravy i budování nových přechodů. Na která místa si dát pozor? 
  • OLOMOUC
    Začátkem června se otevřela zrekonstruovaná plocha starého autobusáku na olomoucké tržnici. Opravená část okolo zastávek se po dešti ukázala jako vadná, když se na ni vytvořily hrbolky. Město o problému ví a chystá se rychlá náprava. Více.
  • OLOMOUCKO
    Na změny v cestování se budou muset připravit cestující v Uničově. Příští pondělí 22. června bude zahájena celková rekonstrukce tamního autobusového nádraží. Zahájení prací bude znamenat změny v polohách zastávek. Více.

Nejnovější

  • Začíná mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?
    Sport

    Začíná mistrovství světa ve fotbale. Kde sledovat zápasy českého týmu v Olomouci?

    Po dlouhých 20 letech se na mistrovství světa ve fotbale představí také Česká republika. Světový šampionát letos hostí Kanada, USA a Mexiko, a tak se většina utkání odehraje v našich nočních hodinách. I přes tento fakt budou některé olomoucké podniky vysílat noční utkání našich fotbalistů, třeba hned to úvodní s Jižní Koreou v pátek od 4:00. Tady je přehled, kam můžete zajít.

  • Druhý odchod ze Sigmy, obránce Jiří Sláma je do Jablonce
    Sport

    Druhý odchod ze Sigmy, obránce Jiří Sláma je do Jablonce

    Druhý hráč základní jarní sestavy opustil SK Sigma Olomouc. Po přestupu záložníka Danijela Šturma do Slavie Praha odchází také obránce Jiří Sláma. O jeho přestupu do Jablonce hanácký klub informoval na svém webu.

  • Řidič autobusu havaroval se třemi promile. Soud posuzuje případ z Žeravic
    Krimi

    Řidič autobusu havaroval se třemi promile. Soud posuzuje případ z Žeravic

    Řidič autobusu MHD, který koncem března havaroval v přerovské místní části Žeravice s téměř třemi promile alkoholu, se zodpovídá z ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté mu podezření sdělili ve zkráceném řízení a případ nyní posuzuje Okresní soud v Přerově, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Libor Hejtman. Vyjádření soudu ČTK zjišťuje.

  • Loni podávali stížnost, letos se dohodli. Organizátoři SunRice mají spolupráci s policií
    Krimi

    Loni podávali stížnost, letos se dohodli. Organizátoři SunRice mají spolupráci s policií

    Organizátoři hudebního festivalu SunRice, který se uskuteční v červenci v Lipové-lázních na Jesenicku, se po loňských sporech ohledně četnosti policejních kontrol dohodli s policií na spolupráci, vzájemné koordinaci a komunikaci. 

Nejčtenější

Seriály