Hala pro 7500 lidí i milionové dotace. Kraj posouvá projekt multifunkční haly

Krajští radní dnes schválili návrh memoranda o spolupráci s firmou Nová Velkomoravská z developerské skupiny Redstone při stavbě multifunkční haly nedaleko centra Olomouce. Návrh v závěru dubna projedná krajské zastupitelstvo. Novinářům to po jednání krajské rady řekl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). 

Stavba haly si má vyžádat investici přes dvě miliardy korun. Podle dřívějšího propočtu Redstone by olomoucká radnice společně s hejtmanstvím měla na provoz haly po dobu 30 let finančně přispívat několika desítkami milionů korun ročně.

Hejtmanství před dubnovým jednáním zastupitelstva uspořádá seminář se zástupci společnosti Nová Velkomoravská, kteří plánovanou stavbu multifunkční haly s kapacitou 7500 diváků detailně představí. "Na zastupitelstvu tak budeme všichni vědět, o čem jednáme," uvedl Okleštěk. Nová hala by podle něj znamenala velkou podporu pro krajský sport a kulturu. "Umožní to (kapacita haly) uspořádat zajímavé sportovní a kulturní projekty minimálně na celostátní úrovni," podotkl hejtman.

Hejtmanství se při rozhodování o podpoře stavby multifunkční haly opře o tržní analýzu, finanční plán i provozní model a jeho financování. Zastupitelstvo Olomouce loni schválilo memorandum o spolupráci s Redstone, pokračování předběžných tržních konzultací a přípravu podkladů pro notifikaci veřejné podpory u Evropské komise. Krajské zastupitelstvo návrh memoranda projedná krátce poté, co firma Newton Business Development dokončila pro olomouckou radnici tržní analýzu multifunkční haly. Olomoučtí radní už schválili projednání analýzy s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Náklady na plánovanou stavbu multifunkční haly proti původním propočtům vzrostly o čtvrt miliardy korun z 1,85 miliardy korun na loni odhadovaných 2,1 miliardy korun. Investor zároveň zvýšil svůj požadavek na roční příspěvek, který mu má Olomouc po dobu 30 let posílat. V roce 2022 obnášel 36,9 milionu a loni 43,7 milionu korun ročně. Dalších 7,3 milionu korun by mělo každoročně na halu posílat hejtmanství.

Multifunkční hala je součástí plánované čtvrti Nová Velkomoravská. Projekt připravila skupina Redstone, za kterou stojí podnikatel Richard Morávek. V hale má být ročně pět desítek sportovních akcí, z toho 26 hokejových utkání. Halu chce využívat hokejový klub HC Olomouc. Plán počítá také s 24 kulturními a čtyřmi společenskými akcemi. V podzemí haly je projektováno 1184 parkovacích míst. Radnice jedná s Redstone o stavbě a provozování haly delší dobu. Městu se totiž nepodařilo uvést v život projekt vlastní haly, kterou chtělo vybudovat na místě letitého zimního stadionu.

Související

  • Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným
    Sport

    Nezapomeneme, Johne! V Olomouci se rodina a fotbalová veřejnost rozloučila se zesnulým Petrem Uličným

    Rodinní příslušníci i široká fotbalová veřejnost se dnes v obřadní síni olomouckého krematoria rozloučila s legendárním trenérem Petrem Uličným, který minulý pátek zemřel ve věku 76 let. Mezi smutečními hosty byli vedle celé řady fotbalových osobností, hráčů, funkcionářů všech generací i dva někdejší tuzemští reprezentační trenéři Milan Máčala a Karel Brückner.

  • Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů
    Sport

    Sigmu povede Pavel Hapal s trojicí asistentů

    Prvoligový tým SK Sigma Olomouc povede i do příští sezony Pavel Hapal. Realizační tým projde obměnou, především na pozici asistentů. Jeho nejbližšími spolupracovníky budou Jaime Monroy, Radoslaw Bella a Filip Rydval. Sigma to oznámila na svém webu.

  • Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště
    Sport

    Sigma začala přípravu, nejprve testy, potom hřiště

    Fotbalisté SK Sigma Olomouc už začali s přípravou na novou sezónu Chance Ligy. Pod vedením trenéra Pavla Hapala si nejprve dali testování, to bylo o víkendu. A od pondělí 22. června už jsou i na hřišti.

  • Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci
    Sport

    Chance Liga 2026/27 rozlosována, Sigma začíná v Jablonci

    Fotbalová Chance Liga už má rozlosovaný ročník 2026/2027. Tým SK Sigma Olomouc do něj vstoupí zápasem v Jablonci, nejvyšší soutěž bude začínat poslední červencový víkend. Poprvé doma budou hrát Hanáci ve 2. kole proti Mladé Boleslavi.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Zvyšuje se bezpečnost pro chodce v Droždíně. V ulici U Cihelny vzniká nový přechod, chodníky a osvětlení. Hotovo má být v půlce července. Dopravní provoz je tu během stavby řízený kyvadlově semafory.
  • UNIČOV
    Jako nové bude autobus nádraží v Uničově. Dnes začíná jeho proměna za víc než 20 milionů korun. Rekonstrukce má být hotová v září a přinese moderní čekárnu, zastřešená nástupiště a chytrý informační systém.
  • OLOMOUC
    Své aktuální trenéry o víkendu představila fotbalová Sigma Olomouc. A-tým povede do nové sezóny dál Pavel Hapal, který je na postu kouče už od dubna. Novým trenérem Béčka se stal Tomáš Palinek se zkušeností ze Slovenska a Brna. Více.

Nejnovější

Nejčtenější

Seriály