Období stavebního rozmachu. Začala velká proměna areálu Fakultní nemocnice Olomouc

Je to právě 130 let, co se začala psát historie současného areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho stálí i občasní návštěvníci si v těchto týdnech nemohli nevšimnout nebývalého stavebního ruchu, který v něm aktuálně panuje. Práce, které nezřídka komplikují pohyb pěších i motoristů, přitom směřují k jednomu velkému cíli, jímž je další rozvoj a modernizace prostor šestého největšího zdravotnického zařízení v ČR. To vše podle předem vypracovaného plánu - generelu rozvoje areálu FN Olomouc, který pracuje s horizonty 15 a 30 let.

Dne 1. dubna 1892 se usnesl Moravský zemský sněm v Brně vystavět v Olomouci novou nemocnici, a to jako soubor pavilonů na svahu Tabulového vrchu v tehdy samostatné obci Nová Ulice. Výstavba započala v červnu 1894 a v září 1896 sem byli přestěhováni pacienti ze staré nemocnice. Od té doby se areál Fakultní nemocnice Olomouc podstatně rozšířil a proměnil do současné podoby komplexního a moderního zdravotnického zařízení. Ani jeho aktuální tvář však není zdaleka konečná, jak ostatně potvrzuje čilý stavební ruch, který na mnoha místech areálu právě nyní panuje. Aktuálně probíhající stavební práce v rámci projektu Přeložky inženýrských sítí v plánované délce realizace 13 měsíců a celkové hodnotě přes 132 milionů korun bez DPH předcházejí demolici nejstaršího objektu v areálu. Tím je budova známá pod názvem „Franz Josef“, na jehož místě následně vznikne nová budova označená jako „pavilon B“.

Nová dominanta, kterou pavilon B jistě bude představovat, ale nebude prvním dokončeným objektem, který zdravotníci olomoucké fakultní nemocnice převezmou v dohledné době do užívání. Předchází jí dostavba pavilonu X, ve kterém sídlí Klinika nukleární medicíny, o samostatnou část s označením X2, v níž bude jednak druhé pracoviště PET/CT, ve druhém podlaží pak laboratoř pro výrobu a distribuci radiofarmak a zázemí pro personál.

V rámci rekonstrukce kliniky vznikne také nová recepce a přímé propojení mezi stávající místností aplikace a nově navrženou laboratoří

Všechny tyto a další velké projekty a změny však nemohou vznikat nahodile, bez ucelené koncepce a dlouhodobého plánu. FN Olomouc dokončila tento plán, neboli generel v roce 2020 a má v něm popsán vlastní rozvoj na následujících třicet let. „Nemocnice je velmi komplikovaný útvar, který tvoří zejména medicínské obory, jež potřebují pro svou činnost mimo jiné i hmotnou infrastrukturu. A máme-li tuto strukturu rozvíjet, musíme vědět jak. Lapidárně řečeno: máme-li přijímat smysluplná a systémová rozhodnutí, musíme si popsat naši budoucnost, diskutovat o ní, nalézt shodu a potom stanovit co, za co, jakým způsobem a v jakých časových horizontech uděláme,“ říká muž, který stál jako garant za vznikem generelu, ekonomický náměstek a zástupce ředitele FN Olomouc Tomáš Uvízl.

Jednoznačnou prioritou vedení nemocnice, ztělesněnou právě i v generelu, je podle Ing. Uvízla zmíněná novostavba pavilonu B - nebo jak se mezi zaangažovanými pracovníky nemocnice hovorově říká „nový Franz Josef“. „Právě sem se přestěhují kompletně čtyři kliniky, a to neurologie, neurochirurgie, ortopedie a traumatologie. Své provozy do této budovy rozšíří také urgentní příjem, Radiologická klinika, centrální operační sály a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Vznikne zde mimo jiné deset operačních sálů, tři sály pro jednodenní chirurgii se zázemím pro dospávání a jednotka intenzivní péče pro jmenované lůžkové obory,“ popisuje zástupce ředitele nemocnice.

Další velkou stavbou, aktuálně zpracovávanou projektanty, bude nový pavilon C1 pro Porodnicko-gynekologickou kliniku a Novorozenecké oddělení. Pavilon C1 bude sousedit s pavilonem B, s nímž bude i organicky spojený.

Vznikné nový pavilon

A konečně třetí chystanou velkou budovou má být nový pavilon F, v němž budou sídlit III. interní klinika, Klinika plicních nemocí a tuberkulózy, Infekční klinika a budoucí klinika (v současnosti oddělení) rehabilitace. Tato nová budova má vyrůst přibližně v místě současného pavilonu F.

S pavilonem C1 bude organicky propojen pavilon C2, který poskytne zázemí Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie, lůžkové části Oční kliniky a kliniky ORL a rozšířeným Centrálním operačním sálům a sterilizaci. Tím dojde k funkčnímu propojení v podstatě všech chirurgických oborů do jednoho polybloku.

„Prvořadou prioritou, z níž jsme při tvorbě generelu vycházeli, je samozřejmě pacient, respektive jeho vnímání pobytu v nemocnici. Na celý areál i na jednotlivé budovy jsme se snažili dívat právě jeho očima. Počínaje tím, že se k nám pacient musí dobře dostat různými způsoby dopravy, že je správné mu pomáhat ke snadné orientaci logickým uspořádáním prostoru a jednoduchým navigačním systémem a konečně i tím, že budeme brát ohled na to, čemu se říká ‚healing architecture‘ - tedy že vnitřní prostředí ve zdravotnickém zařízení může podporovat zdárnou léčbu a zotavení pacienta. Naší druhou vysokou prioritou je personál. Chceme, aby se zaměstnanci cítili na svém pracovišti dobře a bezpečně, aby měli k dispozici správně vybavené zázemí, aby pracovali v prostředí, které bude optimální
z hlediska ergonomie, světla, zvuků, barevného pojetí a podobně,“
objasňuje filosofii strategického plánování ve FN Olomouc Ing. Tomáš Uvízl.

Související

  • Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních
    Společnost

    Radnice pomůže padesáti žadatelům s obnovou plotů po povodních

    Jesenická radnice rozdá pěti desítkám žadatelů 1,4 milionu korun na obnovu plotů, které zničily zářijové záplavy. Město bude dotovat oplocení, které navazuje na veřejná prostranství. Lidé se mohli o peníze hlásit v dotačním programu města, zájem o něj byl velký, sdělila ČTK mluvčí radnice Markéta Kaniová. Cílem dotačního programu byla snaha vylepšit vzhled veřejného prostoru. Rozsáhlé záplavy postihly Jeseník a široké okolí v polovině září loňského roku. Samotné město aktuálně vyčísluje škody na 620 milionů korun, řekla dnes ČTK starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

  • Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává
    Společnost

    Ve Slatinicích nesmí používat pitnou vodu na zalévání. Olomouc vyčkává

    Olomouc se potýká s důsledky extrémně teplého a suchého počasí. Město zvažuje zavedení mimořádných opatření, která by mohla omezit využívání pitné vody z veřejného vodovodu. Opatření by se dotkla zejména napouštění bazénů, zalévání zahrad či mytí aut. Podnět k jejich zavedení vzešel z několika okolních obcí, které na situaci reagují s předstihem.

  • Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?
    Společnost
    Sport

    Začínal tu i David Krejčí. Co bude se šternberským zimákem?

    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Do vlastnictví města přešla hala, tribuny se šatnami, přilehlá dvoupatrová budova s ubytovnou, restaurace s kancelářemi i strojovna s chladicí technologií.

  • Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů
    Společnost

    Šantovka Tower opět na stole. Řízení se přesouvá na kraj kvůli střetu zájmů

    Krajský úřad Olomouckého kraje převzal od olomouckého magistrátu všechna správní řízení ohledně plánované stavby kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower, kterou chce u historického centra Olomouce postavit developerská skupina Redstone. ČTK informaci získala z rozhodnutí krajského úřadu. Přesun řízení o projektu Šantovka Tower z magistrátu na krajský úřad navazuje na sérii soudních rozhodnutí, podle nichž byl magistrát v tomto případě systémově podjatý. O projektu tak nesmí rozhodnout jeho úředníci. Úspěšnou žalobu ve veřejném zájmu podal ombudsman.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Olomouc se opět promění na otevřenou galerii díky Street Art Festivalu. Řada umělců dostane možnost vystavit své umění na oči Olomoučanů po celém městě během celého září. Kde všude bude možnost umělecká díla vidět je stále v řešení. Podrobnosti.
  • OLOMOUC
    Kvůli opravám na kolejích je uzavřený přejezd v Litovelské ulici v Olomouci. Krom provozu MHD tak práce omezí i automobilovou dopravu a dopravu chodců. Město Olomouc po dohodě s investorem a zhotovitelem stavby nechal vybudovat další koridor pro pěší, který spojuje ulice Litovelská a Palackého. Více.
  • OLOMOUCKO
    Začínal tu s hokejem i vítěz Stanley Cupu a rodák David Krejčí. Zimní stadion ve Šternberku na Olomoucku odkoupilo město v březnu, teď s ním má velké plány. Areál navazuje na sousední sportoviště – atletický a fotbalový stadion i aquacentrum. Více.

Nejnovější

Doporučujeme

  • SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec
    Doporučujeme

    SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Sovinec

    Druhý červencový víkend bude na hradě Sovinec patřit milovníkům historie, šermu a středověké atmosféry. Ve dnech 12. a 13. července se zde uskuteční akce s názvem Na příkaz císaře – Akce roku, jejímž vrcholem bude velkolepý rytířský turnaj. S Reportem teď můžete vyhrát vstupenky na akci.

  • Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce
    Doporučujeme

    Kultovní motocykly Ducati oživí léto v Šantovce

    Od pátku 4. července ozdobí prostory obchodního centra Galerie Šantovka v Olomouci více než tři desítky motocyklů slavné italské značky Ducati. Poprvé tak mají návštěvníci v Olomouckém kraji možnost zhlédnout unikátní putovní výstavu, která představuje jak historii, tak současnost tohoto motocyklového fenoménu. Mezi exponáty nechybí legendární model Ducati Cucciolo z roku 1949 – první motocykl značky – ani nejnovější modely aktuální sezóny. Výstava se koná pod záštitou oficiálního importéra Ducati pro Českou republiku a potrvá až do 3. srpna. Součástí programu je také bohatý doprovodný program včetně testovacích jízd a soutěží o atraktivní ceny.

  • Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?
    Doporučujeme

    Vychází nové číslo AZ magazínu. Co tam najdete?

    Nové číslo magazínu Akce Zábava už je na stáncích. Přinášíme krátký přehled toho, co v prázdninovém výtisku zjistíte. A to nejlepší? Na výdejních místech je k sehnání zdarma.

  • Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy
    Doporučujeme

    Získá Kavárna v oranžerii cenu kraje? Rozhodnout můžete i vy

    Rozlehlý areál v Bludově na Šumpersku, zahradnictví, zámecká oranžérie, stánek se zmrzlinou a nejnověji i kavárna. Tady můžete posedět jak venku, tak přímo uvnitř oranžérie. Ve zrenovovaném stavu je tu oranžérie 25 let, původně přitom sloužila rodu Žerotínů již od roku 1860. Teď můžete pro Kavárnu v oranžerii hlasovat v Cenách Olomouckého kraje.

Nejčtenější

Seriály