Mor a hniloba včelího plodu. Na Olomoucku se zlikvidovalo už více než 300 včelstev

V chovech včel v Olomouckém kraji se rychle šíří nebezpečná hniloba včelího plodu. První případy této bakteriální nákazy veterinární inspektoři v kraji po několikaleté pauze zaznamenali v roce 2024 a loni už byla potvrzena na 27 stanovištích. Chovatelé v kraji museli zlikvidovat více než tři stovky nakažených včelstev, aby se choroba dál nešířila.

ČTK informace dnes řekla ředitelka Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Hana Brázdová. Krajské veterinární správě loni chovatelé nahlásili 99 podezření na hnilobu včelího plodu.

„Naši inspektoři loni museli prohlédnout 1124 včelstev, z toho 354 jich nakonec bylo kvůli potvrzené nákaze zlikvidováno,“ uvedla Brázdová. Hniloba včelího plodu se přenáší jak přímým kontaktem mezi včelami, tak nepřímo pomocí včelařského příslušenství nebo nářadím. Způsobena je bakterií, která ale na rozdíl od moru včelího plodu netvoří spory, takže je lépe zvládnutelná například pomocí důkladné dezinfekce.

Včelaři se v Olomouckém kraji loni potýkali i s morem včelího plodu. „Zaznamenali jsme 36 podezření na tuto nákazu, a to na území všech pěti okresů. Počet podezření byl zhruba stejný jako předloni, avšak počet ohnisek moru včelího plodu klesl na deset z 22 v roce 2024,“ řekla Brázdová. Kvůli moru museli chovatelé zlikvidovat několik desítek včelstev.

Letos veterinární inspektoři v Olomouckém kraji evidují podezření na nákazu morem či hnilobou včelího plodu už na více než stovce stanovišť, ve kterých chovatelé mají přes 800 včelstev. „Nákazová situace v chovech včel je aktuálně na území kraje špatná, nelze vyloučit vznik dalších podezření na tyto nákazy i v nových lokalitách, takže monitoring moru i hniloby včelího plodu bude letos pokračovat," vysvětlila Brázdová.

„Vzhledem k vysokému počtu nahlášených podezření budou naši inspektoři prohlídky včelstev provádět postupně. V případě, že chovatel sám nalezne příznaky svědčící pro tyto nebezpečné nákazy, musí nás neprodleně kontaktovat,“ podotkla.

Olomoucký kraj, ve kterém je evidováno zhruba 45.000 včelstev, patřil dříve mezi regiony značně postižené morem včelího plodu, avšak v letech 2021 a 2022 se situace zlepšila. V roce 2022 byla nákaza potvrzena pouze na devíti stanovištích a zlikvidováno tehdy bylo 25 včelstev. V následujících třech letech počet případů včelího moru vzrostl, avšak nákazová situace je v případě této choroby podle Brázdové stabilizována.

Související

  • Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady
    Společnost

    Těžba štěrkopísku u Věrovan a Citova se komplikuje. Obce i kraj mají výhrady

    Společnost České štěrkopísky neuspěla u krajských radních se snahou prosadit prostřednictvím změny krajských zásad územního rozvoje plánovanou těžbu štěrkopísku na ložisku mezi Věrovany na Olomoucku a Citovem na Přerovsku. Krajská rada doporučila zastupitelům, aby navrhovanou změnu zásad územního rozvoje nepořizovali. Materiál projedná krajské zastupitelstvo 22. června. ČTK dnes informaci získala z pokladů pro zastupitele.

  • Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město
    Společnost

    Hlučné práce? Myslete na sousedy, radí město

    Letní měsíce mnozí z nás tráví často venku a věnují se údržbě zahrad a pozemků. Jednat se může o sekání trávy, používaní cirkulárek, motorových pil, křovinořezů a dalších zahradních pomocníků. Je však potřeba myslet i na své okolí a na to, že ne všechny práce leze provádět kdykoliv chceme.

  • V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později
    Společnost

    V pondělí se otevře zrekonstruovaný přerovský magistrát. Kavárna bude později

    Od nového týdne začne sloužit nový magistrát města Přerova. Budova na náměstí T.G. Masaryka prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 352 milionu korun. V šestém patře na střeše má být také kavárna, ta by se měla dočkat svého otevření v průběhu září.

  • Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně
    Společnost

    Lastovecká předala Tejcovi upřesnění důvodů rezignace na funkci žalobkyně

    Bývalá státní zástupkyně Petra Lastovecká předala ministru spravedlnosti Jeronýmu Tejcovi (za ANO) materiály, které podle ní konkrétně dokládají její důvody pro rezignaci na funkci státní zástupkyně. Řekla to ČTK po setkání s Tejcem. Podrobněji ani k dalšímu vývoji se zatím nechtěla vyjadřovat. Lastovecká už dříve svůj odchod zdůvodnila ztrátou důvěry ve vedení státního zastupitelství. Tejc ČTK sdělil, že se s písemnostmi musí podrobněji seznámit, své další kroky nechce předjímat.

Rychlovky

  • OLOMOUC
    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci. Více.
  • OLOMOUCKO
    Zastupitelé schválením změn v územním plánu zrušili dosud otevřenou možnost prodloužení tramvajové trati z Pavloviček do Chválkovic. Dál je otevřená budoucnost stávající fungující trati do Pavloviček - o jejím zachování či zrušení se teprve rozhodne. Více.
  • PŘEROVSKO
    Nové místo k procházkám v Hranicích. Hotová je první etapa revitalizace nábřeží v Kropáčově ulici. Proměna stála 30 milionů korun a slavnostní předání moderního veřejného prostoru s doprovodným programem proběhne 19. června.

Nejnovější

Nejčtenější

  • VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné
    Společnost

    VIZUALIZACE: Kdo postaví SEFO? Stavební povolení je platné

    Muzeum umění Olomouc (MUO) začíná s výběrem generálního dodavatele stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Stavba, která má zaplnit proluku u náměstí Republiky, už má stavební povolení. To nabylo právní moci.

  • Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku
    Společnost

    Akce na víkend: Olomoucký půlmaraton, víkend na Sovinci a Opékání na Tabuláku

    Krásný den, máme tu čtvrtek a s ním pravidelnou rubriku Olomouckého Reportu s názvem Akce na víkend. Tentokrát vás toho čeká opravdu hodně. Vyrazit můžete do zoologické zahrady, Parkánových zahrad nebo na Tabulový vrch. Zúčastnit se můžete i Noci hasičů.

  • Tři roky. Spurný má s budovou tržnice odvážný plán
    Společnost

    Tři roky. Spurný má s budovou tržnice odvážný plán

    Olomoucká historická tržnice má podle nového majitele znovu sloužit lidem. Ilja Spurný, majitel zdravotnického zařízení SPEA a nově také budovy tržnice, chce navázat na dosavadní návrhy, zapojit trhovce i veřejnost a hledat řešení společně s městem.

Seriály